Kopia świadectwa pracy – co zmieniło się 7 września br.?

Jeśli pracownik zwracał się do nas o duplikat świadectwa pracy, to przez 7 września br. musieliśmy wydać mu odpis świadectwa pracy (i tylko „w uzasadnionych przypadkach”). Obecnie ma prawo zażądać jego odpowiednio oznaczonej kserokopii. Może to oznaczać dla nas nieco mniej pracy (nie trzeba już przepisywać danych). Za to zasadniczo nie możemy odmówić wydania takiej kopii. Co się zmieniło i jakie obecnie mamy obowiązki w zakresie wydawania pracownikom kopii świadectw pracy (i innych dokumentów z akt osobowych)?

Jakie są skutki przywrócenia pracownika do pracy przez sąd?  

Gdy sąd uzna, że pracownik został niesłusznie zwolniony z pracy, może przywrócić tego ostatniego do pracy lub przyznać odszkodowanie. Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy? Jakie skutki wiążą się z tym dla pracodawcy. Sprawdź.

Co trzeba wiedzieć o pracy w nocy i dodatku nocnym?

Tzw. dodatek nocny przysługuje za każdą pojedynczą godzinę pracy w nocy, nawet nadliczbową (nieplanowaną). Wówczas pracownik może otrzymać 2 dodatki: za nadgodziny i nocny. Z kolei oddanie czasu wolnego za nadgodziny w nocy nie zwalnia z obowiązku zapłaty dodatku nocnego. Warto przyjrzeć się zasadom polecania pracy nocnej i przyznawania dodatku nocnego, zwłaszcza teraz, gdy ten ostatni znacznie wzrośnie od nowego roku wraz ze znacznym wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.