WYDANIE ONLINE

W pierwszych miesiącach roku tradycyjnie przeprowadzamy oceny okresowe pracowników. Podwładni chcą, aby stawiane im wymagania, kryteria przyznawania premii, podwyżek i awansów były konkretne, przejrzyste i maksymalnie obiektywne. Aby to było możliwe, trzeba opracować system ocen, jasno opisać kryteria oceniania i zakomunikować je wszystkim pracownikom: zarówno oceniającym, jak i ocenianym. Podstawowym narzędziem jest tu arkusz oceny. To od niego zależy jakość informacji uzyskiwanych przez pracodawcę w procesie oceny i przebieg rozmowy rozwojowej menedżerów z podwładnymi.

czytaj więcej »

Pracownicy zarządzający wyodrębnionymi jednostkami pracodawcy (czyli kierownicy działów) nie mają wynagrodzenia z dodatkiem za nadgodziny. Czy jednak mają prawo do czasu wolnego za nadgodziny? I czy takim pracownikom trzeba odnotowywać godziny nadliczbowe w ewidencji czasu pracy? Co wynika z niedawnego stanowiska resortu pracy? Sprawdź.

czytaj więcej »

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy są różnie interpretowane przez pracodawców. W ostatnim czasie zmieniono sposób ustalania podstawy zasiłku wymiaru po zmianie wymiaru czasu pracy dla niektórych ubezpieczonych, którym obniżono wymiar czasu pracy w związku z COVID-19. Zmiany nie dotyczą jednak wszystkich ubezpieczonych. Przekonaj się, jak zmienia się podstawa wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy z COVID-19.

czytaj więcej »

Jeśli chcemy, aby pracownik wykonywał pracę zdalną (w trybie ustawy antykryzysowej), musimy wydać polecenie pracy zdalnej. Wydaje się je na określony czas. Jakie są zasady jego sporządzania i wydawania? Na co przy okazji należy uważać? Oto gotowy wzór wraz z opisem. Zastosuj i uniknij błędów.

czytaj więcej »

W niedawnym stanowisku (z lutego 2021 r.) resort pracy wyraził opinię, że jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za pracę w wolną niedzielę – i powstaną przez to nadgodziny – to należy wypłacić z tego tytułu dwa dodatki. Jeden z tytułu nadgodzin, drugi z tytułu nieoddania dnia wolnego za pracę niedzielę (pisaliśmy o tym w nowościach w poprzednim wydaniu). Czy bezwzględnie trzeba stosować to stanowisko? Kto i w jakich przypadkach może pracować w niedzielę? Jakie są granice czasowe niedzieli? I jak rekompensować pracę w niedzielę (planowaną i nieplanowaną) – w różnych przypadkach? Sprawdź.  

czytaj więcej »

Inspekcja pracy zajęła stanowisko w sprawie szkoleń okresowych bhp wykonanych w początkowym okresie stanu epidemii. Przez jaki okres zachowują ważność szkolenia bhp w związku z przepisami tarczy antykryzysowej? Upewnij się, czy zachowują ważność zdalne szkolenia okresowe przeprowadzone w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.

czytaj więcej »

Przepisy, które weszły w życie w czasie epidemii koronawirusa, nie dają pracodawcy podstaw do zaliczenia czasu przestoju ekonomicznego na zasadach urlopu wypoczynkowego – przypomniał rzecznik praw obywatelskich (RPO) w wydanej interpretacji.

czytaj więcej »

Już w 2021 roku zarówno przedsiębiorcy (od października), jak i pracodawcy publiczni (od lipca) muszą posiadać adres do doręczeń elektronicznych. Obowiązek w tym zakresie wprowadzają – uchwalone jeszcze w listopadzie 2020 roku – przepisy o doręczeniach elektronicznych. Sprawdź, co nowe rozwiązania oznaczają dla pracodawców.

czytaj więcej »

Przepisy regulujące pracę zdalną mają zacząć obowiązywać jeszcze w I kwartale 2021 roku – zapowiedziało ministerstwo rozwoju, technologii i pracy. Chociaż szczegółowe rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki danej branży mają być uzgadniane pomiędzy pracodawcami i pracownikami, to kluczowa pozostaje kwestia uregulowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kosztów wykonywania pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Obecnie bardzo często pracownicy wykonują pracę zdalną w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego. W takiej sytuacji otrzymany zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy

czytaj więcej »

Według Ministerstwa Zdrowia COVID-19 jako choroba zakaźna może być chorobą zawodową. Co to oznacza dla pracodawców? Ich obowiązkiem jest m.in. zapobieganie zachorowaniom. W ramach działań profilaktycznych firma może np. zorganizować badania przesiewowe lub punkt szczepień w swojej siedzibie.

czytaj więcej »

Formalna zgodność roszczenia firmy lub pracownika z prawem nie zawsze da gwarancję wygranej przed sądem pracy. W niektórych przypadkach formalne zastosowanie przepisów byłoby po prostu niesprawiedliwe i sąd może łagodzić ten rygoryzm z powołaniem się na zasady współżycia społecznego. Służy temu art. 8 Kodeksu pracy, zgodnie z którym nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.

czytaj więcej »