WYDANIE ONLINE

Jeśli polecamy pracownikowi pracę zdalną, to zasadniczo nic nie zmienia się w zakresie jego czasu pracy. Nadal pracuje w tych samych dniach i godzinach – tyle, że w domu. Jednak są pewne rozwiązania dotyczące czasu pracy mogą być szczególnie przydatne przy pracy zdalnej. Sprawdź, o jakie rozwiązania chodzi i czy warto je zastosować w Twoim zakładzie.

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu wspominaliśmy już o obowiązku zgłaszania do ZUS umów o dzieło. Jednak są takie umowy o dzieło, których nie trzeba zgłaszać. Sprawdź, o jakie umowy chodzi

czytaj więcej »

Pracodawcy wypowiadający umowę z pracownikiem często popełniają błędy. I to nie zawsze z niewiedzy. Czasem po prostu zapominają o czymś istotnym. Oto zestawienie, które warto prześledzić, jeśli zamierzamy rozstać się z pracownikiem.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik przynosi pracodawcy dokument, który powinien trafić bezpośrednio do instytucji finansowej? Czy musimy go przekazać? Jakie są obowiązki, gdy niewielu pracowników zgłosiło się do PPK? Co robić gdy pracownik ma obniżoną wpłatę podstawową, a jednocześnie otrzyma premię w jednym miesiącu? Czy pracodawca ma prawo wiedzieć o wycofywaniu środków z PPK przez pracownika? Oto kolejna porcja pytań z praktyki dotyczących PPK. Sprawdź odpowiedzi.

czytaj więcej »

Jakie składniki mogą powodować różnice pomiędzy kwotą netto na zaświadczeniu pracownika o zarobkach a kwotą netto do wypłaty pracownika? Sprawdź.

czytaj więcej »

Często zdarza się, że wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca. Jak wówczas ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Co w przypadku, gdy składniki wynagrodzenia są wypłacane w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze? A jeśli składniki wynagrodzenia wypłacono po ustalonym terminie płatności? Jak rozliczać wypłacone świadczenia i ich wyrównania? Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla nauczycieli, którzy otrzymują wynagrodzenie z góry – za miesiąc, którego jeszcze nie przepracowali? Sprawdź.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy osoba fizyczna zatrudnia pracowników w związku z prowadzoną działalnością zawodową, ma takie obowiązki w zakresie PPK, jak inne podmioty zatrudniające. Brak prowadzenia działalności gospodarczej nie przesądza jeszcze o zwolnieniu z tych obowiązków. Tak wynika z nowego stanowiska PFR. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Pod koniec stycznia wprowadzono nowe uprawnienie dla pracownika. Pracodawca musi bowiem udzielić 2 dni płatnego zwolnienia od pracy pracownikowi, który przechorował COVID-19 i jako „ozdrowieniec” oddał osocze. W jaki sposób należy udzielać tych dni wolnych? I jak obliczać wynagrodzenie za czas tego zwolnienia? Sprawdź na przykładach.

czytaj więcej »

Przypominamy, że od grudnia obowiązuje następująca zasada: w pomieszczeniach zakładu pracy, w których przebywa więcej niż 1 osoba, zasadniczo należy zakrywać usta i nos, ale pracodawca może odstąpić od tego obowiązku. Czy jednak odstąpienie od tego wymogu jest faktycznie bezpieczne dla pracodawcy? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2019 r. (2019/1937) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii ma być implementowana do polskiego porządku prawnego dopiero w grudniu 2021 roku. Jednak już teraz pracodawcy powinni zacząć przygotowania do wdrożenia przepisów, które za rok staną się obowiązującym prawem.

czytaj więcej »

Przepisy tarczy antykryzysowej zawiesiły na czas epidemii obowiązki związane z wykonaniem pracowniczych badań okresowych. Orzeczenia lekarskie wydane w ramach profilaktycznych badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Natomiast po odwołaniu tych stanów, pracodawca i pracownik mają obowiązek niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

czytaj więcej »

W praktyce pojawiły się wątpliwości, jak długo zachowują ważność badania okresowe, które – pomimo zawieszenia obowiązku ich wykonywania – zostały jednak przeprowadzone w tym okresie i czy nie powinny zostać powtórzone po zakończeniu epidemii. Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort pracy.

czytaj więcej »

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem nieraz rodzi wątpliwości, czy skorzystanie przez pracownika z tej możliwości wpływa na wymiar przysługującego mu urlopu wychowawczego. Sprawdźmy, jakie stanowisko w tym zakresie zajmuje resort pracy.

czytaj więcej »

SARS-COV-2 został zakwalifikowany do trzeciej grupy zagrożeń w 4-stopniowej skali ryzyka (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2020 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia). Co w praktyce oznacza to dla pracodawców?

czytaj więcej »

W ocenie unijnych projektodawców dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują pracownikom równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji. Okres pandemii COVID-19 pokazał jeszcze większą skalę tego problemu.

czytaj więcej »

Okres pandemii nie zmniejszył problemów pracodawców z etatowcami pracującymi pod wpływem alkoholu. Do istniejących wcześniej, dotyczących legalności prewencyjnego badania trzeźwości pracowników, dołożył kolejne – związane ze stwierdzeniem wykonywania pracy po spożyciu alkoholu przez osoby, którym zlecono pracę zdalną.

czytaj więcej »