Raport wideo: jak stosować zmienione przepisy podatkowe od 1 lipca 2022 r.

Jak wiemy, od 1 lipca obowiązują duże zmiany w tzw. Polskim Ładzie. Obejmują one zatrudniających i pracowników, ale także przedsiębiorców, zleceniobiorców i emerytów. Dlatego przygotowaliśmy raport wideo, na którym Oskar Sobolewski (ekspert Instytutu Emerytalnego) przybliży zasady stosowania nowych przepisów.

Raport o nowościach z 6-10 czerwca 2022 .

Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego przedstawia kolejny raport o nowościach z poprzedniego tygodnia, tzn. o zmianach podatkowych od 1 lipca 2022, podniesieniu płacy minimalnej w 2023 r., podniesieniu wieku emerytalnego.

Raport o nowościach z 30 maja-5 czerwca 2022 r.

Co zdarzyło się w kadrach w poprzednim tygodniu? Mamy dalsze prace nad zmianami w tzw. Polskim Ładzie, nowa perspektywa w zakresie oskładkowania umów cywilnoprawnych wynikająca z KPO i główne zmiany w wynikające z ustawy o PPK. Sprawdź  nowy raport wideo o nowościach. Oto kolejne podsumowanie Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego.

Raport o nowościach: 23-29 maja 2022 r.

W ostatnim tygodniu postąpiły naprzód prace nad nowelizacją Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników. Wspominamy też o możliwości pełnego oskładkowania zleceń już w 2023 r. i przesunięciu terminu wprowadzenia rejestru umów w jednostkach publicznych.

Raport o nowościach (płaca minimalna, praca zdalna, Polski Ład, Centralna Informacja Emerytalna)

Jakie nowości w zakresie kadr i płac pojawiły się w okresie 16-20 maja? Obejrzyj kolejne podsumowanie wideo Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego.

Umowy terminowe po zmianach w Kodeksie pracy z 2022

Duży projekt zmian w Kodeksie pracy, który ma wejść w życie w 2022 roku zakłada m.in. spore zmiany w umowach o pracę. W tym najwięcej zmian dotyczy właśnie umów na czas określony. Choć są też zmiany dotyczące wszystkich umów, to te, które mają czekać umowy terminowe są najbardziej rewolucyjne. Najwięcej mówi się o planowanym obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia także w przypadku wypowiadania umów terminowych. Ale są też inne nowe obowiązki pracodawców w tym zakresie. Poza tym sporo zmieni się także w zakresie zawierania umów na okres próbny.

Umowy po zmianach w Kodeksie pracy z 2022

Planowana duża nowelizacja Kodeksu pracy  ma za zadanie wprowadzić m.in. duże zmiany w zakresie umów o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia. Najwięcej zmian czeka umowy terminowe. Ale jest też kilka nowości odnoszących się do wszystkich umów o pracę. Rewolucyjne mają być np. nowe możliwości w zakresie wskazywania miejsca pracy w umowie o pracę .

Informacja o warunkach zatrudnienia

Projekt dużej nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie w 2022 roku zakłada m.in. spore zmiany w zakresie umów o pracę i jeszcze większe – wręcz rewolucyjne – w zakresie informacji o warunkach zatrudnienia (którą każdy pracodawca musi wydać każdemu pracownikowi). Po pierwsze, zmienią się terminy wydawania informacji oraz jej aktualizacji. Po drugie – znacznie rozszerzony ma zostać zakres kwestii, o których trzeba powiadomić pracownika w treści tej informacji.

Raport o nowościach (uchwalone zmiany podatkowo-składkowe, diety krajowe, wyższy ZUS i płaca minimalna)

Uchwalony Polski Ład to najważniejsza nowość kadrowa z ostatniego tygodnia. Ale nie jedyna. Mamy też np. zapowiedź podniesienia stawki diety za krajową podróż służbową. O szczegółach nowości kadrowych z drugiego tygodnia maja opowie Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Raport wideo o nowościach (Polski Ład, praca zdalna, emerytury stażowe, koniec epidemii)

Jakie nowości w zakresie kadr i płac mieliśmy w pierwszym tygodniu maja? Przedstawiamy raport wideo, który przygotował Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.