WYDANIE ONLINE

Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej u pracodawcy samorządowego do stażu pracy wliczamy m.in. wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia. Jak przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej traktować równoczesne zatrudnienie u różnych pracodawców i których składników wynagrodzenia nie uwzględniać? Sprawdź, zanim sporządzisz listę płac.

czytaj więcej »

Jeżeli jest to konieczne ze względu na politykę neutralności światopoglądowej lub z powodu zapobiegania potencjalnym konfliktom w zakładzie pracy, pracodawca może zabronić noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli religijnych. Sprawdź, co oznacza dla pracodawcy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z 15 lipca 2021 r. (wyrok w sprawach połączonych sygn. C-804/18 i C-341/19: I.X. przeciwko WABE i M.J. przeciwko MH Müller Handel).

czytaj więcej »

Obecnie pracodawcy zatrudniający do 5 osób są zwolnieni z obowiązku zakładania profilu informacyjnego ZUS. Muszą wówczas jedynie powiadomić swoich pracowników o tym, że nie mają konta na PUE ZUS, co dla zatrudnionych oznacza konieczność dostarczania pracodawcy  wydruków e-zwolnień lekarskich. Po zmianie również mali płatnicy składek będą zobowiązani do założenia PUE ZUS. Posiadanie takiego profilu stanie się dla nich obowiązkowe od 1 stycznia 2023 r.

czytaj więcej »

ZUS przypomina, że aktualne dane adresowe płatnika są bardzo istotne. Zakład wysyła bowiem korespondencję do płatników składek na ostatni wskazany adres. Oznacza to, że jeśli adres nie jest aktualny, a ZUS wyśle na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie. Skutki jej doręczenia będą obciążały płatnika składek jako adresata. Dlatego należy zgłaszać do ZUS każdą zmianę adresu pocztowego, w tym także adresu elektronicznego.

czytaj więcej »

Doręczenie elektroniczne będzie podstawowym sposobem wymiany korespondencji, która wymaga potwierdzenia nadania lub odbioru, z podmiotami publicznymi. Podpisana przez prezydenta nowelizacja przepisów o doręczeniach elektronicznych przesuwa termin wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (tzw. e-doręczeń). Wejście w życie przepisów – zaplanowane na 21 lipca 2021 r. – przesunięto na 5 października br. Sprawdź, jakie inne terminy przesuwa przyjęta nowelizacja przepisów.

czytaj więcej »

Nowe przepisy unijne zakładają, że kierowca polskiego przewoźnika wykonujący międzynarodowy transport drogowy ma zarabiać co najmniej tyle samo, co kierowca w kraju, w którym wykonuje pracę. Dla polskich przewoźników takie zmiany spowodują ogromny wzrost kosztów. Przedstawiciele branży transportowej woleliby więc inne rozwiązania. Sprawdź, jakie.

czytaj więcej »

Rząd zapowiada wprowadzenie ułatwień dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Dowiedz się, jakie zmiany w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce przewiduje nowa polityka migracyjna na lata 2021–2022.

czytaj więcej »

26 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy wprowadzającej duże zmiany podatkowo-składkowe – zwłaszcza jeśli chodzi o PIT i składkę zdrowotną. Zobacz, jakie będą najważniejsze zmiany w tym zakresie.

czytaj więcej »

23 lipca 2021 r. opublikowano drugą wersję projektu nowelizacji Kodeksu pracy, wprowadzającego pracę zdalną. Nowy projekt (datowany na 16 lipca 2021 r.) zawiera kilka istotnych zmian względem poprzedniego. Dowiedz się m.in.: co zmieniło się w zasadach wypłacania ekwiwalentu pieniężnego przy pracy zdalnej; w którym momencie pracownik będzie musiał złożyć oświadczenie, że ma warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej; o kogo został poszerzony katalog osób, których wniosek dotyczący wykonywania pracy zdalnej pracodawca będzie zobowiązany zatwierdzić; czy brak porozumienia pracodawcy i pracownika będzie przeszkodą do tego, aby powrócić do wykonywania pracy z biura.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 7 października 2020 r. (sygn. akt: II PK 78/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 38/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2020 r. (sygn. akt: III PK 4/19).

czytaj więcej »

Przejście na emeryturę lub rentę uprawnia pracownika do otrzymania odprawy emerytalnej lub rentowej w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę (art. 921 § 1 kp). Pozornie proste uregulowanie, w praktyce nastręcza jednak pracodawcom licznych kłopotów przy wypłacie tego świadczenia.

czytaj więcej »

Pytanie: PYTANIE: Pracownik był u nas zatrudniony na 5-letnią umowę na czas określony, która skończyła się 31 grudnia 2016 r. (miał tylko jedną umowę terminową). Potem miał umowę na czas nieokreślony. Obecnie przechodzi na emeryturę i w związku z tym zakończona została jego umowa bezterminowa. Czy potem możemy go jeszcze zatrudnić na czas określony – i na jak długo?

czytaj więcej »

Pracodawca sam decyduje o tym, czy i kiedy polecić pracę w nadgodzinach, i pracownik – poza wyjątkowymi przypadkami – musi wykonać takie polecenie. Jednak nie ma tu pełnej dowolności. Po pierwsze nadgodziny poleca się tylko w nieplanowanych przypadkach, których nie dało się przewidzieć w chwili tworzenia rozkładu. Po drugie jest kilka limitów (dobowy, średniotygodniowy i roczny), zwłaszcza co do liczby nadgodzin spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy. Jednak jeśli chodzi o nadgodziny z powodu usuwania awarii, jest już mniej ograniczeń. Sprawdź na przykładach, jak „działają” te limity

czytaj więcej »

Pracownik może korzystać z prywatnego auta w celach służbowych, jednak w przypadku jazd lokalnych wymaga to uzgodnienia warunków takiego korzystania oraz sposobu zwrotu kosztów. Co zapisać w umowie, którą trzeba wówczas zawrzeć? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi? Czy pracownika korzystającego z prywatnego samochodu trzeba traktować jako kierowcę np. w świetle badań czy szkoleń bhp? Co z pracą zdalną takiego pracownika? A czy prywatnym autem można pojechać w podróż służbową? Sprawdź.

czytaj więcej »

Czy urlop na żądanie wykazać w planie urlopu albo w informacji o warunkach zatrudnienia? Jak liczyć urlop na żądanie w pierwszym roku pracy, przy niepełnym etacie lub przy pracy przed część roku? Na jakiej zasadzie niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Do kiedy i w jakiej formie można zgłosić żądanie urlopu? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących urlopu na żądanie.

czytaj więcej »