WYDANIE ONLINE

Część płatników składek ma czas do 28 lutego na poinformowanie ZUS o dochodach osiągniętych w roku ubiegłym przez zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Zanim przygotujemy stosowne zaświadczenie, warto poznać zasady wykazywania w nim poszczególnych wypłat. Zwłaszcza, że różnią się one od tych obowiązujących przy wypełnianiu druku ZUS ERP-7. Ponadto problemem może być fakt, że w informacji rocznej, z jednej strony wykazuje się część wypłat nie objętych składkami emerytalno-rentowymi, a z drugiej – nie podaje się niektórych wypłat, od których składki te były naliczane. Sprawdźmy więc, jak nie popełnić błędu w tym zakresie.

czytaj więcej »

Pracownica w ciąży, a także pracownica lub pracownik korzystający z urlopów związanych z rodzicielstwem są chronieni przed wypowiedzeniem umowy o pracę, a także przed wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy i płacy.

czytaj więcej »

Odliczamy już tygodnie do wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej pracy zdalnej. Nowe przepisy przewidują m.in., że pracodawca będzie musiał finansować pracownikowi koszty pracy zdalnej (nie dotyczy to tylko tzw. okazjonalnej pracy zdalnej). Chodzi o takie wydatki, jak koszt zużytego w czasie pracy prądu, czy zapewnienie internetu. Zamiast ekwiwalentu, nowe przepisy przewidują także możliwość rekompensaty takich kosztów w formie ryczałtu. O które koszty chodzi? Jak ustalać wysokość tych świadczeń? Sprawdź.

czytaj więcej »

Ostateczne przyjęcie nowych przepisów o pracy zdalnej oznacza, że jeśli stosujemy taką pracę, musimy już wkrótce przejść na nowe zasady. Już sporo o tym pisaliśmy. Obecnie chcemy jednak podsumować – w punktach  – o czym musi pamiętać pracodawca wdrażając u siebie nowe przepisy. Nowe przepisy wchodzą w życie po 2 miesiącach od ich ogłoszenia, więc warto już zacząć działać w tym zakresie.

czytaj więcej »

W 2023 roku weszło kilka nowości dotyczących zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Dzięki stosownym oświadczeniom i wnioskom zatrudniony może wpływać na wysokość zaliczek. Zleceniobiorcy mogą korzystać z miesięcznej kwoty zmniejszającej PIT – a więc nie muszą czekać do rozliczenia rocznego. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy rozliczaniu zleceniobiorcy w tym roku.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy aby wypłacić pracownikowi odprawę rentową wystarczy oświadczenie pracownika, że „wnosi o rozwiązanie umowy pracę w związku z przejściem na rentę czasową”? Czy jednak pracodawca powinien żądać od pracownika decyzji o przyznaniu renty do wglądu? Albo czy decyzję należy skserować a następnie przechowywać w aktach osobowych? A może wystarczy kopia legitymacji emeryta-rencisty?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy do podstawy trzynastki należy przyjmować nagrody, które tak są opisane w regulaminie: ''Nagrody finansowe mogą być przyznane pracownikom, którzy poprzez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do efektywnego wykonywania zadań Zakładu. Przyznawanie nagród pracownikom odbywa się w oparciu o następujące kryteria: 1) wzorowe i sumienne wypełnianie obowiązków służbowych, 2) sprawne i terminowe wykonywanie powierzonych zadań, (…)6) ranga wykonywanych zadań, 5. Rozpatrywanie kandydatur do przyznania nagrody odbywa się raz na kwartał"? Nadmienię tylko, że niektórzy pracownicy otrzymali taką nagrodę tylko raz w roku, a inni otrzymali ją np. 3 razy (za różne inwestycje).

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica po urlopie macierzyńskim wykorzystała w części urlop wypoczynkowy. Ponieważ rozwiązała prędzej umowę i nie zdążyła wykorzystać całego urlopu, wypłacono jej ekwiwalent. Czy od wynagrodzenia, które zostało jej wypłacone za urlop i od ekwiwalentu należy naliczyć trzynastkę?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi mi o dodatek za nadgodziny średniotygodniowe. Nadgodziny te powstają dopiero na koniec okresu rozliczeniowego i dopiero wówczas powinny być rozliczone (wynagrodzeniem z dodatkiem lub czasem wolnym – jeśli jest z inicjatywy pracodawcy). Czy jednak można takie nadgodziny rozliczyć wcześniej, np. już po pierwszym miesiącu – jeśli okres rozliczeniowy jest 3-miesięczny? Jeśli zaś wolno je rekompensować dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, to czy w ogóle możliwe jest udzielenie za nie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy? Przecież taki czas wolny można dać właśnie tylko do końca okresu rozliczeniowego.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica złożyła wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i powrót do pracy na obniżonym etacie (3/4 etatu). Chciałaby pracować od 8.00 do 14.00. Jednak ponieważ jest to praca na produkcji, takie godziny pracy nie są możliwe (proces produkcji zaczyna się u nas o godzinie 6 rano).Pracownica oczekuje od nas, że jeżeli nie godzimy się na jej warunki to my jako zakład pracy mamy jej wypowiedzieć umowę, aby ona mogła zapisać się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i pobierać zasiłek. Czy musimy się zgodzić na jej warunki i czy to my mamy być stroną która wypowiada umowę?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica kończy umowę na czas określony 10 lutego. Od 20 lutego chcemy zawrzeć z nią kolejną umowę na czas określony. Czy urlopu za luty udzielamy tylko z pierwszej, czy również z drugiej umowy? Od kiedy pracownica może korzystać z urlopu z drugiej umowy? Czy od początku lutego, czy od 20 lutego, a może dopiero od marca?

czytaj więcej »

13 stycznia 2023 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz badań trzeźwości pracowników bez poprawek Senatu. Wszystkie 4 poprawki zgłoszone przez senatorów 15 grudnia ub.r. zostały odrzucone. Teraz ustawa została przekazana do podpisu Prezydenta RP. Nowelizacja wejdzie w życie po 2 miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (czyli najpewniej w marcu br.).

czytaj więcej »

10 stycznia 2023 r. rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Dotyczy to dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE oraz tzw. dyrektywy rodzicielskiej (work–life balance). Przypomnijmy, że zmiany w tym zakresie miały zostać wprowadzone już od sierpnia 2022 roku. Dopiero jednak teraz projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafia do parlamentu.

czytaj więcej »

Przyjęta przez rząd 10 stycznia 2023 r. nowelizacja Kodeksu pracy wpłynie na zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. W istotny sposób zmienią się zasady zawierania umów próbnych. Sprawdźmy, jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę na czas określony oraz jakie zmiany planowane są w zakresie umów o pracę na okres próbny.

czytaj więcej »

2 stycznia 2023 r. opublikowano rozporządzenie z 22 grudnia 2022 r. w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Od połowy stycznia 2023 roku kilometrówka jest nieznacznie wyższa.

czytaj więcej »

Prezydent podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Celem ustawy jest stworzenie w ciągu 3 lat systemu do obsługi umów o pracę, umów zlecenia oraz umów uaktywniających, który ułatwi małym pracodawcom i zleceniodawcom zawieranie umów, a także prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Sprawdźmy, kto dokładnie i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z nowego systemu do obsługi umów online.

czytaj więcej »

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. W porównaniu do poprzedniej wersji projektu zmiany dotyczą m.in. procedury tzw. zgłoszenia zewnętrznego. Istotną rolę przypisano w niej inspekcji pracy. Sprawdźmy, przyznanie jakich zadań inspekcji pracy przewiduje nowa wersja projektu ustawy o sygnalistach.

czytaj więcej »

Skutkiem bezzasadnego lub naruszającego przepisy prawa rozwiązania umowy z pracownikiem może być przywrócenie go do pracy przez sąd. Zwolniony bezpodstawnie pracownik może dodatkowo żądać wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Pracodawca jednak nie zawsze będzie musiał je zapłacić, nawet jeśli zostało zasądzone w wyroku.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2022 r., II PSKP 86/21.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2022 r., II PSKP 87/21.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2022 r., II PSKP 117/21.

czytaj więcej »