W jakim przypadku sąd uzna, że likwidacja stanowiska pracy jest fikcyjna

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 maja 2021 r. (III PSKP 18/21).

Urlop wypoczynkowy zwykle nie przechodzi na nowego pracodawcę

Pracownik przejętego zakładu pracy nawet nie zauważy tego, że coś zmieniło się w zakresie jego uprawnień urlopowych i może korzystać z urlopu na zasadzie ciągłości. Natomiast jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła wskutek porozumienia firm – do przejęcia urlopu potrzebne jest specjalne porozumienie.

Kiedy pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu zapłaconych za pracownika składek i zaliczek na PIT

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2021 r. (II PSKP 20/21).

Czy jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika uzasadnia wręczenie mu „dyscyplinarki”

 Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 maja 2021 r. (I PSKP 12/21).

Zawieranie umowy o pracę – jakie nowe informacje trzeba będzie podawać w jej treści

Od 1 sierpnia 2022 roku mają zacząć obowiązywać zmiany Kodeksu pracy wynikające z konieczności dostosowania jego przepisów do nowych dyrektyw unijnych. Wprowadzane zmiany wpłyną również na treść umów zawieranych z pracownikami. Sprawdźmy, co dokładnie się zmieni.

Specjalna ustawa ureguluje zatrudnienie i legalizację pobytu obywateli Ukrainy w Polsce

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma ułatwić polskim pracodawcom zatrudnienie Ukraińców, którzy opuścili swój kraj w związku z toczącą się tam wojną. Dowiedz się, jakie będą zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski. Sprawdź, co będzie musiał zrobić pracodawca, który chce zatrudnić obywatela Ukrainy.

Nowy obowiązek pracodawcy: informowanie pracowników o wolnych stanowiskach pracy i procedurach awansu w firmie

Nowy obowiązek informacyjny pracodawcy wynika z projektu zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest wdrożenie do polskich przepisów dyrektywy UE 2019/1152. Planowane zmiany w kodeksie mają stwarzać warunki do tworzenia bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w podstawowych obowiązkach pracodawcy.

Jak polski pracodawca może pomóc Ukraińcom – odpowiedzi na 6 najczęstszych pytań

W związku z wojną w Ukrainie wielu polskich pracodawców szuka odpowiedzi na pytania kadrowe dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy. Na początek zamieszczamy odpowiedzi eksperta na najczęściej zgłaszane pytania i wątpliwości w zakresie zatrudniania i organizowania w miejscu pracy pomocy Ukraińcom.

Przyczyna wypowiedzenia – jakie warunki powinna spełniać (wnioski z wyroków SN)

Wypowiadając umowę na czas nieokreślony musimy podać przyczynę wypowiedzenia. A – jak wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy – prawdopodobnie ten obowiązek wkrótce obejmie też umowy terminowe. Przyczyna ta w razie sporu z pracownikiem może podlegać kontroli sądowej. Jak zatem ją sformułować by była „bezpieczna”? Z przepisów to nie wynika. Z pomocą przychodzi jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Z wyroków SN wynika, że przyczyna powinna być m.in. rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna. Co to oznacza? Sprawdź na przykładach.

Jak rozliczać płace kierowców po zmianach z lutego 2022 r.?

Wspominaliśmy już o tym, że po ostatnich zmianach kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie są w podróży służbowej. Diety należą się im tylko za krajowe odcinki przewozów. Jak to w praktyce ma wyglądać? Sprawdź na przykładach