WYDANIE ONLINE

Regulamin powinien ustalać zasady wypłaty wynagrodzenia – zarówno składników podstawowych, jak i dodatkowych. Kwestii wynikających z przepisów (np. obowiązkowe odprawy, dodatki za nadgodziny) nie trzeba wpisywać do regulaminu. Jednak dla porządku warto to zrobić. Jak ukształtować zapisy regulaminu wynagradzania tak, aby niczego ważnego nie pominąć, ale zarazem tak, aby były one przydatne dla pracodawcy? Oto wskazówki oraz gotowe wzory zapisów regulaminowych.

czytaj więcej »

Pisaliśmy już o tym, że jeśli zmienią się jakieś okoliczności wykazywane w poprzednio wydanej informacji o warunkach zatrudnienia, musimy wydać nową informację (która obecnie zawiera więcej punktów niż kiedyś). Ale załóżmy, że zmienia się coś, czego nie było w dawnej informacji, a jest w obecnej – np. kwestie dotyczące nadgodzin, przerw, składników wynagrodzenia itd. Czy w takim przypadku trzeba aktualizować informację? Dotąd przyjmowaliśmy, że nie. Jednak resort pracy w niedawnym stanowisku uznał inaczej.

czytaj więcej »

W nowych przepisach kodeksowych nie ma obowiązku odnotowywania pracy zdalnej w rozkładzie czasu pracy. Również w ewidencji czasu pracy nie trzeba wykazywać, że taka praca miała miejsce. Jednak wydaje się, że takie zapisy byłyby dopuszczalne, a niekiedy nawet bardzo przydatne. A zwłaszcza przydatne może być w niektórych przypadkach wykazanie takiej pracy na liście obecności.

czytaj więcej »

Po ostatnich zmianach w KP, pracownik może raz w roku kalendarzowym wystąpić o bardziej bezpieczne i przewidywalne warunki pracy. Pracodawca musi zareagować na taki wniosek. Przepis stwierdza, że w ramach tego wniosku pracownik może prosić o zmianę umowy na bezterminową, zmianę wymiaru etatu lub rodzaju pracy. Ale czy może w ten sposób wnioskować o awans lub podwyżkę? Niedawne stanowisko resortu pracy rozstrzygnęło ten dylemat.

czytaj więcej »

Przyjęcie do pracy osoby w wieku poniżej 18. roku życia wiąże się dla pracodawcy z przestrzeganiem ograniczeń np. w zakresie czasu pracy, rodzajów pracy. Młodociani mają również m.in. odrębne zasady wynagrodzenia. I właśnie w zakresie ich wynagrodzeń mamy od 1 września zmianę w przepisach. Przyjrzyjmy się zatem – na przykładach – w jaki sposób należy obecnie ustalać zasady wynagrodzenia młodocianych.

czytaj więcej »

Czy w przypadku gdy niedługo po zakończeniu jednej umowy o pracę zawieramy z pracownikiem kolejną i warunki jego zatrudnienia nie zmieniają się, to mimo wszystko powinniśmy wydać mu nową informację o warunkach zatrudnienia? O wyjaśnienie tych wątpliwości zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

czytaj więcej »

Choć przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia 2023 r., to ich stosowanie ciągle budzi wiele wątpliwości u pracodawców. Dlatego też poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania nowych, kodeksowych przepisów dotyczących pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Od 1 września 2023 r. wzrosła kwota wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Kwota ta wynosi aktualnie maksymalnie 450 zł na miesiąc.

czytaj więcej »

Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Nowe regulacje dotyczą w szczególności wynagrodzeń kierowców i zakazu ich zatrudniania w innych firmach. Sprawdź, co się zmieniło.

czytaj więcej »

W przypadku gdy ZUS będzie miał wątpliwości co do istnienia np. stosunku pracy lub zlecenia, zanim wyda decyzję w tej sprawie, będzie musiał wystąpić do sądu. Taka zmiana przepisów ma zdecydowanie poprawić pozycję zatrudnionych i pracodawców w sporach z ZUS.

czytaj więcej »

Procesy cywilne, których odmianą są postępowania toczące się między pracownikami a pracodawcami, mają charakter kontradyktoryjny, co oznacza, że sąd nie jest zobligowany do ustalenia faktów, które są podstawą zgłaszanych przez strony roszczeń i zarzutów. W niektórych sprawach najważniejsza jest wykładnia przepisów prawa, a dowodzenie schodzi na plan dalszy, ponieważ fakty są bezsporne między stronami, a na czoło wysuwa się ocena prawna zgłoszonego roszczenia. Natomiast w tych sprawach, gdzie ustalenie faktów ma charakter decydujący, istotne jest przesądzenie tego, co kto powinien udowodnić, czyli tzw. ciężar dowodu.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2023 r. (II PSKP 46/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2023 r. (II USKP 58/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 lutego 2023 r. (II USKP 194/21).

czytaj więcej »