WYDANIE ONLINE

Wypowiadając umowę na czas nieokreślony musimy podać przyczynę wypowiedzenia. A – jak wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy – prawdopodobnie ten obowiązek wkrótce obejmie też umowy terminowe. Przyczyna ta w razie sporu z pracownikiem może podlegać kontroli sądowej. Jak zatem ją sformułować by była „bezpieczna”? Z przepisów to nie wynika. Z pomocą przychodzi jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Z wyroków SN wynika, że przyczyna powinna być m.in. rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna. Co to oznacza? Sprawdź na przykładach.

czytaj więcej »

Pracownicy mają otrzymać prawo do 5 dni tzw. urlopu opiekuńczego rocznie. Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu pracy, który ma wejść w życie do początku sierpnia 2022 r. (jak przewiduje dyrektywa UE). Jak będziemy udzielać nowego urlopu? Czy będzie płatny? Czy jego wymiar będzie proporcjonalnie obniżany? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców w Polsce chce pomóc osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Mamy uproszczone zasady zatrudniania takich osób. Jednak w jakim języku należy sporządzić umowę z taką osobą? Co w tej umowie zapisać? Które przepisy należy stosować? Jak to jest w przypadku umowy o pracę, a jak – w przypadku zlecenia? Poniżej znajdziesz odpowiednie wskazówki i przykłady.

czytaj więcej »

Wspominaliśmy już o tym, że po ostatnich zmianach kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie są w podróży służbowej. Diety należą się im tylko za krajowe odcinki przewozów. Jak to w praktyce ma wyglądać? Sprawdź na przykładach

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik służby cywilnej jest zatrudniony na czas niekreślony na podstawie ustawy o służbie cywilnej. Ciężko naruszył podstawowe obowiązki członka korpusu służby cywilnej (odmówił wykonania polecenia służbowego i wywołał awanturę z przełożonym). Pracownik działał w związku z tym na szkodę pracodawcy (utrudnienie/uniemożliwienie wykonania przez organ ustawowych zadań). Czy można odstąpić od wszczęcia procedury dyscyplinarnej (uregulowanej w rozdziale IX ustawy o służbie cywilnej) i rozwiązać z pracownikiem służby cywilnej stosunek pracy w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownicy instytucji kultury pracują w systemie podstawowym. Harmonogramy dla muzyków lub pracowników działu organizacji koncertów są – w razie potrzeby – rozpisywane z przerwą w trakcie dnia lub wynika z nich ruchomy system czasu pracy. Pracodawca planuje zmodyfikować przewidziane w regulaminie pracy systemy czasu pracy. Jednak związki nie chcą się na to zgodzić w obawie przed pogorszeniem warunków pracy. Jak powinien postąpić pracodawca w razie blokowania nowych rozwiązań przez związki? Nie chcemy dopuszczać do sytuacji, w której będą planowane pracownikom nadgodziny z powodu koncertów.

czytaj więcej »

PYTANIE: Od lat liczyłam godzinowy wymiar czasu pracowników medycznych, którzy mają indywidulany rozkład czasu pracy jak przekazał mi mój poprzednik: 7 godzin i 35 minut = 455 minut Wymiar dzienny dla 1/2 etatu: 455 minut x 1/2 = 227,5 minut (zaokrąglenie na korzyść pracownika = 227 minut) = 3 godziny i 47 minut Wymiar tygodniowy: 3 godziny i 47 minut x 5 = 18 godzin i 55 minut Dla lutego: 3 godziny i 47 minut x 20 = 75 godzin i 40 minut Wątpliwość pojawiła się, gdy zatrudniliśmy opiekuna medycznego na 1/2 etatu i dla niego jest prowadzony grafik w programie. Program wyliczył wymiar następująco: Dzienny: 3 godziny i 48 minut Tygodniowy: 18 godzin i 58 minut (przy czym 3 godziny i 48 minut x 5 = 19 godzin) Miesięczny dla lutego: 75 godzin i 50 minut (przy czym 3 godziny i 48 minut x 20 = 76 godzin) Jak jest prawidłowo? Jak to by było w przypadku 3/4 etatu i 4/5 etatu?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracownik zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę, jedna na 1 etat a druga na 0,5 etatu (różny charakter zadań) czyli w sumie 1,5 etatu, może mieć zaplanowaną pracę w tym samym czasie na obu umowach, tj.: - w ramach pierwszej umowy: praca 7 lutego od 7.00 do 7.00 8.02 (24 godziny)- w ramach drugiej umowy: praca 7 lutego od 7.00 do 19.00 (12 godzin) z tym, że w tym dniu pracownik ma zaplanowany urlop

czytaj więcej »

PYTANIE: Przeczytałam, że polecenie wykonywania pracy zdalnej powinnam umieszczać w aktach osobowych. Odkąd taka możliwość się u nas pojawiła (czyli od kwietnia 2020 roku) wszystkie dokumenty związane z pracą zdalną przechowuję w osobnym segregatorze razem z ewidencją czasu pracy. Czy tak mogłoby być? Czy rozpocząć od tego roku umieszczanie dokumentów związanych z pracą zdalną w aktach osobowych, a wcześniejsze lata zostawić tak jak są?

czytaj więcej »

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma ułatwić polskim pracodawcom zatrudnienie Ukraińców, którzy opuścili swój kraj w związku z toczącą się tam wojną. Dowiedz się, jakie będą zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski. Sprawdź, co będzie musiał zrobić pracodawca, który chce zatrudnić obywatela Ukrainy.

czytaj więcej »

W związku z wojną w Ukrainie wielu polskich pracodawców szuka odpowiedzi na pytania kadrowe dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy. Na początek zamieszczamy odpowiedzi eksperta na najczęściej zgłaszane pytania i wątpliwości w zakresie zatrudniania i organizowania w miejscu pracy pomocy Ukraińcom.

czytaj więcej »

Od 1 sierpnia 2022 roku mają zacząć obowiązywać zmiany Kodeksu pracy wynikające z konieczności dostosowania jego przepisów do nowych dyrektyw unijnych. Wprowadzane zmiany wpłyną również na treść umów zawieranych z pracownikami. Sprawdźmy, co dokładnie się zmieni.

czytaj więcej »

Nowy obowiązek informacyjny pracodawcy wynika z projektu zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest wdrożenie do polskich przepisów dyrektywy UE 2019/1152. Planowane zmiany w kodeksie mają stwarzać warunki do tworzenia bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w podstawowych obowiązkach pracodawcy.

czytaj więcej »

 Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 maja 2021 r. (I PSKP 12/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 maja 2021 r. (III PSKP 18/21).

czytaj więcej »

Pracownik przejętego zakładu pracy nawet nie zauważy tego, że coś zmieniło się w zakresie jego uprawnień urlopowych i może korzystać z urlopu na zasadzie ciągłości. Natomiast jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła wskutek porozumienia firm – do przejęcia urlopu potrzebne jest specjalne porozumienie.

czytaj więcej »