WYDANIE ONLINE

Wielu pracodawców zastanawia się kiedy będą musieli zapisywać do PPK osoby, które swoje 55 urodziny będą obchodzić w roku w którym są zapisywani do PPK. Sytuacja dotyczy zarówno podmiotów zatrudniających, które dopiero zaczynają tworzyć PPK (np. sektora publicznego) – jak i tych, którzy już utworzyli PPK (bo np. zatrudniają osobę, która niedługo skończy 55 lat). Sprawdź na przykładach i uniknij pomyłki.

czytaj więcej »

Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów. Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło.

czytaj więcej »

Już od marca tarcza antykryzysowa zwalnia nas z obowiązku kierowania pracowników na badania okresowe. Natomiast ostatnio przedłużono czas stosowania tej ulgi. Zmiany w tarczy antykryzysowej z grudnia objęły także badania wstępne i kontrolne. Na przykład, jeśli pracownik ma aktualne badania z poprzedniego miejsca pracy, w wielu przypadkach można nie zlecać mu badań wstępnych – nawet jeśli przerwa od poprzedniego zatrudnienia przekracza 30 dni. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

W zeszłym wydaniu wskazywaliśmy, które dokumenty należy przechowywać w aktach osobowych, a które – poza nimi (tekst jest te z dostępny na www.doradcakadrowego.pl). Ale jest też niemało wątpliwości co do tego, w której części akt należy przechowywać dany dokument. Oto zestawienie, które zawiera nie tylko dokumenty wprost wskazane w rozporządzeniu, ale też takie, co do których przepisy wyraźnie nie rozstrzygają gdzie je umieścić. Sprawdź i uniknij czasochłonnego przekładania w razie kontroli.

czytaj więcej »

Jednostki sektora finansów, które będą się decydowały na zawarcie umowy o zarządzanie PPK w najbliższych tygodniach, albo zawarły ją w reżimie starego prawa zamówień publicznych (do końca 2020 roku) mogą przekazać poniższą informację swoim pracownikom. Pozwoli ona uniknąć niejasności.

czytaj więcej »

O kwarantannie i izolacji pisaliśmy już w poprzednich wydaniach, ale wciąż gromadzą się nowe problemy z praktyki. Co w przypadku gdy zwolnienie lekarskie nie pokrywa się z kwarantanną? Czy ta ostatnia przerywa wolne na dziecko lub urlop. Jakie bywają problemy „informacyjne” co do kwarantanny i izolacji? Jakie mogą być wówczas problemy z wypłatą zasiłków? Poznaj kilkanaście rozstrzygnięć wątpliwości z praktyki.

czytaj więcej »

Przy wprowadzaniu i stosowaniu PPK wielu pracodawcom zdarzają się błędy. Niektóre dotyczą terminów wprowadzania PPK, inne – z dokumentacji lub zniechęcania do PPK, a jeszcze inne z funkcjonowania PPK np. z wpłat. Za wiele z nich grożą surowe kary. Oto wskazanie 9 błędów oraz zaniedbań z praktyki – z wyjaśnieniami. Sprawdź, jak uniknąć kłopotów.

czytaj więcej »

Nie ma obecnie formalnego obowiązku, aby wprowadzić regulamin pracy zdalnej w firmie. Jednak jego wprowadzenie może to bardzo usprawnić funkcjonowanie zakładu. Przedstawiamy przykładowy regulamin wraz z komentarzami i załącznikami. Zastosuj gotowy wzór.

czytaj więcej »

Kto w nowym roku może spodziewać się wizyty inspektorów PIP i jakie kwestie będą objęte kontrolą? Co sprawdzi PIP w zakresie kontroli rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej? Jaki zakres kontroli obejmie zagadnienia związane z bhp? U których pracodawców inspekcja szczególnie przyjrzy się legalności zatrudnienia?

czytaj więcej »

W pierwszej połowie 2021 roku dwie ostatnie grupy pracodawców będą tworzyły PPK. W pierwszej kolejności utworzą je pracodawcy sektora publicznego – do 26 marca 2021 r. muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, natomiast najmniejsze podmioty, a także wszystkie inne które nie utworzyły planu kapitałowego w 2019 roku albo 2020 roku, będą musiały utworzyć PPK do 23 kwietnia 2021 r., tj. zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, jak mają postępować w sytuacji, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożą przed dniem zawarcia umowy o zarządzanie PPK deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – czy muszą w takiej sytuacji w ogóle utworzyć PPK?

czytaj więcej »

Osoby przebywające w izolacji domowej z powodu zakażenia koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za pracę zdalną wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła im to nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Obowiązująca od początków grudnia nowelizacja przepisów o cudzoziemcach wprowadziła kolejne ułatwienia w zatrudnianiu osób przybywających do Polski z zagranicy. Sprawdź, kogo objęły najnowsze zmiany.

czytaj więcej »

Osoby, które są ubezpieczone, a przebywają na kwarantannie lub w izolacji (także domowej), mają prawo do świadczeń chorobowych. Zasadniczo, żeby otrzymać świadczenie, nie ma potrzeby składania oświadczenia. Jednak od tej zasady są wyjątki. Sprawdź, jakie.

czytaj więcej »

Powszechne jest przekonanie, że szef firmy ma nieograniczoną swobodę w kształtowaniu siatki płac podległych pracowników, podobnie jak to, że w zasadzie tylko przepisy o wynagrodzeniu minimalnym wyznaczają dolną granicę pensji. Nie każdy pracodawca natomiast wie, że pracownicy traktowani pod względem płacowym gorzej niż inni mogą zarzucić firmie dyskryminację płacową. Jeśli sprawa trafi na wokandę sądową i twierdzenia pracownika się potwierdzą, trzeba będzie zapłacić odszkodowanie.

czytaj więcej »