WYDANIE ONLINE

Pracę zdalną reguluje ustawa antykryzysowa, a w przyszłości ma być wpisana do kodeksu pracy Kodeksu pracy. Natomiast tzw. praca hybrydowa nie jest bezpośrednio uregulowana w przepisach. Jednak mamy już w tym zakresie ustaloną praktykę, często można się też odwołać do zasad pracy zdalnej. A zatem, kiedy mamy do czynienia z prac hybrydową? Jak ją wprowadzać i organizować? Jak planować i rejestrować czas pracy hybrydowej? Czy można na niej wprowadzić ryczałt za nadgodziny? Sprawdź odpowiedzi.

czytaj więcej »

Zdarza się, że nagroda jubileuszowa i wynagrodzenie z umowy o pracę są wypłacane w różnych terminach danego miesiąca. Przy pierwszej wypłacie trzeba skalkulować dopuszczalną sumę potrącenia. Należy przy tym uwzględnić ograniczenia kodeksowe. W tym również kwotę wolną od potrąceń. Realizując drugą wypłatę, powinniśmy zsumować uzyskane w danym miesiącu wszystkie składniki wynagrodzenia. Od wyliczonej sumy dokonuje się odliczenia podatkowo-składkowe i ustala się finalną, dopuszczalną przepisami kwotę potrącenia. Najlepiej sprawdzić to na przykładowej liście płac.

czytaj więcej »

Każdy płatnik składek, który zatrudnia osoby na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych może spodziewać się kontroli z ZUS. Nie ma znaczenia czy płatnik składek jest osobą fizyczną, osobą prawną czy jednostką organizacyjną. Jakie są jego prawa i obowiązki płatnika? Jakie są zasady przeprowadzania kontroli? Sprawdź i z wyprzedzeniem przygotuj się do kontroli.

czytaj więcej »

Jeszcze zanim wejdą w życie przepisy o sygnalistach (w oparciu o przepisy dyrektywy), warto z wyprzedzeniem przygotować się na ich wdrażanie w zakładzie. Warto tu zastosować 4 kroki. Jak wdrożyć w firmie system zgłaszania naruszeń, tak, aby spełniać nowe, wynikające z dyrektywy obowiązki? Czym kierować się przy doborze osób rozpatrujących zgłoszenia? Jak informować i szkolić pracowników w tym zakresie? Sprawdź.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik zmienia wymiar etatu (wymiar czasu pracy) w trakcie okresu rozliczeniowego. Wpływa to oczywiście na rozkłady (grafiki, harmonogramy) czasu pracy. Zmieni się też jego wynagrodzenie i wymiar urlopu. Poniżej zamieszczamy konkretne przykłady takich zmian dla listopada i grudnia 2021 r. Sprawdź i uniknij błędów.

czytaj więcej »

W poprzednich tekstach o sygnalistach pisaliśmy o dyrektywie UE w tej sprawie. Teraz w końcu pojawił się projekt polskiej ustawy, która wdraża przepisy tej dyrektywy. Projekt ten przewiduje kilka ważnych nowości i dalsze szczegóły, o których nie było mowy w dyrektywie. Kogo zatem ostatecznie obejmą nowe zasady? Jakie będą nowe obowiązki pracodawcy? Jakie naruszenia będą mogły być zgłaszane? Jaki będzie zakres ochrony sygnalisty? Co zapisać w regulaminie? Przygotuj się na przepisy, które prawdopodobnie wejdą już za kilka tygodni!

czytaj więcej »

Czy PIP będzie mogła prowadzić kontrolę przedsiębiorcy bez zapowiedzi? Jakie uprawnienie będzie przysługiwało PIP w zakresie zmiany rodzaju zawartej umowy? Jakie rewolucyjne uprawnienie uzyska PIP w procesie budowlanym? Dobiegają końca prace nad projektem nowelizacji ustawy o PIP. Inspektorzy zyskają kilka istotnych uprawnień m. in. możliwość zastąpienia umowy cywilnoprawnej umowę o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Rewolucyjna zmiana czeka także branżę budowlaną.

czytaj więcej »

Jakie uprawnienia uzyska ZUS w celu weryfikacji prawidłowego wykorzystania przez zleceniobiorcę zwolnienia lekarskiego? Czy dane pozwalające na weryfikacje ZUS będzie mógł pozyskiwać od sąsiadów lub klientów? Którzy płatnicy będą zobowiązani do udostępnienia informacji na żądanie ZUS?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. pracownicy będą mogli korzystać ze zwolnień lekarskich, jeżeli lekarz zdiagnozuje u nich wypalenie zawodowe. Czym ono jest? Jakie czynniki mogą wpływać na pojawienie się wypalenia zawodowego?

czytaj więcej »

Projektowane przepisy Kodeksu pracy w zakresie wprowadzenia pracy zdalnej zawierają postanowienia, zgodnie z którymi pracodawca będzie zobowiązany do pokrywania określonych kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej. Jakie są to koszty i na jakich zasadach będą określane?

czytaj więcej »

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę otrzymali podwyżki kwot minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego określonego w rozporządzeniu. Kwoty te zostały uchwalone w wysokości od 2.000 zł w I kategorii zaszeregowania (podwyżka z 1.700 zł) do 3.300 zł w XXII (ostatniej) kategorii zaszeregowania (wcześniej było to 3.000 zł).

czytaj więcej »

19 października 2021 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest usprawnienie postępowań administracyjnych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Szczególnie dotyczy to łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace parlamentarne nad podatkową częścią Polskiego Ładu, wprowadzającą od 2022 roku m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz progu podatkowego, a także zmiany w zakresie naliczania składki zdrowotnej.

czytaj więcej »

Jaka będzie podstawa obliczenia podatku w Polskim Ładzie? Co ze składką zdrowotną w przypadku przedsiębiorcy, który będzie miał stratę podatkową? Jak obliczyć składkę zdrowotną w Polskim Ładzie dla emeryta, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą?

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 listopada 2020 r. (I PK 80/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2020 r. (II UK 186/19).

czytaj więcej »

Działanie związku zawodowego w firmie oznacza nie tylko konsultacje i opiniowanie decyzji pracodawcy, ale także wydatki. Pracodawca musi udostępniać związkowcom określony sprzęt i pomieszczenia na ich działalność oraz pobierać od zrzeszonych pracowników składki związkowe. Sprawdź, jak właściwe wywiązywać się z tych obowiązków, by uniknąć kar za ich niedopełnienie.

czytaj więcej »