Przestrzeganie przepisów PPK – inspekcja pracy skontroluje pracodawców

W ogłoszonym przez Państwową Inspekcję Pracy programie działań na lata 2022–2024 ujęto m.in. kontrole w zakresie przestrzegania przez pracodawców przepisów o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdź, jakie działania kontrolne planuje inspekcja pracy.

Polski Ład – kolejne zmiany: obniżka podatku, likwidacja ulgi dla klasy średniej

Obniżenie stawki PIT, rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, nowe zasady stosowania kwoty wolnej oraz zmiany w zakresie składki zdrowotnej – to podstawowe zmiany podatkowe, które zapowiedział rząd. Sprawdź, co dokładnie i dla kogo zmieni się w Polskim Ładzie i od kiedy nowe zasady rozliczeń wejdą w życie.

Nowelizacja ustawy o PPK – możliwość zapisania do PPK już po 2 tygodniach pracy

24 marca 2022 r. Sejm przyjął ustawę o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, dalej zwaną „ustawą nowelizującą”. Znowelizuje ona między innymi ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdźmy, jakie zmiany będą najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy.

Kiedy pracownik nie może zarzucić pracodawcy naruszenia jego dóbr osobistych oraz dyskryminacji

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 maja 2021 r. (II PSKP 31/21).

Jakie warunki muszą być spełnione, by pracownik-radny był objęty ochroną zatrudnienia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 19 maja 2021 r. (II PSKP 35/21).

Jakie są konsekwencje naruszania zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy

„Dyscyplinarki” z powodu nieobecności pracownika w pracy w ostatnim czasie stały się powszechne. Intencjonalną nieobecność musimy jednak odróżnić od spóźnionego usprawiedliwienia absencji z powodu przyczyn, które dawały do tego podstawy. Warto zatem, aby pracodawca wstrzymał się kilka dni z podjęciem decyzji o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, ponieważ pochopna „dyscyplinarka” może skończyć się wygraną pracownika przed sądem. A to w dzisiejszych realiach rynku pracownika częściej będzie oznaczać wypłacenie odszkodowania niż przywrócenie do pracy.

Czy można zwolnić pracownika, gdy jego stanowisko pracy ulega likwidacji, ale tylko na pewien czas

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2021 r. (I PSKP 14/21).

Pracodawcy uzyskają podstawę prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników

Tak wynika z projektu przepisów, które mają umożliwić pracodawcom prowadzenie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Planuje się, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać w pierwszym półroczu 2022 roku.

Podejmowanie dodatkowego zatrudnienia – nowe przepisy w Kodeksie pracy

W przepisach Kodeksu pracy znajdą się wyraźne przepisy, zgodnie z którymi pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi równoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub podejmowania działalności zarobkowej na podstawie innych umów. Zmiany mają wejść w życie od 1 sierpnia 2022 r.