WYDANIE ONLINE

Rodzice dziecka, które nie ukończyło 8 lat nie będą mogli być – bez ich zgody – zatrudniani w nadgodzinach, w nocy, w systemie przerywanym i wysyłani w delegację. Dotąd przywilej ten obejmował rodziców dzieci do lat 4. Ale to nie jedyna zmiana jaką przewiduje obecna nowelizacja Kodeksu pracy. Rodzice „8-” będą mogli domagać się także tzw. elastycznej organizacji pracy (np. pracy zdalnej, indywidualnego rozkładu czy zmniejszenia etatu). Przy czym np. w przypadku pracy zdalnej inaczej będzie w przypadku rodziców „4-”, a inaczej w przypadku rodziców „8-”. Porównajmy więc, które przywileje będą obecnie dotyczyły rodziców dzieci do 4., 8. i 14. roku życia – i na jakich zasadach.

czytaj więcej »

PYTANIE: Z końcem lutego nasza wieloletnia pracownica przeszła na emeryturę po 40 latach pracy w oświacie, w większości w dziale płac. Zdecydowała się jednak pracować nadal i w styczniu wzięła udział w naborze na wolne stanowisko urzędnicze, który to nabór wygrała. Gdy wiele lat temu rozpoczynała pracę urzędnika, nie przechodziła służby przygotowawczej (wówczas takie procedury nie istniały). Czy obecnie powinna taką służbę odbyć? Czy można ją zatrudnić od razu na czas nieokreślony? Czy musimy zakładać nową teczkę akt osobowych, czy możemy kontynuować starą?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica posiada wyższe wykształcenie na kierunku administracja. Pracuje na stanowisku pomoc biurowa. Obecnie ukończyła studia podyplomowe w zakresie dietetyki. Czy można zmienić jej stanowisko na dietetyka? Jeśli tak, to jaka grupa zaszeregowania przysługuje XI czy XII - zgodnie z Rozporządzeniem RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy mogę zgłosić do ubezpieczenia ZUS członka rodziny cudzoziemca (Białorusina) bez numeru PESEL? Żona tego pracownika nie ma nadanego numeru PESEL. Czy wystarczą tylko dane z paszportu?

czytaj więcej »

PYTANIE: Spółka zatrudniła w marcu, maju i czerwcu 2022 roku  3 osoby z Ukrainy na umowy zlecenia. Osoby te nie mają certyfikatu rezydencji podatkowej ale mają PESEL i zostały zgłoszone do ubezpieczeń. Z tytułu wypłaconego wynagrodzenia zastosowaliśmy koszty uzyskania przychodu 20% oraz pobraliśmy zaliczkę na PIT 17% a potem 12%. Praca była wykonywana przez 3 miesiące. Czy na podstawie oświadczenia o przeniesieniu interesów życiowych do Polski można uznać, że osoby z Ukrainy mają polską rezydencję? Czy nie należało naliczyć zryczałtowanego podatku 20%? Który urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczenia wynagrodzeń ukraińskich zleceniobiorców. Jakie formularze należy złożyć: czy PIT-11, czy PIT-8AR, czy również należy złożyć informację IFT1-R? Jedna z tych osób wróciła na Ukrainę. Co w takim przypadku?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik samorządowy pracuje w urzędzie gminy od listopada 2016 r. Ostatnio, 1 marca 2023 r. złożył wniosek wraz z dokumentami o zaliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, a potem własnym. Po zaliczeniu tych lat będzie miał łączny staż pracy 20 lat i 7 miesięcy. Czy należy teraz (w momencie udokumentowania) wypłacić mu nagrodę jubileuszową po 20 latach pracy, a następną za ok. 4 lata i 5 miesięcy? Kiedy pracownik nabędzie prawo do dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego?

czytaj więcej »

PYTANIE: W umowie o pracę pracownika jako miejsce pracy wskazano Warszawę (gdzie jest siedziba firmy). Umówiliśmy się jednak z pracownikiem na pracę zdalną w swoim miejscu zamieszkania (w Katowicach). Jak traktować jego przejazdy do Warszawy np. w celu uczestnictwa w szkoleniu lub warsztatach? Czy pracownikowi przysługuje zwrot środków za delegacje i nocleg?

czytaj więcej »

PYTANIE: Załóżmy, że pracownicy będą przysługiwały następujące świadczenia: · urlop macierzyński: od 8 maja 2023 do: 24 września 2023 r., · urlop rodzicielski: 25 września 2023 r. do 5 maja 2024 r. W międzyczasie wejdą w życie nowe przepisy o zasiłkach macierzyńskich. Jaki zatem należy ustalić zasiłek przy takich datach? Czy mimo, iż dana osoba jest zatrudniona na podstawie powołania a nie umowy o pracę, przysługują jej świadczenia jak pozostałym pracowniom?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica ma 17-letnią córkę która niebawem urodzi dziecko. Pracownica chce wnieść do sądu wniosek o ustanowienie jej opiekunem prawnym nad swoim wnukiem. Jakie w związku z tym uzyska uprawnienia związane z rodzicielstwem? Czy otrzyma np. 2 dni z tytułu urodzenia dziecka, urlop macierzyński 20 tygodni czy urlop rodzicielski 32 tygodni?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik ma w aktach świadectwo pracy z informacją o urlopie bezpłatnym od 11 grudnia 2006 r. do 31 grudnia 2009 r. Przy czym, za czas od 23 listopada 2006 r. do 4 czerwca 2009 r. przedstawił świadectwo pracy od innego pracodawcy z informacją: „otrzymywał wynagrodzenie przewidziane w art 92 KP od 4 czerwca 2009 r. do 4 czerwca 2009 r. , od 5 czerwca 2009 r. do 19 czerwca 2009 r zwolnienie lekarskie przekazano do ZUS”.

czytaj więcej »

Czy kopiujemy dokumenty do akt, czy pobieramy oświadczenie i potwierdzamy za zgodność? A jeśli  wolno skopiować dokument do akt, to jak to zrobić i w której części go przechowywać? Czy raz na jakiś czas trzeba dokonywać przeglądu danych i dokumentów gromadzonych w dokumentacji pracowniczej? I wreszcie: jak przetwarzać dane zgromadzone w związku z ZFŚS lub dane pozyskane w wyniku monitoringu? Przedstawiamy trzecią i ostatnią część o obowiązkach pracodawcy związanych z RODO w kadrach (poprzednie były w dwóch wcześniejszych wydaniach, są też dostępne dla Czytelników na www.doradcakadrowego.pl).

czytaj więcej »

Już niewiele czasu dzieli nas od wejścia w życie wielkiej nowelizacji Kodeksu pracy work life-balance (która dotyczy m.in. umów, informacji o warunkach zatrudnienia i przepisów rodzicielsko opiekuńczych). Przyjrzyjmy się więc, jakie obowiązki będzie miał pracodawca w związku z wdrożeniem nowych przepisów. Czy w związku ze zmianami konieczna będzie np. aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia? Od kiedy pracownicy-rodzice skorzystają z nowych uprawnień określonych ustawą? Sprawdź.

czytaj więcej »

Nowelizacja Kodeksu pracy, wdrażająca szereg zmian wynikających z dyrektyw unijnych (tzw. dyrektywa work-life balance i dyrektywa o przejrzystych warunkach zatrudnienia), zacznie obowiązywać po upływie 21 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (26 kwietnia 2023 r.). Sprawdź praktyczne zestawienie kluczowych dla pracodawców 23 zmian w Kodeksie pracy.

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca podejrzewa, że nieobecny w pracy z powodu choroby pracownik wykorzystuje udzielone mu zwolnienie lekarskie do innych celów, może go skontrolować samodzielnie lub zawiadomić o tym ZUS. W jaki sposób powinien to zrobić zgodnie z prawem i jakie konsekwencje może wyciągnąć wobec pracownika, który niewłaściwie korzysta ze zwolnienia lekarskiego? Sprawdź odpowiedzi eksperta na 11 pytań pracodawców.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II PSKP 97/21): żądanie obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 § 1 kp w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2022 r. (II USKP 181/21): żądanie zwrotu składek od ZUS. 

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 lipca 2022 r. (II USKP 228/21): składki ZUS od odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ze zleceniobiorcą.

czytaj więcej »