WYDANIE ONLINE

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy ma czas do połowy okresu wypowiedzenia na ewentualne odrzucenie nowych warunków. Ale jak liczyć połowę okresu wypowiedzenia? Jak prawidłowo zmieniać warunki zatrudnienia? Na co przy okazji uważać? Czy trzeba wypłacać odprawę, gdy pracownik odrzuci nowe warunki? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli zdecydujemy się rekompensować nadgodziny dobowe czasem wolnym, to możemy to zrobić do końca okresu rozliczeniowego (z naszej inicjatywy), albo nawet później (na wniosek pracownika). Ale decyzja: czas wolny czy wynagrodzenie z dodatkiem musi być podjęta do czasu wypłaty wynagrodzenia za miesiąc powstania takich nadgodzin. Dlaczego? I co jeszcze trzeba wiedzieć o rekompensowaniu godzin nadliczbowych czasem wolnym? Sprawdź.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy obecnie ponad 20 osób, ale łącznie ze zleceniobiorcami (bez zleceniobiorców kilkanaście). Przy czym na początku 2019 i 2020 roku zatrudnialiśmy (łącznie ze zleceniobiorcami) mniej niż 20 osób. Czy i kiedy musimy zacząć tworzyć PPK? Wszyscy pracownicy złożyli u nas deklarację rezygnacji z PPK. Czy to oznacza już koniec naszych obowiązków w tym zakresie? Czy też mimo tego musimy jeszcze wystawić jakiś dokument lub zawrzeć umowę?

czytaj więcej »

Pytanie: W strukturę naszego ośrodka pomocy społecznej włączono ośrodek wsparcia – dzienny dom pobytu. Ośrodek wsparcia ma być finansowany ze środków projektu, w ramach którego projektodawca nie zabezpieczył środków na PPK. Projekt ma trwać 18 miesięcy. Co z PPK dla pracowników?

czytaj więcej »

16 maja 2021 r. zmienił się formularz zgłoszenia zatrudnionych osób do ZUS. Poprzednie formularze ZUS ZUA oraz ZUS ZZA już nie obowiązują. Sprawdź, co się zmieniło i zastosuj gotową instrukcję wypełniania formularza ZUS ZUA.

czytaj więcej »

Pracownik, który osiągnie 10-letni staż pracy, uzyskuje dodatkowe 6 dni urlopu. Ale do tego tzw. stażu urlopowego wliczamy – poza okresami zatrudnienia pracowniczego – także wiele innych okresów wskazanych w przepisach? Oto zestawienie, które wskazuje najważniejsze z nich.

czytaj więcej »

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafiły właśnie dwa projekty zmian przepisów Kodeksu pracy. Pierwszy z nich ma uregulować zasady pracy zdalnej, drugi – określić podstawy prowadzenia przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęcie przez rząd obu projektów zapowiedziano na III kwartał 2021 roku. Sprawdź jakie regulacje dotyczące pracy zdalnej przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy oraz co znajdzie się w projekcie zmian przepisów dotyczącym prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników.

czytaj więcej »

Sprawdź, jak powinna przebiegać organizacja szczepień przeciwko COVID-19 w zakładzie pracy. Jakie obowiązki w związku ze szczepieniami w miejscu pracy ma pracodawca, a jakie podmiot leczniczy? W jakim terminie szczepienie może być przeprowadzone? Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas szczepienia?

czytaj więcej »

Czy istnieją przypadki, w których pracodawca może wydać pracownikowi wiążące polecenie poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 i czy może on sam uznać, że na określonych stanowiskach takie szczepienie jest obowiązkowe? Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który się nie zaszczepił? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielił resort pracy.

czytaj więcej »

15 maja 2021 r. odbyła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Szczegółowe założenia konkretnych projektów oraz źródła ich finansowania będą przedstawiane w ocenach skutków regulacji wraz z projektami aktów prawnych.

czytaj więcej »

W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym nowych zadań i obowiązków wynikających z ustawy o PPK, które inspekcja pracy będzie mogła badać w ramach swoich działań kontrolnych. Państwowa Inspekcja Pracy ma kontrolować, czy pracodawca wywiązał się z obowiązków w zakresie PPK. Sprawdź, jakie nowe uprawnienia uzyska w tym obszarze PIP.

czytaj więcej »

Od 16 maja zmieniły się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA – trzeba w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Czy w związku z tą zmianą należy również uzupełnić informację o kodzie zawodu dla osób zgłoszonych do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r.?

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2020 r. (sygn. akt III PK 203/18)

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 3 września 2020 r. (sygn. akt II PK 47/19). 

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25 stycznia 2021 r. (sygn. akt III SA/Gl 791/20). 

czytaj więcej »

Każda umowa o pracę łącząca firmę z pracownikiem prędzej czy później się kończy. Niezależnie od tego, czy etatowiec zatrudniony był przez 30 lat, czy przez 3 miesiące pracodawca musi wydać mu świadectwo pracy. Niewiedza, nieuwaga bądź niedokładność prowadzą do pomyłek przy jego wypełnianiu. Trzeba starać się ich unikać, aby ostatnim akordem współpracy nie była konieczność uczestnictwa w procesie sądowym z byłym pracownikiem.

czytaj więcej »