RUD – zgłoszenie umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło mają od 1 stycznia 2021 r. nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS na formularzu RUD w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Dokument RUD umożliwi ZUS prowadzenie ewidencji zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy osoby te nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy.

Od 1 stycznia 2021 r. zgłaszasz do ZUS umowę o dzieło – sprawdź, na jakim formularzu

Od nowego roku płatnicy i osoby fizyczne, którzy zlecają wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie tej umowy do ZUS. Dowiedz się, jaki formularz trzeba będzie wypełnić w takiej sytuacji (WZÓR DO POBRANIA znajdziesz na końcu tego tekstu).

Informacja dla pracowników o utworzeniu PPK – gotowy wzór do zastosowania

Pracodawcy tzw. II i III kohorty (czyli tworzący PPK w 2020 roku) będą musieli wkrótce przekazać pracownikom informację dotyczącą PPK. Co zapisać w takiej informacji? Jak dobrze to wytłumaczyć pracownikom? Jak niczego nie pominąć? I jak uniknąć ryzykownego błędu co do informacji o rezygnacji? Przygotowaliśmy gotowy wzór.

Od 16 maja 2020 r. podwyższono kwoty wolne od potrąceń z powodu COVID-19 – pobierz wzór wniosku

Kwoty wolne od potrąceń ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu w sytuacji, gdy z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zarażeniem koronawirusem pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Wspomniana nowość obowiązuje od 16 maja 2020 r. na mocy art. 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 875).

Koronawirus: praca zdalna na podstawie tzw. specustawy – jakie są prawa i obowiązki pracodawcy

Na podstawie specustawy dotyczącej koronawirusa, pracodawca może nakazać pracownikowi pracę zdalną (poza firmą). Jakie są przy tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika? Sprawdź.