WYDANIE ONLINE

Jak korzystnie łączyć pracę stacjonarną z pracą zdalną w ramach pracy hybrydowej? Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby pracownik mógł wykonywać pracę stacjonarną w połączeniu z pracą zdalną? Czym różni się praca zdalna, telepraca i home office? Oto kilka praktycznych wskazówek.

czytaj więcej »

Na podstawie formularza Z-3 (zaświadczenia płatnika składek) ZUS ustala uprawnienia do zasiłku i go wypłaca. Jeśli pracodawca błędnie wypełni druk,  pracownik otrzyma zasiłek z opóźnieniem. Jakie są najczęstsze błędy pracodawców przy wysyłaniu formularza Z-3? Sprawdź.

czytaj więcej »

Zawarcie dwóch umów obejmujących łącznie pewien odcinek czasu może dać pracownikowi więcej urlopu niż praca przez taki sam okres na podstawie jednej umowy. Wszystko dzięki zasadzie liczenia urlopu proporcjonalnego z każdej umowy osobno. Poza tym przedłużenie umowy, zamiast podpisywania kolejnej, zwalnia z konieczności zawierania porozumienia przenoszącego urlop z jednej umowy na drugą. Sprawdź na przykładach

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik chce podjąć pracę u pracodawcy, ale nie wie, kiedy dokładnie uda mu się zakończyć poprzednie zatrudnienie. Bywa też i tak, że to pracodawca chce zatrudnić tego konkretnego pracownika, ale jeszcze nie wie, kiedy będzie miał wolne stanowisko. W takich przypadkach przydatna może być przedwstępna umowa o pracę. Strony wskazują w niej warunki zatrudnienia, ale zostawiają sobie margines czasowy na jego nawiązanie. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o umowie przedwstępnej i zastosuj gotowy wzór. Uważaj też na przypadki, gdy oferta zatrudnienia może być poczytana za wiążącą umowę przedwstępną.

czytaj więcej »

Jeśli błędnie ustalimy ubezpieczonemu liczbę dni wynagrodzenia chorobowego, musimy sporządzić odpowiednie korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Sprawdź – na przykładach – jakie błędy najczęściej popełniają w tym zakresie pracodawcy. I dowiedz się, jak dokonać korekty.

czytaj więcej »

Aby prawidłowo rozliczyć pracę nadliczbową, trzeba najpierw odróżnić nadgodziny dobowe od średniotygodniowych. Nie tylko z powodu innych dodatków, ale też i z racji innego terminu płatności jednych i drugich. Jak zatem je odróżniać? Jak liczyć wynagrodzenie za nadgodziny w różnych przypadkach? Kiedy je wypłacać? Kiedy (i jak) można ustalić ryczałt za nadgodziny? Sprawdź na przykładach i schemacie.

czytaj więcej »

Nadal (już od ponad pół roku) prowadzone są prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Resort pracy planuje uwzględnić możliwie jak najwięcej rozwiązań przyjętych w toku negocjacji przez pracodawców i związki zawodowe. Celem jest wypracowanie takich rozwiązań, które możliwie jak najbardziej zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy. Dowiedz się, jakie rozwiązania w zakresie pracy zdalnej mają być przyjęte.

czytaj więcej »

Od 16 maja 2021 r. pracodawcy mają obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W związku z tym zmienią się formularze druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

1 lipca 2021 r. zostanie ustanowiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Wśród danych znajdą się także informacje dotyczące dłużników alimentacyjnych. Sprawdź również, jakie kary finansowe są planowane w Kodeksie pracy, gdy pracodawca zatrudni pracownika bez potwierdzenia na piśmie zawartej z nim umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, a pracownik jest dłużnikiem alimentacyjnym figurującym w rejestrze.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 80.000 kontroli w 2018 roku i 73.000 kontroli w 2019 roku – wynika ze sprawozdania z działalności PIP. Priorytetowe znaczenie dla inspekcji miały obszary związane m.in. z czasem pracy oraz wypłatą wynagrodzeń.

czytaj więcej »

Na podstawie jakiego dokumentu pracownik udający się na szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie pracy ma prawo do zwolnienia od pracy? Czy potraktować to jako wyjście prywatne, na które musi zgodzić się pracodawca, ewentualnie jako urlop na żądanie? Jak wykazać w ewidencji czasu pracy czas szczepienia (zarówno tego, na które pracownik sam się zapisał, jak i tego, które potencjalnie będzie organizował pracodawca) – jako czas pracy czy jako zwolnienie od pracy?

czytaj więcej »

W maju ma ruszyć proces szczepień w zakładach pracy – zapowiadają przedstawiciele rządu. Wezmą w nim udział pracodawcy, którzy zgłoszą chęć zaszczepienia co najmniej 500 osób* [uwaga zmiana!, zob. przypis]. W proces szczepień będzie można włączyć m.in. współpracowników.

czytaj więcej »

Płatnicy, którzy chcą otrzymać zwrot opłaconych składek ZUS, powinni złożyć odpowiedni wniosek. Służy do tego formularz RZS-P. Jeśli ZUS nie otrzyma wniosku RZS-P, zaliczy składki w poczet bieżących lub przyszłych składek. Sprawdź, jak odzyskać składki ZUS.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 15 lipca 2020 r. (sygn. II PK 233/18).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 29 lipca 2020 r. (sygn. I PK 20/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2020 r. (sygn. I PK 130/19).

czytaj więcej »

Utrata zaufania to jedna z najczęściej wskazywanych przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Dlatego część pracodawców traktuje wskazywanie tej przyczyny jako swoistą zasłonę dymną dla ukrycia innych przyczyn zwolnienia lub wręcz braku przyczyn tegoż. Inni ograniczają się w wypowiedzeniu do przytoczenia lakonicznego stwierdzenia, że pracodawca utracił zaufanie. We wszystkich takich przypadkach zwiastuje to przegraną przed sądem, gdy pracownik zdecyduje się złożyć odwołanie.

czytaj więcej »