WYDANIE ONLINE

W związku z wojną w Ukrainie niektórzy pracodawcy chcieliby wesprzeć z ZFŚS swoich ukraińskich pracowników (lub polskich pracowników, którzy np. przyjęli osoby z Ukrainy do swoich domów). Czy taka pomoc jest możliwa?

czytaj więcej »

Ustawa o obronie Ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. Wprowadza ochronę przed zwolnieniem z pracy przyszłego żołnierza, a także małżonka żołnierza. Poza tym pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów w razie konieczności zatrudnienia nowego pracownika w zastępstwie za rezerwistę. Sprawdźmy, jakie jeszcze zmiany wprowadzają nowe przepisy.

czytaj więcej »

Ministerstwo finansów przedstawiło aktualną wersję projektu zmian podatkowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Po konsultacjach społecznych zdecydowano m.in. o korzystniejszym zastosowaniu ulgi dla seniorów, odstąpieniu od nałożenia na płatników dodatkowych obowiązków oraz przesunięciu mechanizmu dzielenia kwoty wolnej pomiędzy płatników na 2023 rok.

czytaj więcej »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że osoby zainteresowane pozyskaniem zaświadczenia A1 powinny składać wnioski o jego wydanie wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych. Należy tego dokonać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

czytaj więcej »

Ustawa z 9 marca 2022 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych wprowadziła bardzo elastyczne przepisy dla osób, które ubiegają się o przyznanie emerytury pomostowej. Szczególnie ważna zmiana dotyczy osób, które złożą wniosek o jej przyznanie, nie rozwiązując stosunku pracy, a spełniają jednocześnie pozostałe warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

13 kwietnia 2022 r. weszły w życie zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali lub podatkiem liniowym) albo podatkiem zryczałtowanym. Czego dotyczą?

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2021 r. (I USKP 34/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 16 września 2021 r. (II PSKP 45/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 22 września 2021 r. (III PSKP 33/21).

czytaj więcej »

Wraz z ukształtowaniem się rynku pracownika to etatowcy coraz częściej łamią przepisy prawa pracy dotyczące rozwiązania stosunku pracy. Obawa przed świadectwem pracy zawierającym wpis o „dyscyplinarce” ustępuje chęci natychmiastowej zmiany pracodawcy, gdy pracownikowi zaoferowano lepsze warunki zatrudnienia. Liczni pracodawcy mierzą się zatem z problemem pracowników porzucających pracę. Co gorsza, świadomi swoich praw pracownicy potrafią wykorzystać formalne błędy firm i uzyskać jeszcze z tego tytułu odszkodowanie. Firmy nie są jednak bez szans w takich sporach. Trzeba tylko dobrze przygotować rozwiązanie umowy pod względem formalnym, a wówczas – przy zaistnieniu określonych okoliczności – pracodawca może sam pozwać byłego pracownika o odszkodowanie.

czytaj więcej »

Poprzednio pisaliśmy już, że duża nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić nowy urlop opiekuńczy. Ale to nie wszystko. Przewiduje ona także nowe, specjalne zwolnienie od pracy z powodu pilnych spraw rodzinnych. Na czym ma ono polegać? Komu ma przysługiwać? I czym ma się różnić od urlopu opiekuńczego? Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracownik samorządowy ma prawo wybrać, czy chce rekompensaty nadgodzin wynagrodzeniem (bez dodatku), czy czasem wolnym. Pracodawca jest związany jego decyzją. Ale już termin odbioru czasu wolnego pracownik musi uzgodnić z pracodawcą. Może, co prawda, domagać się czasu wolnego przed urlopem lub po nim, ale ostatecznie to pracodawca zawsze udziela czasu wolnego. Brak wniosku o czas wolny oznacza konieczność wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

czytaj więcej »

Wielu uchodźców wojennych z Ukrainy po przybyciu do Polski rozpoczęło poszukiwanie pracy. Zatrudnieniem tych osób są też zainteresowane jednostki samorządowe. Tym bardziej, że często to na ich barkach spoczywa także organizowanie pobytu osób, które przybyły zza wschodniej granicy. Nowe przepisy dają w tej kwestii wiele ułatwień i możliwości zatrudniania uchodźców znacząco się poszerzyły.

czytaj więcej »

PYTANIE: Chcemy utworzyć wspólną obsługę finansowo- księgową (tzw. centrum usług wspólnych) z jednostek gminnych podlegających gminie. W jednostce gminnej nr 1 zlikwidujemy stanowiska księgowych. Z jednostki nr 2 przeniesiemy księgowe do Urzędu do utworzonego CUW.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik został pozbawiony w marcu 15% premii regulowanej, która wchodzi w skład wynagrodzenia minimalnego. W marcu wyrównujemy pracownikom t.z. inflacyjne 3.3%. Czy zabierając tą premię bierzemy pod uwagę tylko marzec? Wówczas pracownik traci małą kwotę , bo trzeba będzie mu wyrównać do płacy minimalnej. Czy też bierzemy pod uwagę wszystkie 3 miesiące od stycznia do marca? Wtedy pracownik ten straci o wiele więcej.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownicy wydziału zgłosili wniosek do pracodawcy w sprawie zmiany godzin czasu pracy I zmiany. Pracodawca wyraził zgodę. Czy każdy z pracowników powinien mieć taką zgodę na piśmie? Czy wystarczy zgoda na ich wniosku, która zostaje dołączona do regulaminu pracy? Do tej pory pracownicy wydziału przychodzili do pracy zgodnie z godzinami wskazanymi w regulaminie pracy (w którym jest jednak także zapis, że w uzasadnionych sytuacjach pracodawca dopuszcza możliwość zmiany godzin rozpoczynania i kończenia pracy).

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, osoba zatrudniona na podstawie ustawy o służbie cywilnej, na stanowisku Głównego Księgowego (pracownik korpusu służby cywilnej) w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii musi złożyć generalnemu dyrektorowi urzędu oświadczenie majątkowe do 31 marca? A jeśli nie dopełni tego obowiązku, można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym?

czytaj więcej »