WYDANIE ONLINE

O tym czy pracownik ma zamiar korzystać ze zwolnienia „opiekę” w dniach czy w godzinach – decyduje pierwszy wniosek w danym roku kalendarzowym. Natomiast deklarację co do tego, czy pracownik w ogóle chce korzystać z tego uprawnienia wystarczy złożyć raz. Nie trzeba jej ponawiać co roku – chyba, że pracownik chce coś zmienić.

czytaj więcej »

W 2016 roku nastąpiły spore zmiany w zakresie oskładkowania umów cywilnoprawnych (które opisywaliśmy w numerze grudniowym, lutowym i marcowym). Warto jednak podsumować także zasady opodatkowania takich umów. Tym bardziej, że umowy zlecenia i umowy o dzieło są teraz „na celowniku” organów kontrolujących.

czytaj więcej »

W systemie równoważnym nadgodziny dobowe powstaną dopiero po przekroczeniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy. Ale nie zawsze tak będzie. Jeśli bowiem w danym dniu nie planowano 12 godzin pracy, tylko 8 albo 4, to nadgodziny dobowe powstają już po zakończeniu 8. godziny pracy. Podobnie może być w przypadku wezwania pracownika do pracy w dniu wolnym – za pierwsze 8 godzin należy udzielić mu innego dnia wolnego, a dalsze zrekompensować jako nadgodziny dobowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 7 marca 2015 do 6 marca 2016 r. W dniu 1 marca 2016 r. piszemy aneks o zmianie umowy na umowę na czas nieokreślony. Czy musimy dokonać porozumienia o przeniesieniu urlopu wypoczynkowego?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób można powołać zastępcę dyrektora instytucji kultury?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu w urzędzie miejskim na stanowisku urzędniczym ds. gospodarowania odpadami komunalnymi zostaną dopisane do zakresu czynności również płace. Pracownik ma zostać zatrudniony na zmienionym stanowisku („referent ds. płac i gospodarowania odpadami komunalnymi”). Czy można zmienić nazwę stanowiska bez przeprowadzenia procedury naboru, jeżeli w urzędzie jest już pracownik zatrudniony na stanowisku ds. płac i obsługi kasy?

czytaj więcej »