WYDANIE ONLINE

Wielu pracowników wysłaliśmy w związku z koronawirusem na tzw. pracę zdalną. Na podstawie specustawy mamy takie prawo i to zasadniczo jednostronnie, bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Jakich formalności należy przy tym dopełnić? Jakie są obowiązki pracownika pracującego zdalnie, a jakie – jego pracodawcy? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli jakaś osoba przybywa obecnie do Polski, musi odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Jeśli jest ona objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty należy przy tym złożyć? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik wraca w trakcie roku kalendarzowego z urlopu macierzyńskiego, nie możemy mu obniżyć za ten rok wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jak w takich przypadkach należy obliczać wynagrodzenie urlopowe? Sprawdź na 10 przykładach różnych obliczeń.

czytaj więcej »

Jednym z podstawowych elementów tarczy antykryzysowej jest m.in. pomoc pracodawcom i pracownikom. Będzie ona polegała nie tylko na dofinansowaniu części wynagrodzeń czy umorzeniu składek ZUS dla części przedsiębiorców, ale także na czasowym uelastycznieniu części dotychczasowych przepisów o czasie pracy. Sprawdź, jak należy rozumieć kilka nowo wprowadzonych rozwiązań kadrowych.

czytaj więcej »

W związku z panującą epidemią koronawirusa, pracodawcy – po spełnieniu określonych warunków – mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź, na jakich zasadach można otrzymać takie świadczenia

czytaj więcej »

W związku z pandemią koronawirusa wielu pracodawców musi pogorszyć pracownikom warunki pracy i płacy lub wręcz zredukować etaty. Kiedy i w jaki sposób należy tego dokonać? I które zmiany warunków pracy nie wymagają zmiany umowy o pracę (czyli wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego. Oto wyjaśnienia tych kwestii oraz odpowiedzi na pytania naszych Czytelników dotyczące zwalniania

czytaj więcej »

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, które 31 marca zostały przyjęte przez Sejm i 1 kwietnia 2020 r. weszły w życie.

czytaj więcej »

Aktualnie, wobec rozszerzającej się pandemii koronawirusa, wiele placówek medycznych odwołuje zaplanowane badania profilaktyczne pracowników. Problem z tym związany mają pracodawcy, którzy – w świetle przepisów kodeksowych – nie mogą dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Rozwiązanie problemu przynosi tzw. tarcza antykryzysowa (a wśród niej nowelizacja specustawy ws. COVID-19), która zakłada zawieszenie w czasie epidemii obowiązku wykonywania badań okresowych bhp. Natomiast badania wstępne i kontrolne będzie mógł wykonać inny lekarz niż uprawniony do wykonania takich badań. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Na czas podejmowanych działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 Główny Inspektorat Pracy zaproponował uelastycznienie stosowania przepisów o formie przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawił na swojej stronie internetowej informację na temat tego, którzy przedsiębiorcy będą musieli przekazać tej instytucji sprawozdania finansowe za 2019 rok. Sprawdź, czy zmiany dotyczą Twojej firmy.

czytaj więcej »

W ciągu kilku ostatnich lat coraz częściej pracodawcy muszą mierzyć się z zarzutami dotyczącymi molestowania seksualnego w miejscu pracy. Często zarzuty te okazują się nieprawdziwe, jednak aby to udowodnić, pracodawca musi posłużyć się dowodami, które może uzyskać tylko od osoby oskarżanej o molestowanie. Sprawdźmy, w jakim przypadku obrona przed pomówieniem o molestowanie może być skuteczna.

czytaj więcej »

W związku z koronawirusem w wielu zakładach pojawiła się konieczność ograniczenia lub wstrzymania usług czy produkcji. Nie wszędzie też jest możliwa praca zdalna np. w domu. To zaś spowodowało konieczność wypłacania pracownikom wynagrodzenia przestojowego. Sprawdź, czy dobrze je obliczasz.

czytaj więcej »

Jeśli jakaś osoba przybywa obecnie do Polski, musi odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Jeśli jest ona objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty należy przy tym złożyć? Sprawdź.

czytaj więcej »

Świadczenie postojowe jest jednym z instrumentów mających służyć złagodzeniu negatywnych następstw ekonomicznych pandemii koronawirusa. Zasady przyznawania tego świadczenia uregulowano w art. 15zq-15zza specustawy koronawirusowej (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.).

czytaj więcej »

Sądy pracy praktycznie zawiesiły swoją działalność. Równocześnie weszło w życie wiele  przepisów uchwalonych   w związku z Covid 19.  Które z nich dotyczą postępowań sądowych, które już toczą się przed sądami pracy lub mogą zostać przed nimi zainicjowane? Sprawdź.

czytaj więcej »

 Tzw. tarcza antykryzysowa umożliwia pracodawcom zatrudniającym co najmniej 50 osób przesunięcie o pół roku terminów na utworzenie PPK. Nie dotyczy to jednak firm, które już wdrożyły PPK.

czytaj więcej »

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii specustawa przyznała niektórym pracodawcom szczególne narzędzia w związku z koniecznością utrzymania ciągłości działania zakładu. Chodzi o uproszczoną zmianę systemu i rozkładu czasu pracy, polecanie nadgodzin i wstrzymanie urlopów. Których pracodawców to dotyczy i jakie możliwości chodzi?

czytaj więcej »