WYDANIE ONLINE

W poprzednim wydaniu wskazywaliśmy jak prawidłowo wskazać przyczynę wypowiedzenia – m.in. co to znaczy, że powinna być rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna (tekst jest dostępny dla Czytelników „Doradcy…” na www.doradcakadrowego.pl). Natomiast tym razem opisujemy najczęstsze lub najbardziej kłopotliwe przyczyny wypowiedzenia – z podaniem praktycznych wskazówek, jak je stosować. Sprawdź i uniknij kosztownej przegranej z pracownikiem w sądzie.

czytaj więcej »

Wspominaliśmy już, że w tzw. Polskim Ładzie szykuje się rewolucja (m.in. obniżona ma być stawka PIT, ulga dla klasy średniej ma zostać zlikwidowana, zmiany obejmą tez kwotę wolną czy zaliczki na PIT). Przygotowaliśmy więc 5 przykładowych list płac: na różne stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz na wynagrodzenie zleceniobiorcy. Pokazujemy w nich różnicę między liczeniem wynagrodzenia netto według zasad sprzed i po 1 lipca 2022 r.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownicy wykorzystują zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem – np. dorabiają na zwolnieniu lub wykonują inne czynności, które nie służą powrotowi do zdrowia. Pracodawca będący płatnikiem zasiłków ma prawo kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień przez pracowników. Jak prawidłowo dokonać takiej kontroli? Co może z niej wynikać? W jakim zakresie ZUS może wspomóc pracodawcę. Sprawdź.

czytaj więcej »

Umowa terminowa, która miałaby rozwiązać się po upływie 3. miesiąca ciąży przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu. Powstała jednak wątpliwość, czy takie przedłużenie – jeśli naruszyłoby limit 33 miesięcy trwania umów terminowych – spowoduje przekształcenie umowy w umowę bezterminową. Sprawdź.

czytaj więcej »

Ułatwienia w zatrudnieniu osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy dotyczą nie tylko pracowników, ale też osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym także na podstawie umów zlecenia. Na jakich zasadach można obecnie zatrudnić taką osobę? W jakim języku mamy zawrzeć umowę? I czy stosować wobec niej przepisy o wynagrodzeniu cudzoziemców-zleceniobiorców stawką minimalną etatową? Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracownik, który przepracuje u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zmianę rodzaju jego umowy, zwiększenie etatu lub modyfikację rodzaju pracy. Pracodawca powinien w miarę możności przyjąć wniosek pracownika. A jeśli nie przyjmie – będzie musiał uzasadnić to pracownikowi pisemnie lub elektronicznie. Tak przewiduje rzadowy projekt zmian w Kodeksie pracy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik od ponad pół roku nie wykonuje zadań wynikających z zakresu czynności, tj. obsługi bezpośredniej klienta, argumentując to tym że nie może pracować na sali obsługi klienta ze względu na kurz i klimatyzację, które źle wpływają na jego wzrok. Pracownik został skierowany na badania okresowe i lekarz medycyny pracy wystawił orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy nie wskazując żadnych przeciwskazań. Mimo to pracownik stwierdził, że zdania nie zmieni. Czy permanentna odmowa wykonywania polecenia służbowego jest podstawą do rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 par. 1 pkt 1 kp)? Dodam, że pracownik jest w wieku przedemerytalnym.

czytaj więcej »

PYTANIE: Były pracownik otrzymał prawo do renty już po zakończeniu zatrudnienia. Jednak nie powiadomił o tym byłego pracodawcy i nie zgłosił się po odprawę rentową, po czym zmarł 5 lutego 2021 r.Wdowa po zmarłym, wnioskiem z 2 marca br. zwróciła się o wypłatę odprawy rentowej. Ukończy ona 50 lat uprawniające ją do renty rodzinnej (zgodnie z ustawą o rentach i emeryturach) dopiero 1 kwietnia 2026 r. Natomiast termin 5 lat od śmierci męża upłynie już 5 lutego 2026 r. Nie ma innych osób uprawnionych do renty rodzinnej.Czy zatem w tym przypadku wdowie przysługuje prawo do odprawy rentowej jako prawo majątkowe ze stosunku pracy? Czy też prawo to wchodzi do spadku po zmarłym (i dopiero wyrok sądowy będzie stanowił podstawę do wypłaty odprawy)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy w światle nowych przepisów dotyczących pakietu mobilności kierowcę międzynarodowego zawsze tratujemy jak pracownika delegowanego? Czy zawsze mamy prawo do odliczenia wirtualnych diet od podstawy składek społecznych i 30% tych diet od podstawy opodatkowania? Czy tylko wówczas, gdy odbywa określone rodzaje transportu (cross-trade lub kabotaż)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Zatrudniamy emeryta, który pobiera emeryturę z ZUS. Emeryt otrzymał informację, że ZUS nie nalicza ulgi gdyż świadczenie jest zbyt niskie. W naszej firmie pracownik nie ma złożonego PIT-2 i nie naliczamy ulgi podatkowej. Czy można naliczać tą ulgę w naszej firmie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik w związku z infekcją wykonywał pracę zdalną. W dniu 17 lutego odbył też konsultację lekarską i lekarz na te dni wystawił mu zwolnienie lekarskie (o czym nie poinformował pracownika – tak przynajmniej twierdzi zatrudniony). Zwolnienie lekarskie trafiło do pracodawcy 19 lutego. W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik wykonywał więc pracę zdalnie. W jaki sposób należy odnotować ten fakt w ewidencji czasu pracy? Jak to rozliczyć?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym zwykle wykonuje pracę od poniedziałku do piątku. W związku z obecnym kryzysem ma nadgodziny w niedziele i święto. Jak rozliczyć taką pracę nadliczbową?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony przebywa obecnie na urlopie rodzicielskim na dziecko urodzone w 5 czerwca 2021 r. Urlop został udzielony w łącznym wymiarze 52 tygodni (tj. urlop macierzyński + rodzicielski). W trakcie trwania urlopu rodzicielskiego zaszła w kolejną ciążę. Czy może przerwać urlop rodzicielski na pierwsze dziecko i wykorzystać go w późniejszym terminie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracodawca może żądać od pracownika danych związanych z powszechnym obowiązkiem obrony, tj.: stosunek do powszechnego obowiązku obrony, stopień wojskowy, przynależność ewidencyjna do WKU, numer książeczki wojskowej, przydział mobilizacyjny do sił zbrojnych RP, kwalifikacje wojskowe, imię ojca? Czy pracodawca może żądać od pracownika okazania książeczki wojskowej oraz przechowywania jej kopii w aktach osobowych np. w celu reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub zaliczenia pełnionej służby wojskowej do stażu pracy?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik został wyrokiem sądu przywrócony do pracy. Dzień po wyroku, 10 lutego 2022 r. zgłosił swoją gotowość niezwłocznego podjęcia pracy. Jednocześnie zwrócił się o skierowanie na okresowe badania lekarskie (ma nieaktualne badania). W tym czasie pracodawca przebywał na urlopie i nie skierował go na badania (nikt nie miał upoważnienia, aby go skierować). Pracownik nie czekając na powrót przełożonego do pracy, przychodził do pracy i wykonywał swoje obowiązki.Od jakiego dnia należy naliczać mu wynagrodzenie? Od momentu zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy czy od momentu wykonania badań lekarskich? Czy w takiej sytuacji pracownik bez badań lekarskich może przebywać w zakładzie?

czytaj więcej »

12 marca 2022 r. zakończyły się prace parlamentarne nad specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jeszcze tego samego dnia ustawa została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów specustawy weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Sprawdź, jakie są zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski i co musi zrobić pracodawca, by zatrudnić obywatela Ukrainy.

czytaj więcej »

W przepisach Kodeksu pracy znajdą się wyraźne przepisy, zgodnie z którymi pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi równoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub podejmowania działalności zarobkowej na podstawie innych umów. Zmiany mają wejść w życie od 1 sierpnia 2022 r.

czytaj więcej »

Tak wynika z projektu przepisów, które mają umożliwić pracodawcom prowadzenie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Planuje się, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać w pierwszym półroczu 2022 roku.

czytaj więcej »

W ogłoszonym przez Państwową Inspekcję Pracy programie działań na lata 2022–2024 ujęto m.in. kontrole w zakresie przestrzegania przez pracodawców przepisów o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdź, jakie działania kontrolne planuje inspekcja pracy.

czytaj więcej »

Obniżenie stawki PIT, rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, nowe zasady stosowania kwoty wolnej oraz zmiany w zakresie składki zdrowotnej – to podstawowe zmiany podatkowe, które zapowiedział rząd. Sprawdź, co dokładnie i dla kogo zmieni się w Polskim Ładzie i od kiedy nowe zasady rozliczeń wejdą w życie.

czytaj więcej »

24 marca 2022 r. Sejm przyjął ustawę o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, dalej zwaną „ustawą nowelizującą”. Znowelizuje ona między innymi ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdźmy, jakie zmiany będą najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2021 r. (I PSKP 14/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 19 maja 2021 r. (II PSKP 35/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 maja 2021 r. (II PSKP 31/21).

czytaj więcej »

„Dyscyplinarki” z powodu nieobecności pracownika w pracy w ostatnim czasie stały się powszechne. Intencjonalną nieobecność musimy jednak odróżnić od spóźnionego usprawiedliwienia absencji z powodu przyczyn, które dawały do tego podstawy. Warto zatem, aby pracodawca wstrzymał się kilka dni z podjęciem decyzji o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, ponieważ pochopna „dyscyplinarka” może skończyć się wygraną pracownika przed sądem. A to w dzisiejszych realiach rynku pracownika częściej będzie oznaczać wypłacenie odszkodowania niż przywrócenie do pracy.

czytaj więcej »