Jakie obowiązki nakładają na pracodawcę nowe przepisy o obronie Ojczyzny

Ustawa o obronie Ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. Wprowadza ochronę przed zwolnieniem z pracy przyszłego żołnierza, a także małżonka żołnierza. Poza tym pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów w razie konieczności zatrudnienia nowego pracownika w zastępstwie za rezerwistę. Sprawdźmy, jakie jeszcze zmiany wprowadzają nowe przepisy.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – nowe zasady ustalania podstawy wymiaru dla przedsiębiorców

13 kwietnia 2022 r. weszły w życie zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali lub podatkiem liniowym) albo podatkiem zryczałtowanym. Czego dotyczą?

Zmiana w przyznawaniu emerytur pomostowych – nie będzie już warunku niepozostawania w zatrudnieniu

Ustawa z 9 marca 2022 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych wprowadziła bardzo elastyczne przepisy dla osób, które ubiegają się o przyznanie emerytury pomostowej. Szczególnie ważna zmiana dotyczy osób, które złożą wniosek o jej przyznanie, nie rozwiązując stosunku pracy, a spełniają jednocześnie pozostałe warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia. Sprawdźmy szczegóły.

Świadczenia z ZFŚS – korzystne zapisy w regulaminie funduszu

W związku z wojną w Ukrainie niektórzy pracodawcy chcieliby wesprzeć z ZFŚS swoich ukraińskich pracowników (lub polskich pracowników, którzy np. przyjęli osoby z Ukrainy do swoich domów). Czy taka pomoc jest możliwa?

Nowe zwolnienie z powodu pilnych spraw rodzinnych – na czym ma polegać

Poprzednio pisaliśmy już, że duża nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić nowy urlop opiekuńczy. Ale to nie wszystko. Przewiduje ona także nowe, specjalne zwolnienie od pracy z powodu pilnych spraw rodzinnych. Na czym ma ono polegać? Komu ma przysługiwać? I czym ma się różnić od urlopu opiekuńczego? Sprawdź.

Na jakich zasadach można obecnie zatrudnić uchodźcę z Ukrainy w jednostce samorządowej?

Wielu uchodźców wojennych z Ukrainy po przybyciu do Polski rozpoczęło poszukiwanie pracy. Zatrudnieniem tych osób są też zainteresowane jednostki samorządowe. Tym bardziej, że często to na ich barkach spoczywa także organizowanie pobytu osób, które przybyły zza wschodniej granicy. Nowe przepisy dają w tej kwestii wiele ułatwień i możliwości zatrudniania uchodźców znacząco się poszerzyły.

Jest zbiorowy wniosek pracowników o zmianę rozkładu. Jak formalnie zmienić taki rozkład?

PYTANIE: Pracownicy wydziału zgłosili wniosek do pracodawcy w sprawie zmiany godzin czasu pracy I zmiany. Pracodawca wyraził zgodę. Czy każdy z pracowników powinien mieć taką zgodę na piśmie? Czy wystarczy zgoda na ich wniosku, która zostaje dołączona do regulaminu pracy? Do tej pory pracownicy wydziału przychodzili do pracy zgodnie z godzinami wskazanymi w regulaminie pracy (w którym jest jednak także zapis, że w uzasadnionych sytuacjach pracodawca dopuszcza możliwość zmiany godzin rozpoczynania i kończenia pracy).

Jak rozliczać nadgodziny pracowników samorządowych?

Pracownik samorządowy ma prawo wybrać, czy chce rekompensaty nadgodzin wynagrodzeniem (bez dodatku), czy czasem wolnym. Pracodawca jest związany jego decyzją. Ale już termin odbioru czasu wolnego pracownik musi uzgodnić z pracodawcą. Może, co prawda, domagać się czasu wolnego przed urlopem lub po nim, ale ostatecznie to pracodawca zawsze udziela czasu wolnego. Brak wniosku o czas wolny oznacza konieczność wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem.