WYDANIE ONLINE

Już niedługo prawdopodobnie wejdą w życie przepisy umożliwiające pracodawcom samodzielne badanie trzeźwości pracowników. Zanim jednak pracodawca rozpocznie takie badania, musi uregulować tą kwestię w swoich przepisach zakładowych. Jak to zrobić? Jakie zapisy będą niezbędne? Jakie będą prawa i obowiązki pracodawcy w tym zakresie? Jak dokumentować badanie i ile czasu należy przechowywać taką dokumentację? Czy kontrole mogą też objąć np. zleceniobiorców? Sprawdź i zastosuj gotowe wzory.

czytaj więcej »

W przyszłym roku będziemy mieli nie jeden, lecz dwa wzrosty płacy minimalnej. Wzrosty będą też dość spore w porównaniu z obecnym rokiem. Warto więc przyjrzeć się, jakie wskaźniki się zmienią się wraz ze wzrostem płacy minimalnej, a także jak mogą wyglądać przykładowe listy płac (brutto-netto) po zmianach.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik 59 lat. W 2022 r. w styczniu wykorzystał 14 dni chorobowego, a 22 lipca 2022 r. minęło 182 dni zasiłku chorobowego. Do 31 sierpnia 2022 r. miał wystawione zwolnienie lekarskie. Nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne wiec wpisałam mu nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Zakład jest płatnikiem zasiłków. Do pracy wrócił z orzeczeniem, że zakończono leczenie i od razu 1 września poszedł na zaległy urlop wypoczynkowy do 15 września. Następnie, 16 września,  miał badanie kontrolne, w wyniku którego został uznany za zdolnego do pracy. W tym samym dniu pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. W okresie wypowiedzenia pracodawca udzielił pracownikowi całego urlopu oraz zwolnił go ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. 29 września pracownik zadzwonił z informacja, że do 13 października ma zwolnienie lekarskie. Czy to jest nowy okres zasiłkowy? Rozumiem, ze wynagrodzenie chorobowe nie jest już wypłacane? Czy w związku z tym, że nie był zdolny do pracy przez okres minimum 60 dni, nic mu nie przysługuje i jest to znowu nieobecność usprawiedliwiona niepłatna?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi mi o rozliczenie nadgodzin w wolną sobotę. Przykładowo: Pracownik pracuje w systemie równoważnym z wydłużeniem czasu pracy w niektóre dni do 12 godzin. W wolną sobotę przepracował 12 godzin (6.00-18.00). Zgodnie z art 151[3] kp, za pracę w takim dniu udzielono dnia wolnego w dniu w którym pracownik miał zaplanowane w harmonogramie 12 godzin pracy. Czy prawidłowo zrekompensowaliśmy pracownikowi pracę wypłacając wynagrodzenie za 12 godzin i udzielając dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego? Czy może powinniśmy tę pracę w W5 rozliczyć udzielając za pierwsze 8 godzin całego dnia wolnego( czyli 12 godzin- bo taki jest wymiar dobowy) i dodatkowo wypłacić 50% dodatek do nadgodzin za 4 godziny z przekroczenia dobowego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Nauczyciel wyczerpał okres zasiłkowy 6 lipca 2022 roku (182 dni). Dlatego od 7 lipca 2022 r. do 3 listopada 2022 roku zostało przyznane mu świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 23 września 2022 r. wpłynął wniosek nauczyciela o wydanie skierowania na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel spełnia wymagania z art. 73 ust. 1 KN. W związku z powyższym: Czy należy wydać nauczycielowi skierowanie na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia i udzielić mu takiego urlopu? Czy w przypadku wydania przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia pracodawca jest związany terminem tego urlopu zawartym w orzeczeniu? Czy w związku z art. 23 ust. 1 pkt 2 KN, urlopu dla poratowania zdrowia należy udzielić jedynie na okres jaki pozostał do upływu 12 miesięcy nieobecności w pracy, licząc od dnia zakończenia okresu zasiłkowego (6 lipca 2022 r.). Czy okres świadczenia rehabilitacyjnego i urlopu dla poratowania zdrowia razem ma wynosić 12 miesięcy?

czytaj więcej »

PYTANIE: Jakie dokumenty powinny znaleźć się w teczce pracownika młodocianego w części A i B? Chodzi mi o dokumenty nowo zatrudnionego pracownika, taki „pakiet na start”.

czytaj więcej »

Przygotowywana duża nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in. wprowadzenie drugiej i trzeciej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy (dla osób mających odpowiednio powyżej 9- i 16-godzinny wymiar czasu pracy). To dobra okazja, aby przyjrzeć się przerwom, które muszą – lub mogą – zostać wprowadzone. Wiele jest płatnych, ale np. przerwa niewliczana do czasu pracy jest bezpłatna. Jak wszystkie te przerwy opisać w przepisach zakładowych? Jakie pole manewru ma w tym zakresie pracodawca i jakie rozwiązania mogą być korzystne? Sprawdź.

czytaj więcej »

Gdy wejdzie w życie planowana duża nowelizacja Kodeksu pracy, zmieni się zakres informacji, jakie pracodawca musi przekazać pracownikowi. Największe zmiany czekają tzw. informację o warunkach zatrudnienia (którą musimy wydawać każdemu pracownikowi). Dojdzie w niej wiele dodatkowych punktów. Ale nowych (lub zmienionych) obowiązków informacyjnych będzie znacznie więcej. Przedstawiamy je poniżej.

czytaj więcej »

Z inicjatywą zmiany przepisów wystąpili do resortu zdrowia Pracodawcy RP. Jak wskazują przedstawiciele tej organizacji, pomimo poprawy sytuacji epidemicznej wielu pracowników i pracodawców nadal korzysta z przywileju zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych, pogłębiając zaległości z zakresu ochrony zdrowia pracowników i bhp.

czytaj więcej »

Nowe przepisy rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, których projekt przygotował resort rodziny, zwracają uwagę na miejsce, w którym zdarzył się wypadek przy pracy. Od tego, czy doszło do niego w siedzibie pracodawcy, czy w domu pracownika (podczas wykonywania pracy zdalnej) ma zależeć wysokość składki wypadkowej w 2023 roku. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Celem projektowanej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców jest przede wszystkim usprawnienie procedur dotyczących powierzania cudzoziemcom pracy. Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone dla usprawnienia procesu wydawania zezwoleń na pracę? Czy nowe przepisy utrzymają tzw. test rynku pracy? Jakie kary za naruszanie przepisów zakłada nowy projekt ustawy?

czytaj więcej »

Resort rodziny i polityki społecznej przedstawił projekt ustawy o aktywności zawodowej. Zastąpi ona ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Prześledźmy najciekawsze zaproponowane rozwiązania.

czytaj więcej »

Umowy o pracę nie zawsze zawierane są po to, aby pracownik wykonywał pracę na rzecz pracodawcy, który płaci mu za to wynagrodzenie. Zdarza się, że strony zawierają pozorną umowę o pracę, której wyłącznym celem jest otrzymanie przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wykrycie tego procederu przez ZUS skutkuje koniecznością zwrotu wyłudzonych świadczeń. Przez kilka dziesięcioleci konsekwencje takich wyłudzeń ponosił wyłącznie ubezpieczony, który otrzymał nienależne mu świadczenia. Linia orzecznicza jednak zmieniła się i obecnie ZUS żąda zwrotu nienależnych świadczeń także od pracodawców.

czytaj więcej »