WYDANIE ONLINE

Pełne dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma tylko pracownik, który przepracował u danego pracodawcy cały rok. Jeśli przepracował część roku, otrzyma trzynastkę proporcjonalną do okresu pracy – jeśli wynosi on co najmniej 6 miesięcy. Są też jednak wyjątki. Oto tekst, który pokazuje na przykładach wskazuje, jak prawidłowo ustalić trzynastkę. Sprawdź i uniknij błędów.

czytaj więcej »

Od 2019 roku mamy zmienione zasady prowadzenia akt osobowych (również tych „papierowych”). Nowe rozporządzenie dodało czwartą część akt, umożliwiło nowy sposób numerowania dokumentów i dokonało pewnych zmian w dokumentach przechowywanych w poszczególnych częściach. Które dokumenty przechowujemy w poszczególnych częściach akt, a które – poza nimi? Co się w tym zakresie zmieniło? I na co jeszcze trzeba obecnie uważać prowadząc akta osobowe? Sprawdź.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy przygotowało nowe wzory m.in. kwestionariuszy osobowych: dla kandydata do pracy i dla pracownika. Jednak możliwe, że za kilka miesięcy ulegną one zmianie. Jak stosować nowe wzory i jakie zmiany są prawdopodobne w przyszłości? Sprawdź w komentarzach.

czytaj więcej »

W tym roku inspektorzy PIP skupią się na czynnościach kontrolnych w zakresie czasu pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę, umów cywilnoprawnych i wynagrodzenia z tych umów. Poza kontrolami w zakładach różnych branż w 2019 roku dodatkowo przeprowadzone będą kontrole dotyczące czasu pracy w korporacjach. Chodzi  m.in. o firmy związane z usługami finansowymi, prawniczymi i analitycznymi. Kontrole w tym zakresie obejmą także jednostki samorządu terytorialnego oraz urzędy administracji państwowej.

czytaj więcej »

Na stronie www.mojeppk.pl rozpoczął działanie portal PPK – serwis internetowy, za pomocą którego pracodawcy uzyskają informacje m.in. o instytucjach finansowych uprawnionych do tworzenia PPK oraz zarządzanych przez nie funduszach. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

W połowie stycznia br. ZUS wysłał 90 tys. zawiadomień do pracodawców będących płatnikami zasiłków chorobowych, domagając się w nich prowadzenia kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich oraz przekazywania mu w tym zakresie cyklicznych raportów. Czy ZUS ma takie prawo – licznie pytają zaniepokojeni przedsiębiorcy. Sprawdźmy odpowiedź naszego eksperta.

czytaj więcej »

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma od 1 stycznia 2019 r. obowiązek informowania o aktualnym miejscu pobytu w czasie tego zwolnienia. Zmieniły się również zasady zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą ZUS.

czytaj więcej »

Obecnie wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi (jako zobowiązaniami szczególnymi, służącymi przede wszystkim zapewnieniu utrzymania osoby, która sama tego utrzymania nie może sobie zapewnić) jest jedynie 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych. To skutek zmiany przepisów w tym zakresie – sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Od stycznia 2019 roku modyfikacji uległy niektóre reguły uzgadniania ze związkami związkowymi spraw pracowniczych. Upewnij się, z którymi organizacjami związkowymi pracodawca może aktualnie ustalić warunki stosowania telepracy, zawrzeć porozumienie w sprawie przerywanego czasu pracy lub stosowania okresu rozliczeniowego przedłużonego do 12 miesięcy.

czytaj więcej »

Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych (przy jednym dziecku) lub 45-minutowych (przy większej liczbie dzieci) przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Czy przerwy te wymagają – zgodnie z nowymi regułami prowadzenia dokumentacji pracowniczej – wykazywania w ewidencji czasu pracy? O zajęcie w tej sprawie stanowiska poprosiliśmy resort pracy.

czytaj więcej »

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli trzynastka, od lat jest stałym dodatkiem do pensji pracowników „budżetówki” wypłacanym w pierwszych miesiącach roku (co do zasady w terminie najpóźniej do 31 marca danego roku za rok poprzedni). Nie każdy pracownik  ma jednak prawo  do tej premii, zaś w pewnych sytuacjach może ją nawet utracić. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »