WYDANIE ONLINE

Obecnie można korzystać z usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub usługi hybrydowej (tzw. e-doręczeń). Obowiązują też przepisy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. W jaki sposób wpływa to na obowiązki pracodawców? Oto 6 różnych problemów z praktyki oraz przykłady pokazujące funkcjonowanie nowych przepisów.

czytaj więcej »

Jeśli delegujemy pracownika (np. kierowcę) do pracy za granicę na okres przekraczający kolejne 4 tygodnie, mamy dodatkowe obowiązki informacyjne. Prezentujemy wskazówki w tym zakresie i przykładowy wzór takiej dodatkowej informacji.

czytaj więcej »

Ile jest dni i godzin pracy w poszczególnych okresach 2024 roku? Jakie długie weekendy nas czekają? Oto zestawienia oraz przykładowe grafiki na niektóre miesiące, które pomogą zaplanować czas pracy w nowym roku.

czytaj więcej »

Po zmianach z 2023 roku pracownik będący rodzicem małego dziecka ma aż 3 różne sposoby na to, aby wnioskować o pracę zdalną. Każdy z tych wniosków wiąże się z innymi obowiązkami pracodawcy. Różna jest też „moc” tych wniosków – i możliwości odmówienia pracownikowi. Oto zestawienia, które to porządkują.

czytaj więcej »

Zasadniczo pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony. Są jednak przypadki, gdy można go zwolnić. Po pierwsze, można w niektórych przypadkach wypowiedzieć mu z umowę o pracę z powodu częstych i długotrwałych chorób. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami (przede wszystkim: trzeba „złapać” moment, gdy pracownik akurat nie jest na zwolnieniu). Ale jest też drugi, raczej bezpieczniejszy sposób – zwolnienie długo chorującego bez wypowiedzenia z art. 53 kp – gdy miną okresy ochronne, a pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Jak bezpiecznie zastosować te sposoby w praktyce? Wyjaśniamy to za pomocą m.in. licznych przykładów i wyroków.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracownik (mężczyzna) w wieku 62 lat zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, który jedocześnie ma ustalone prawo do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), korzysta z ochrony przedemerytalnej z art. 39 Kodeksu pracy? A jeśli tak, to czy można takiej osobie przynajmniej wypowiedzieć warunki pracy i płacy?

czytaj więcej »

PYTANIE: Jakie dokumenty do zatrudnienia należy przygotować w przypadku gdy pracownik awansuje z księgowego na głównego księgowego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracodawca przewiduje dofinansowanie z ZFŚŚ m.in. do indywidualnego wypoczynku pracownika (4 różne kwoty dopłat według sytuacji pracownika) oraz do wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży (tu na podstawie faktury). To drugie jest wyższe od najwyższego dofinansowania do indywidualnego wypoczynku. Na koniec roku na koncie ZFŚS pozostała pewna kwota, którą komisja socjalna postanowiła podzielić po równo dla wszystkich pracowników, którzy skorzystali z funduszu, z wyjątkiem jednej osoby, która skorzystała z wyższej kwoty dofinansowania do wypoczynku dzieci. Argumentacja komisji jest taka, że ta osoba już „dostała więcej".Czy pracodawca mógł tak postąpić (tzn. podnieść wyłącznie dofinansowanie do wypoczynku indywidualnego, a do wypoczynku zorganizowanego dzieci – już nie)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Wynagrodzenie przestojowe to 60% stawki wynagrodzenia urlopowego, jednak nie mniej niż stawka obliczona według minimalnego wynagrodzenia. Żeby taką minimalną stawkę obliczyć należy podzielić minimalne wynagrodzenie przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu. Czy jednak chodzi tu o liczbę godzin według normy kodeksowej? Czy liczbę godzin zaplanowaną w rozkładzie na dany miesiąc? Dodam, że mamy roczny okres rozliczeniowy. Przykładowo w listopadzie 2023 norma to 160 godzin, a nasz harmonogram na ten miesiąc przewiduje 168 godzin (wolne za święto 11 listopada oddamy w dniu 27 grudnia).

czytaj więcej »

PYTANIE: U Pracodawcy przyznawane są dofinansowania do wypoczynku pracownika tzw. wczasy pod gruszą oraz dodatkowe świadczenia pieniężne tzw. karpiowe na koniec roku. Dodatkowo związkowcy otrzymują na koniec roku od związków zapomogę socjalną. Czy powyższe kwoty otrzymane z ZFŚŚ i od związków sumują się? Kto powinien wykazać świadczenia w PIT-11? Czy pracownik powinien te dodatkowe świadczenie wypłacane przez związki rozliczyć w PIT za 2023 rok?

czytaj więcej »

PYTANIE: W dniu 28 listopada 2023 r. pracownik dostarczył świadectwo pracy od drugiego pracodawcy, z którego wynika, że 21 listopada 2023 r. zakończył zatrudnienie trwające nieprzerwanie od 1 marca 2009 r. Pracownik samorządowy jest zatrudniony od stycznia 2020 r. i miał niesłusznie zaliczony do stażu pracy niezakończony okres pozostawania w równoległym stosunku pracy od marca 2009 r. do grudnia 2019 r. Od kiedy ten pracownik nabywa prawa do zwiększonego dodatku stażowego w związku z zakończeniem równoległego zatrudnienia z 21 listopada 2023 r.? Czy należy dokonać korekty wynagrodzenia (dodatku stażowego) za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 października 2023 r. (na niekorzyść pracownika)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica 1 czerwca 2023 r. urodziła bliźniaki. Dnia 13 czerwca 2023 r. złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego oraz całości urlopu rodzicielskiego. Jednak 4 grudnia 2023 r. zgłosiła, że jedno z dzieci otrzymało 29 września zaświadczenie z art. 4 ust. 3 ustawy „Za życiem”. Jak załatwić sprawę urlopu rodzicielskiego? Czy wystarczy, że pracownica złoży pismo  do pracodawcy o ponowne przeliczenie urlopu rodzicielskiego i dołączy zaświadczenie a pracodawca odpowie pismem? Czy też powinna ponownie złożyć wniosek o urlop rodzicielski podając wyższy wymiar (58 tygodni) oraz zaznaczyć we wniosku ile dotychczas wykorzystała urlopu rodzicielskiego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik ma 2 teczki akt osobowych. Pierwsza teczka dotyczy jego zatrudnieniu w GOPS. Znajduje się w niej także kopia Aktu Powierzenia Stanowiska p. o. Kierownika GOPS, a także wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w związku z wygraniem konkursu na dyrektora GOPS.Druga teczka akt osobowych zawiera kontynuację zatrudnienia, a mianowicie: oryginał aktu powierzenia stanowiska p. o. Kierownika GOPS oraz wszystkie dokumenty związane z nowym zatrudnieniem (BHP, nowy zakres obowiązków, oświadczenia, upoważnienia, pełnomocnictwa itp.). W nowej teczce jest także umowa pracownika z GOPS reprezentowanym przez wójta gminy dotycząca pracy na stanowisku kierownika GOPS (po wygranym konkursie).Czy faktycznie powinny tu być dwie teczki akt osobowych? I czy druga teczka powinna znajdować się w urzędzie gminy czy w GOPS?

czytaj więcej »

PYTANIE: Członek korpusu służby cywilnej wraz z inna osobą (która nie jest pracownikiem korpusu służby cywilnej) założyli fundacje, której celem jest zbiórka pieniędzy na zabiegi medyczne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Czy musi on uzyskać zgodę dyrektora generalnego na prowadzenie tej fundacji (tak, jak w przypadku dodatkowego zatrudnienia)?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2024 r. pracownikowi i urzędnikowi służby cywilnej może być przyznane wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak aby je otrzymać pracownicy muszą o to zawnioskować. Sprawdź, jakie zasady rekompensowania godzin nadliczbowych w służbie cywilnej obowiązywały do końca 2023 roku i co się zmienia od stycznia 2024 roku.

czytaj więcej »

Czy jeżeli nieobecność chorobowa pracownika trwa powyżej 20 dni, a następnie 15 dni, to trzeba te dni nieobecności zsumować? Jak to traktować – jako jeden okres chorobowy trwający powyżej 30 dni? I czy w związku z tym trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Poznaj stanowisko resortu pracy w tej sprawie.

czytaj więcej »

Przejmowanie mniejszych i większych przedsiębiorców wraz z pracownikami jest codziennością dzisiejszego rynku pracy. Kodeks pracy zawiera przepisy gwarantujące pracownikom zachowanie ich wszystkich uprawnień w czasie takiego przejęcia. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dba natomiast o to, aby pracodawcy nie wykorzystywali instrumentalnie przepisów o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę – np. po to, by narzucać pracownikom nowe (z reguły gorsze) warunki pracy.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II USKP 40/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2023 r. (III PSKP 42/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2023 r. (I PSKP 28/22).

czytaj więcej »