WYDANIE ONLINE

Okres okołoświąteczny to tradycyjny czas przyznawania paczek, bonów, zapomóg, czy innych świadczeń dla pracowników. Jak liczyć wówczas podatek i składki? Jaka będzie różnica w przypadku, gdy dane świadczenie stanie się przychodem już w 2022 roku? Porównajmy na konkretnych listach płac przypadek świadczenia przyznanego w grudniu 2021 i styczniu 2022 r.

czytaj więcej »

W ewidencji czasu pracy należy odnotować zarówno samo wyjście prywatne pracownika (na załatwienie spraw osobistych), jak i jego odpracowanie – o ile pracownik ma je odpracować. Czas odpracowania zasadniczo nie stanowi pracy nadliczbowej – o ile mieliśmy pisemny wniosek o takie wyjście. Są różne metody wskazywania w ewidencji wyjść i ich odpracowania. Dominują jednak dwa modele. Sprawdź, jakie.

czytaj więcej »

W jaki sposób umowa zlecenia jest opodatkowana i oskładkowana? Jakie rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie wpłyną na rozliczanie zleceń w 2022 roku? Jak rozliczyć wynagrodzenie zleceniobiorcy (na przykładach). I wreszcie: jakie zasady oskładkowania umów zlecenia obowiązują w przypadku zbiegu takiej umowy z innymi umowami? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli mamy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), to do końca roku musimy dokonać tzw. korekty odpisu. W tym celu trzeba porównać szacowane na początku roku stany zatrudnienia z tymi faktycznym. A jeśli są różnice – potrzebna będzie dopłata, czy cofnięcie środków z rachunku funduszu. Jak dokonać korekty? Sprawdź na przykładzie.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik przez cały rok korzysta z urlopu wychowawczego, nie nabywa urlopu wypoczynkowego za ten rok. Jeżeli jednak przerwie urlop wychowawczy na chwilę na początku roku – choćby tylko   na dzień wolny 1 stycznia – nabywa pełny urlop wypoczynkowy za ten rok. I to pomimo tego, że w praktyce może nie przepracować w tym roku ani jednego dnia. Jak to dokładnie działa – pokazują poniższe przykłady.

czytaj więcej »

Wiemy, że pracownika znajdującego się pod wpływem alkoholu musimy odsunąć od pracy. Ale co z jego czasem pracy i wynagrodzeniem? Np. co z przepracowanymi godzinami przed wykryciem faktu bycia pod wpływem alkoholu? Czy można zobowiązać pracownika, by odpracował takie godziny? Sprawdź.

czytaj więcej »

Na naszej stronie www.doradcakadrowego.pl w zakładce WZORY I STANOWISKA nasi Czytelnicy mogą bezpłatnie pobrać 5 ważnych wzorów – niezbędnych przy wdrażaniu w zakładzie przepisów o sygnalistach (obowiązek stworzenia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń prawa i nieprawidłowości).

czytaj więcej »

Od nowego roku zmienią się zasady ustalania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników ze służbowych samochodów do celów prywatnych. Zmiany te są jednym z wielu elementów Polskiego Ładu. Sprawdź, od jakiej kwoty większość pracowników będzie płacić PIT.

czytaj więcej »

Czym jest ulga dla klasy średniej i w jakim celu została wprowadzona? Jak ustala się wysokość ulgi dla klasy średniej? Od kiedy należy zaprzestać stosowania ulgi dla klasy średniej? Sprawdź, na co powinniśmy uważać, stosując ulgę dla klasy średniej przy dokonywaniu kilku wypłat w tym samym miesiącu.

czytaj więcej »

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie PPK, na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju wezwanie do zawarcia takiej umowy.

czytaj więcej »

W celu zwiększenia efektywności prowadzonych egzekucji z wynagrodzenia za pracę, złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada obniżenie kwoty wolnej od potrąceń do poziomu 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, co jeszcze się zmieni i z z czego wynikają planowane zmiany.

czytaj więcej »

Przyznanie nowych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy do ustalenia istnienia stosunku pracy na podstawie pisemnej decyzji jest zbyt daleko idące i rodzi pole do wydawania arbitralnych i nieprzeanalizowanych dokładnie decyzji – uważają przedstawiciele pracodawców. Wątpliwości budzi m.in. planowany brak możliwości odwołania się zatrudnionego od wydanej decyzji.

czytaj więcej »

Kwestie zatrudnienia wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością od wielu lat budzą duże spory w orzecznictwie Sądu Najwyższego. O ile generalny zakaz zatrudniania takich osób na podstawie umowy o pracę we własnej spółce nie budzi większych wątpliwości, o tyle w różnych orzeczeniach sądy wskazują na wyjątki od ogólnej reguły, pozwalając na pracownicze zatrudnienie wspólnika w określonych sytuacjach.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. (sygn. akt: I USKP 15/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2021 r. (sygn. akt: II PSKP 3/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 3 lutego 2021 r. (sygn. akt: I PSKP 3/21).

czytaj więcej »