Jak liczyć staż zakładowy oraz staż ponadzakładowy oraz jakie uprawnienia pracownicze zależą od tych stażów

Trwają prace nad wliczaniem do ponadzakładowego stażu pracy okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To dobra okazja, aby przyjrzeć się, co już teraz jest wliczane do stażu pracy. W przypadku niektórych uprawnień (np. wysokości odprawy ekonomicznej, pośmiertnej, czy też długości okresu wypowiedzenia) wliczamy tylko staż zakładowy. W przypadku innych (wymiar urlopu, nagroda jubileuszowa, dodatek stażowy) wliczamy także inne okresy wskazane w przepisach. Jakie to okresy – wskazujemy w tabeli.

Zwolnienie niepełnosprawnego na wizytę w poradni – na cały dzień czy na część

PYTANIE: Pracownik z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przedłożył zaświadczenie lekarskie stwierdzające,  że zgłosił się w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w celu badania kontrolnego. Pracownik wnioskuje o całkowite zwolnienie z pracy w tym dniu. Czy faktycznie pracownikowi należy udzielić zwolnienia na cały dzień pracy, czy tylko na czas wizyty w poradni?

Niepełny etat – co zapisać w rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia

Po zeszłorocznych zmianach kodeksowych, w informacji o warunkach zatrudnienia podajemy wiele dodatkowych danych, np. oprócz normy także wymiar czasu pracy, nadgodziny, czy wymiar płatnego urlopu. Jak wskazać te kwestie w informacji osób pracujących na niepełny etat? Czy w takiej informacji należy wskazać limit godzin ponadwymiarowych wynagradzanych jak godziny nadliczbowe? Oto wskazówki i wzory odpowiednich zapisów.

Do kiedy przechowujemy dokumentację ewidencyjną czy urlopową umów zawartych przed 2019 rokiem?

PYTANIE: W 2019 roku wydłużono okres przechowywania dokumentów pracowniczych w tym kart urlopowych, wniosków pracowniczych, zleceń nadgodzin itp. Na nowych zasadach przechowuje się je przez okres zatrudnienia, a także przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie. Przed wejściem w życie zmian dokumenty te miały kategorię 3 lat (zgodnie z okresem przedawnienia roszczeń pracowniczych). Czy okres 3 lat liczymy od ustania stosunku pracy? Przykładowo została zatrudniona w 2000 roku, a zwolniona w 2023 roku. Do kiedy przechowywać jej dokumentację ewidencyjną czy urlopową?

Stanowisko KPRM w sprawie systemu zadaniowego w służbie cywilnej

Niedawno mieliśmy zmienione przepisy dotyczące czasu pracy w służbie cywilnej. Na ich gruncie powstało pytanie, jak ustalać zadania pracownika w służbie cywilnej, gdy ma on zadaniowy czas pracy. Czy – podobnie jak na zasadach kodeksowych – wymiar zadań powinien być również ustalony i powinien odpowiadać normom czasu pracy. Niedawno stanowisko w tej sprawie zajęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czy niepełnosprawny może pracować na podstawie dwóch umów?

PYTANIE: Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę na pełny etat lekarza, który robi specjalizację w ramach rezydentury finansowanej przez MZ. Jego czas pracy wynosi 7 godzin z uwagi na umiarkowaną niepełnosprawność. W trakcie 4-letniej specjalizacji lekarz musi odbyć obowiązkowe staże kierunkowe na różnych oddziałach szpitalnych. Staże realizuje w godzinach 7:00-14:00. W wybrane dni popołudniu chciałby przychodzić dodatkowo do swojej jednostki macierzystej, żeby pracować w przychodni. Jakie rozwiązanie będzie zgodne z prawem? Jak wiadomo, nadgodzin planować nie wolno, a tutaj miałby z góry zaplanowaną pracę w niektóre dni w godzinach 14:30-18:00. Czy moglibyśmy podpisać z tym lekarzem, równolegle do obowiązującej umowy o pracę na stanowisko „lekarz-rezydent”, umowę na świadczenie usług medycznych w ramach prowadzonej przez lekarza działalności gospodarczej? Czy może to być uznane za próbę ukrywania nadgodzin (których on w dodatku nie może mieć także z tytułu niepełnosprawności)?

Jak planować i rozliczać czas pracy pracowników mobilnych?

Są osoby, których praca polega w większości na stałym przemieszczaniu się między miejscami wykonywania pracy – np. przedstawiciele handlowi, serwisanci itd. Często nazywa się ich pracownikami mobilnymi. Osoby te niejednokrotnie wykonują część zadań także w domu (np. prowadzą dokumentację itd.). Takie osoby mają przeważnie (i słusznie!) określone miejsce pracy jako obszar. Jak rozliczać podróże pracownika po takim obszarze (nie będące przecież delegacją) – w zakresie ich czasu pracy. Oto wskazówki, przykłady i wnioski z orzecznictwa.

Stanowiska MRPiPS i MZ: kierując pracownika na badania, nie wpisujemy, że jest niepełnosprawny

Mamy skierować pracownika czy kandydata do pracy na badanie profilaktyczne (wstępne, okresowe lub kontrolne), a wiemy, że pracownik jest niepełnosprawny. Czy fakt niepełnosprawności należy wskazywać pracownikowi (kandydatowi) w skierowaniu na badanie? Były w tym zakresie wątpliwości w praktyce. Jednak niedawno zgodne stanowiska na ten temat zajęły: zarówno resort pracy, jak i resort zdrowia. Co z nich wynika?

Czy można przejść ze świadczenia rehabilitacyjnego na urlop dla poratowania zdrowia?

PYTANIE: Nauczyciel ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne od 23 lutego 2024 r. do 19 października 2024 r. W dniu 14 marca 2024 przyniósł kopię pisma skierowanego do ZUS-u o rezygnacji ze świadczenia rehabilitacyjnego w związku z zamiarem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Na piśmie jest potwierdzenie złożenia w ZUS-ie 13 marca 2024 r. Nauczyciel poinformował, że ma od lekarza zalecenie urlopu zdrowotnego (pokazał zaświadczenie). Co szkoła jako pracodawca ma zrobić w tej sytuacji?

Czy konserwator-kierowca OSP to praca w szczególnych warunkach?

PYTANIE: Pracownik był zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 stycznia 1991 r. do 31 października 2000 r., gdzie wykonywał pracę na stanowisku konserwator – kierowca OSP. Obecnie wystąpił do urzędu z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy w szczególnych warunkach bądź potwierdzenia, że wykonywał pracę o szczególnym charakterze w wyżej wymienionym okresie. Czy w tym przypadku urząd powinien „utożsamić" stanowisko pracownika konserwator – kierowca OSP ze stanowiskiem kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 t? Czy Urząd powinien wydać świadectwo pracy w szczególnych warunkach?