WYDANIE ONLINE

Załóżmy, że pracownik ma krótką przerwę pomiędzy dwoma okresami zwolnienia lekarskiego (choćby 1-dniową np. na samą wolną niedzielę). Do niedawna jeśli w takim przypadku nowe zwolnienie obejmowało inną chorobę, okres zasiłkowy był liczony od nowa. Czyli pracownik zyskiwał kolejny, długi okres, w którym był chroniony przed rozwiązaniem umowy. Jednak od 1 stycznia 2022 r. w przypadku przerw zasadniczo nie będzie już nowego okresu zasiłkowego i przedłużonej ochrony. Oto przykłady które to ukazują i tabela, która wskazuje, czy (i jak) można zwolnić pracownika długo chorującego. Sprawdź.

czytaj więcej »

Jak zaplanować czas pracy w nowym roku? Przydadzą się gotowe wyliczenia dla poszczególnych okresów roku. Poniżej prezentujemy tabele dni i godzin pracy w 2022 roku dla okresów 1-miesięcznych, 3-miesięcznych, 4-miesięcznych, a także dla pracowników zatrudnionych na 1/2, 1/3 i 1/4 etatu. Zastosuj gotowe wyliczenia.

czytaj więcej »

Zasada jest taka: każda modyfikacja któregokolwiek z warunków zatrudnienia określonych w umowie o pracę wymaga zmiany tej umowy. Czyli wymaga porozumienia zmieniającego (tzw. aneksu) albo wypowiedzenia zmieniającego. Czy jednak dotyczy to także drobnych zmian nie wpływających na warunki pracy, takich jak modyfikacja nazwy pracodawcy? Albo czy obejmuje to także np. podwyżki (a jeśli tak, to czy wszystkie)? I w jakich przypadkach wypowiedzenie zmieniające nie jest możliwe – ale aneks już tak? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli chcemy zaplanować w rozkładzie, że pracownik w kolejnym dniu przyjdzie do pracy na wcześniejszą godzinę niż w poprzednim dniu, musimy mieć wprowadzony tzw. ruchomy czas pracy. Są jednak takie przesunięcia godzin pracy, które nie wymagają ruchomej organizacji czasu pracy. O jakie przypadki chodzi? Kiedy mamy do czynienia z nadgodzinami z powodu naruszenia tzw. doby pracowniczej? I jak należy wprowadzać tzw. ruchomy czas pracy? Sprawdź m.in. na przykładach ze schematami.

czytaj więcej »

Wśród kilku nowych ulg podatkowych wynikających z tzw. Polskiego Ładu jest także zwolnienie podatkowe dla osób powracających do Polski z dłuższego pobytu za granicą. Kogo dokładnie obejmie nowa ulga? Od kiedy i do kiedy należy ją naliczać? Jakie warunki musi spełnić pracownik, aby uzyskać tą ulgę? Oto praktyczne wskazówki.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. mamy ważne zmiany w zasiłkach. Po pierwsze, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni. Po drugie, za okres niezdolności, który przypadnie po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Jest też kilka innych zmian w tym zakresie. Jak stosować nowe zasady? Sprawdź.

czytaj więcej »

Krwiodawcy musimy udzielić zwolnienia na oddanie krwi. Czy jednak możemy zobowiązać go do tego, by planował ten moment z wyprzedzeniem – najlepiej w porozumieniu z przełożonym. Na ten temat wypowiedziało się niedawno Narodowe Centrum Krwi. Sprawdź, co wynika z jego stanowiska.

czytaj więcej »

Z nowym rokiem – jak zawsze – wzrasta płaca minimalna. A wraz z nią wzrastają wskaźniki uzależnione od tej płacy. Sprawdź, co się zmienia i jakie są nowe stawki.

czytaj więcej »

Pracodawcy będą mogli zawierać umowy o pracę i zlecenia online. Trwają pracę nad ustawą powołującą do życia rządowy portal dla pracodawców, gdzie możliwe będzie nie tylko zawarcie z pracownikiem umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, ale także zgłoszenie go do ZUS czy wyliczenie przysługującego pracownikowi urlopu. Sprawdźmy, z jakich jeszcze innych ułatwień kadrowo-płacowych skorzystają pracodawcy na nowym portalu.

czytaj więcej »

Według aktualnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości, żeby w pracowniczym stażu pracy uwzględniać okresy prowadzenia działalności i wykonywania umów cywilnoprawnych. Przepisy te ograniczają również dostęp do wielu stanowisk pracy, dla których taryfikatory kwalifikacyjne przewidują legitymowanie się określonym stażem pracy wyłącznie w ramach stosunku pracy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie przepisy nie przystają do obecnej sytuacji na rynku pracy. Zobaczmy, jak RPO uzasadnia potrzebę zmiany tych przepisów, a resort pracy brak podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w tym zakresie.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła weryfikować prowadzony przez pracodawcę wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wprowadzenie m.in. takiej zmiany zakłada projekt nowelizacji przepisów o emeryturach pomostowych. Jakie jeszcze inne, ważne dla pracodawców, zmiany przewiduje ta nowelizacja?

czytaj więcej »

1 grudnia 2021 r. wprowadzono w Kodeksie pracy doprecyzowanie, zgodnie z którym odpowiedzialność pracodawcy w przypadku bezumownego zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego lub wypłacania mu wyższego wynagrodzenia „pod stołem”, skutkująca zwiększoną kwotą grzywny, ograniczona jest do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

czytaj więcej »

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Nowe przepisy mają zagwarantować pracownikom nieodpłatne wykonywanie takich testów. A obowiązek zaszczepienia przeciwko koronawirusowi od 1 marca 2022 r. ma objąć 3 grupy zatrudnionych: medyków, nauczycieli i członków służb mundurowych.

czytaj więcej »

Przepisy przejściowe wskazują, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 roku ustala się na podstawie zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Sprawdźmy, kiedy w przypadku składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku należy zastosować stare, a kiedy nowe przepisy.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy wprowadzone przez Polski Ład. Załóżmy, że pracodawca wypłaca wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca, a więc wynagrodzenie za grudzień 2021 roku zostanie wypłacone w styczniu 2022 roku. Czy wobec tego zmiany w przepisach wprowadzonych przez Polski Ład mają wpływ na to wynagrodzenie? Czy dopiero do wynagrodzenia za styczeń 2022 roku wypłacanego w lutym 2022 roku?

czytaj więcej »

Przepisy wprowadzające ulgę dla klasy średniej obowiązują od 1 stycznia 2022 r. Jednak wielu pracodawców zastanawia się, czy można było wcześniej (już w grudniu 2021 roku) przyjąć wniosek pracownika o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej przed 1 stycznia 2022 r. i zastosować do wynagrodzenia grudniowego wypłaconego w styczniu 2022 roku. Czy zgodnie z przepisami wniosek powinien być przyjęty dopiero w styczniu 2022 i stosowany do wynagrodzenia wypłaconego w lutym 2022 roku? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2021 r., I PSKP 18/21.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 października 2021 r., I CSKP 239/21.

czytaj więcej »

 Komentarz eksperta do wyroku TSUE z 11 listopada 2021 r., C-214/20.

czytaj więcej »

Zdarza się, że w trakcie procesów toczących się pomiędzy pracodawcą i pracownikiem składane są wnioski o wyłączenie (odwołanie, zmianę) sędziego. Warto wiedzieć, kiedy można je złożyć, ponieważ bezzasadne wnioski przedłużą postępowanie przed sądem, a i tak będą bezskuteczne. Przykładowo: sędzia może powiedzieć, kto prawdopodobnie wygra sprawę przed wydaniem wyroku, i nie można go za to wyłączyć.

czytaj więcej »