WYDANIE ONLINE

Możemy w regulaminie pracy umieścić korzystne zapisy, które np. mogą pomóc unikać niepotrzebnych nadgodzin. Pozwolą też uporządkować cały proces rekompensaty nadgodzin. Oto wzór (z opisem) przedstawiający korzystne zapisy w regulaminie pracy dotyczące godzin nadliczbowych. 

czytaj więcej »

Już obecnie pracodawca musi wydawać pracownikowi tzw. informację z art. 29 kp (czyli informację o warunkach zatrudnienia). Jednak gdy wejdzie w życie planowana nowelizacja Kodeksu pracy, informacja ta – prawdopodobnie – zostanie znacznie rozbudowana o wiele dodatkowych informacji. Przy okazji zmienią się też terminy wydawania i aktualizowania takiej informacji. Przyjrzyjmy się szczegółom.

czytaj więcej »

Nowa ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza ochronę zatrudnienia dla osób, które podejmują zarówno terytorialną służbę wojskową, jak i zasadniczą służbę wojskową (dobrowolną lub obowiązkową). Przy czym zakres ochrony jest różny w różnych przypadkach. Sprawdź, jaki jest ten zakres, a także czy pracodawca może pobierać dane wojskowe pracownika (np. sprawdzić, czy jest żołnierzem obrony terytorialnej). 

czytaj więcej »

Osoba w ciąży, korzystająca z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i obniżonego etatu (gdy miałaby prawo do urlopu wychowawczego) jest chroniona przed wypowiedzeniem jej umowy o pracę. Ale co wyznacza początek i koniec tej ochrony? I jaki jest jej zakres? Okazuje się, że jest tu sporo wątpliwości. Wyjaśniamy je poniżej.

czytaj więcej »

Sejm uchwalił duże zmiany podatkowo-składkowe, które mają zacząć obowiązywać 1 lipca (w chwili zamykania tego wydania ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat). A zatem już wkrótce dość skomplikowane zasady rozliczania płac które wprowadził od 2022 roku Polski Ład – zostaną uproszczone. Przyjrzyjmy się głównym zmianom i prześledźmy jeszcze kilka przypadków przykładowych list płac – porównujących sytuację przed i po zmianach. I prześledźmy główne zmiany, bo uchwalony projekt zawiera jeszcze pewne modyfikacje w stosunku do poprzedniej wersji.

czytaj więcej »

PYTANIE: Chcę zatrudnić obywatela Ukrainy na umowę o pracę. Ma on wizę ważna na okres 12 listopada 2021 r. – 14 października 2022 r. i czas pobytu 180 dni. Do Polski wjechał 22 listopada 2021 roku. Wiza jest krajowa z symbolem D, cel wydania 05a. Zatrudnimy go na oświadczenie złożone do PUP. Przez jaki czas mogę go zatrudniać. Kiedy skończy mu się legalny pobyt w Polsce? Jak wpływa na to koniec epidemii? Czy można zatrudnić go tylko przez miesiąc od tego czasu? Potem przebywając legalnie w Polsce nie będzie mógł pracować?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy § 18 ust. 2 rozporządzenia z 15 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2021 poz. 857) jest podstawą do nawiązania przez wojewodę stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy z przewodniczącym wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności? Czy powołanie o którym mowa w tym przepisie jest wyłącznie aktem administracyjno-prawnym i nie następuje na jego podstawie nawiązanie stosunku pracy (i należy nawiązać go odrębnie np. zawrzeć umowę o pracę)? Co w przypadku osób, które były pracownikami urzędu na podstawie zawartej z urzędem umowy o pracę, a następnie zostały na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego zespołu powołane przez wojewodę na członków wojewódzkiego zespołu (§ 18 ust. 3 ww. rozporządzenia)? Czy ich stosunek pracy zawarty na podstawie umowy przekształcił się automatycznie na stosunek pracy zawarty na podstawie powołania?

czytaj więcej »

PYTANIE: W pracownik urzędu posiada umowę na nieodpłatne wykorzystywanie telefonu komórkowego służbowego. Czy po okresie spłaty tego telefonu przez urząd (który wziął na raty ten telefon) pracownik może ten telefon odkupić? A może urząd może nieodpłatnie przekazać pracownikowi telefon?

czytaj więcej »

PYTANIE: Z zakładowego układu zbiorowego (ZUZP) skreślono załącznik dotyczący funduszu premiowania. Dodatkowo szczegóły opisujące zasadę przyznawania premii określał regulamin premiowania, który również został skreślony. W porozumieniu ze związkami ustalono włączenie zlikwidowanej premii do wynagrodzeń zasadniczych pracowników bez wpisu o tym do ZUZP. Czy wobec tego z podstawy wymiaru zasiłku należy wyłączyć składnik premii? W ZUZP jest zapis „Pracownikom zatrudnionym w systemie zmianowym przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy na drugiej zmianie oraz dodatek za pracę w porze nocnej” . Pracownikowi zmieniono organizację pracy w taki sposób, że pracuje wyłącznie w godz. 7.00-15.00. Czy w związku z tym należy pracownikowi wyłączyć dodatki z tytułu popołudniówek i pracy nocnej?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik (ur. w 1976 roku) jest zatrudniony w urzędzie gminy od 1 stycznia 2017 r. do chwili obecnej. W sierpniu 2017 r. osiągnął 20 letni staż pracy i otrzymał nagrodę jubileuszową. W lutym 2019 roku  dostarczył dodatkowe dokumenty i zaliczono mu okres 5 lat, 2 miesiące i 22 dni, czyli osiągnął staż pracy wynoszący 26 lat i 9 miesięcy. Wtedy też (czyli w lutym 2019 roku) wypłacono mu pełną nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy. W maju 2022 roku staż pracy pracownika będzie wynosił 30 lat. Czy słusznie wypłacono nagrodę jubileuszową za staż 25 lat? Czy obecnie (w maju br.) należy wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową za staż 30 lat w pełnej wysokości?

czytaj więcej »

PYTANIE: Otrzymaliśmy pismo z ZUS odnośnie osoby zgłoszonej z błędnym kodem do ubezpieczeń społecznych. Chodzi o żonę właściciela firmy. Została ona w 2019 r. zatrudniona na umowę o pracę i zgłoszona do ZUS-u z kodem 011000.ZUS twierdzi, że powinna zostać zgłoszona z kodem 0511, jako osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i wzywa nas do zrobienia korekt za te lata. Czy musimy zrobić korektę, czy też warto przystawać przy swoim stanowisku i odwołać się od decyzji ZUS-u?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi o wymiar czasu pracy dla pracowników technicznych, obsługi i kierowców w placówce medycznej. Do tej pory pracowali oni 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. Zwrócili się jednak o czas pracy taki, jak w przypadku pracowników medycznych zatrudnionych na pełnych etatach tj. nie przekraczających 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień. Czy rzeczywiście możemy przewidzieć w naszym regulaminie pracy takie rozwiązanie – korzystniejsze dla pracowników niż przewidują przepisy powszechne? Czy do skróconego czasu pracy 7 godzin i 35 minut można zaliczyć też pracowników pracujących w administracji zakładu?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik ma umowę na okres 1 marca – 31 maja 2022 r. w wymiarze 1/2 etatu. Wymiar urlopu w skali roku to 26 dni. Od 1 kwietnia 2022 na mocy porozumienia zmieniono etat na 3/4. Jak obliczyć wymiar urlopu? Ja obliczam następująco:- za marzec 13 dni x 1/12 = 2 dni,- za kwiecień i maj 20 dni x 2/12 = 4 dni,- w sumie 6 dni za 3 miesiące. Gdyby cały czas pracowała na 3/4 etatu, przysługiwałoby jej 5 dni urlopu (czyli mniej: 20 dni x 3/12). Czy te wyliczenia są poprawne?

czytaj więcej »

PYTANIE:  Zatrudniliśmy pracownika na dwie kolejne umowy o pracę (na okres próbny: styczeń – marzec 2022 i potem od kwietnia na czas nieokreślony). W kwietniu przyniósł świadectwo pracy, z którego wynika, że w poprzednim zakładzie był zatrudniony do 14 marca 2022 r. (czyli było równoległe zatrudnienie). Czy urlop w naszym zakładzie należy pomniejszyć o wymiar urlopu wykorzystany w poprzednim miejscu pracy?

czytaj więcej »

Ustawa o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od 23 kwietnia wprowadziła m.in. czynną służbę wojskową oraz służbę w rezerwie. Przyniosła ona również szereg uprawnień dla pracowników, którzy odbywają służbę wojskową m.in. ochrona przed zwolnieniem z pracy, urlop bezpłatny na czas szkolenia i rotacyjne pełnienie służby (pisaliśmy już o tym wcześniej, mamy też o tym wideoporadę na www.doradcakadrowego.pl). Ale służba wojskowa może też spowodować proporcjonalne naliczanie urlopu. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Umowę o pracę zawartą na czas określony możemy zmienić w umowę na czas nieokreślony na 3 sposoby. Po pierwsze: kończymy jedną umowę i zawieramy drugą. Po drugie: przekształcamy umowę terminową aneksem bez jej kończenia. A trzeci sposób to… naruszenie limitu np. 33 miesięcy – czyli poczekanie na automatyczne przekształcenie się umowy z mocy prawa. Kar za to nie przewidziano. Jak te wszystkie przypadki wpłyną na zasady wypowiadania umowy i urlop wypoczynkowy? Sprawdź.

czytaj więcej »

Wprowadzony 20 marca 2020 r. w związku z COVID-19 stan epidemii od 16 maja 2022 r. został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, czy ta zmiana wpływa np. na zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych i szkoleń bhp, przymusowe udzielanie urlopu czy pracę zdalną. Dowiedz się, jak stosować „epidemiczne” przepisy kadrowe po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

czytaj więcej »

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jednak na stronach Rządowego Centrum Legislacji został właśnie opublikowany nowy projekt nowelizacji, który ma określić w Kodeksie pracy zasady prowadzenia przez pracodawcę prewencyjnych i wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Na początku sierpnia 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wynikające z konieczności wdrożenia do polskich przepisów postanowień dyrektyw unijnych. Na podstawie nowych przepisów pracownicy uzyskają prawo do kolejnych nowych uprawnień, w szczególności związanych z rodzicielstwem i opieką nad innymi członkami rodziny. Równocześnie planowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wzmocnienie ochrony pracowników przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu w związku z korzystaniem z przysługujących im uprawnień pracowniczych.

czytaj więcej »

W przypadku zobowiązania pracodawcy do przeprowadzenia szkoleń pracowników (niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku) szkolenia takie powinny odbywać się na koszt pracodawcy oraz w miarę możliwości w godzinach pracy pracownika. Sprawdźmy szczegóły nowych rozwiązań.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 października 2021 r. (I USKP 71/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2021 r. (II PSKP 60/21).

czytaj więcej »

Pomyłka w przelewie pensji wydaje się prosta do naprawienia w sytuacji, gdy kolejna wypłata następuje za miesiąc. W praktyce jednak zarachowanie kwoty przelanej pracownikowi na poczet kolejnego wynagrodzenia może okazać się niewykonalne, a odzyskanie nadpłaty może wymagać wytoczenia procesu. Przy niesprzyjających dla pracodawcy okolicznościach próba odzyskania bezpodstawnie przelanej pracownikowi kwoty wynagrodzenia może zakończyć się niepowodzeniem.

czytaj więcej »