WYDANIE ONLINE

Już we wrześniu przedstawiliśmy kilka przykładowych list płac pokazujących działanie tzw. Polskiego Ładu w 2022 roku. Obecnie podajemy więcej przykładów. Jak działają nowe zasady, gdy pracownik ma jednocześnie umowę zlecenia? Kiedy w takim przypadku będzie ulga dla klasy średniej, a kiedy – nie? Czy wspomnianą ulgę stosuje się w przypadku kosztów 50%? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań – na podstawie przykładowych list płac.

czytaj więcej »

Jeszcze do 30 września 2021 r. ochrona przedemerytalna niektórych pracowników „wykraczała” poza ich wiek emerytalny. Wszystko z powodu przepisów przejściowych do nowelizacji obniżającej wiek emerytalny z października 2017 r. Jednak obecnie, od października nie ma już takich przypadków. Czyli okres ochronny liczymy już wszystkim normalnie – do osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Pracownik może złożyć wniosek o wyjście prywatne i o jego odpracowanie w innym terminie. W takim przypadku odpracowanie wyjścia nie stanowi pracy nadliczbowej. Pracownik może też jednak nie odpracowywać wyjścia, lecz zgodzić się na potrącenie mu wynagrodzenia za ten czas. Jak liczyć takie potrącenie? Kiedy odpracowanie wyjścia nie stanowi pracy nadliczbowej? Jak może wyglądać wniosek o wyjście z odpracowaniem oraz odpowiedni zapis w regulaminie pracy? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jak skierować pracownika na szkolenie? Kiedy potrzebna jest umowa szkoleniowa – i jak należy ją sporządzić? Kiedy – i jak - można zawrzeć porozumienie, które przyzna bezpłatne zwolnienie na zajęcia? Kiedy wartość świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji jest zwolniona z podatku? Oto 3 gotowe wzory dokumentów (które można też pobrać w wordzie na stronie www.doradcakadrowego,pl), a także wyjaśnienia na przykładach. Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracodawca może bez zgody pracownika zwolnić tego ostatniego z obowiązku pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Pod warunkiem, że zapłaci za cały okres wypowiedzenia. Ale to tylko jeden z czterech sposobów przyspieszenia rozstania z pracownikiem. Inne to: porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, porozumienie skracające okres wypowiedzenia oraz – możliwe tylko w niektórych przypadkach – jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Jakie są prawa i obowiązki stron we wszystkich tych przypadkach? Które można zastosować i które są korzystne?

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Sprawdź, ile będzie wynosić w przyszłym roku wysokość minimalnej pensji oraz stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

czytaj więcej »

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia nadal trwają prace dotyczące umożliwienia pracodawcom weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19, jest ozdrowieńcem albo posiada negatywny test przeciwko koronawirusowi. Wbrew wcześniejszym informacjom prace dotyczące tej regulacji nie zostały zawieszone, a krąg podmiotów objętych możliwością wspomnianej weryfikacji może zostać rozszerzony na uczelnie wyższe, które będą mogły sprawdzić swoich studentów.

czytaj więcej »

Sejm uchwalił tzw. projekt zmian podatkowych, które wdrażają rozwiązania przewidziane w programie Polskiego Ładu. Przyjęte zmiany m.in. likwidują od 2022 roku możliwość odliczenia części (7,75 proc.) składki zdrowotnej od podatku dochodowego oraz wprowadzają tzw. ulgę dla klasy średniej – ma ona objąć nie tylko osoby zatrudnione na etacie, ale również niektórych przedsiębiorców. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja przepisów.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca nie otrzyma już wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Obowiązek ten, przynajmniej na czas pandemii COVID-19, przejmuje ZUS i będzie to robił w pełni elektronicznie.

czytaj więcej »

Trwają konsultacje społeczne dotyczące rządowego projektu zmian w tarczy antykryzysowej. Zmiany mają ułatwić rozliczanie środków przekazanych w ramach pomocy. Chodzi tu o dofinansowanie wynagrodzenia za pracę. Ponadto ma zostać usprawnione działanie urzędów pracy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Od 18 września 2021 r. obowiązują modyfikacje dotyczące m.in. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, kontroli zusowskich, odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS, ubezpieczenia wypadkowego czy zasad obejmowania ubezpieczeniami wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz spółek osobowych. Dowiedz się więcej o zmianach w ubezpieczeniach społecznych, które weszły w życie we wrześniu br.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 października 2020 r. (sygn. akt: I PK 58/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (sygn. akt: I UK 120/19). 

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (sygn. akt: I PK 67/19).

czytaj więcej »

Pracownicy, którzy chcą procesować się z firmą, w kilku przypadkach mogą podważać decyzję pracodawcy w krótkich, ściśle oznaczonych w Kodeksie pracy terminach. Co do zasady przekroczenie terminu równa się automatycznej przegranej. Pracownik może jednak żądać przywrócenia terminu. Warto wiedzieć, kiedy jest to możliwe, ponieważ podważenie zasadności żądania pracownika o przywrócenie terminu znacznie ułatwi wygranie sprawy przez pracodawcę.

czytaj więcej »