Zdaniem ministerstwa: Pracodawca nie może samodzielnie badać pracownika alkomatem

Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić Policja, ale nie pracodawca – takie stanowisko Prezesa UODO sprzed kilku miesięcy potwierdził resort pracy w odpowiedzi na wystąpienie, jakie skierował do niego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zatrudnianie nauczycieli: 5 ważnych zmian od 1 września 2019 r.

Od września tego roku jedną z nowości w zatrudnianiu nauczycieli jest limit czasu trwania zawieranych umów terminowych. Ustawodawca nie przewidział jednak limitu liczby tych umów. Sprawdźmy, jakie jeszcze inne, ważne z punktu widzenia pracodawców, zmiany dotyczące nauczycieli weszły w życie od września br.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Kiedy wchodzi w grę konieczność wyrównywania pracownikowi pensji

Dodatek wyrównawczy rekompensuje kilku grupom pracowników utratę pensji. Sprawdźmy, jakich dokładnie sytuacji to dotyczy, kiedy musimy go wypłacić danemu pracownikowi oraz o czym powinniśmy pamiętać przy wyliczaniu wysokości tego dodatku. Oto odpowiedzi eksperta na 13 pytań z praktyki.

Jak samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi z ZUS

ZUS poinformował na swoich stronach internetowych, że płatnicy składek, którzy mają swoje konto na PUE ZUS, mogą samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi z ZUS i przekazać takie potwierdzenie instytucji, która tego oczekuje, czyli np. bankowi. Sprawdź szczegóły.

Jak dokonać dodatkowego odpisu na fundusz socjalny do października 2019 r.?

Do końca października br. powinniśmy odprowadzić zwiększony odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). W jaki sposób wywiązać się z tego obowiązku? Jaką liczbę zatrudnionych przyjąć do liczenia zwiększonego odpisu? Które przeciętne wynagrodzenie przyjąć? Jak dokonać obliczeń? Sprawdź na przykładzie.