WYDANIE ONLINE

Obecnie mamy wiele przypadków zakażeń – i większość pracodawców (przynajmniej średnich i dużych) zetknęła się już bezpośrednio lub pośrednio z takimi przypadkami. A jednocześnie panuje duży chaos informacyjny. Dlatego przygotowaliśmy instrukcję o tym, jak postępować w przypadku gdy u któregoś z pracowników pojawią się objawy zakażenia koronawirusem lub pracownik będzie miał „pozytywny” test. Zastosuj gotową instrukcję.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik źle się poczuł. Albo – choć sam się nie przyznaje – wyraźnie widać, że coś z nim nie tak. Jak ma zareagować pracodawca? Czy może odsunąć pracownika od pracy? Czy może nakazać mu pójście do lekarza lub zmierzenie temperatury – mimo, że pracownik nie chce? I jak reagować w przypadku, gdy pracownik ma zwiększone „pozapracowe” ryzyko zakażenia się COVID-19? Albo gdy nie chce pracować w zakładzie, bo boi się ryzyka „u nas”. Sprawdź odpowiedzi na pytania z praktyki.

czytaj więcej »

Pod jakim warunkami zakład pracy może odpowiadać prawnie w związku z zakażeniem danej osoby na jego terenie? Co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników? Sprawdźmy, jakie działania warto podjąć w tym zakresie.

czytaj więcej »

Od 24 października 2020 r. dane o kwarantannie i izolacji ZUS przekazuje pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

czytaj więcej »

Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są podstawą do wypłaty zasiłków chorobowych.

czytaj więcej »

W powszechnym mniemaniu roszczenie, które uległo przedawnieniu, nie może być uwzględnione. W praktyce nie zawsze tak jest, ponieważ niezależnie od tego, czy z zarzutu przedawnienia korzysta pracodawca, czy pracownik, w niektórych sytuacjach taki zarzut udaje się ubezskutecznić. Trwający od kilku miesięcy stan epidemii samodzielnie nie da natomiast podstawy do zwalczenia zarzutu przedawnienia, nawet jeśli dostęp do sądu w ostatnich miesiącach jest mocno ograniczony.

czytaj więcej »

Zawieszony w czasie pandemii obowiązek kierowania pracowników na badania okresowe powoduje kilka wątpliwości. Czy np. trzeba już obecnie wypisać skierowanie na przyszłe badania? A jeśli placówka medycyny pracy z którą mamy umowę wciąż funkcjonuje – czy też są zawieszone badania

czytaj więcej »

W jakim zakresie w zakładzie pracy trzeba nosić maseczki? Kiedy pracownik jest zwolniony z tego obowiązku? A może można bezwzględnie nakazać, by – mimo braku obowiązków – pracownicy zawsze nosili maseczki? Co budzi wątpliwości, jeśli chodzi o środki ochronne? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania pracodawców.

czytaj więcej »

Pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować środki ochronne. Jednak nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. Tak wynika z rekomendacji Europejskiej Rady Ochrony Danych (EROD). O czym więc wolno powiadomić pracowników w takim przypadku, a czego nie należy ujawniać? Przede wszystkim: czy wolno informować o imieniu i nazwisku osoby zakażonej lub takiej, która może być zakażona? Sprawdź.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik miał kontakt z osobą zakażoną, a sanepid nie odezwał się – albo tylko zadzwonił. Zdarza się, że decyzję o kwarantannie przekazuje szkoła. Jak usprawiedliwić taką nieobecność? Czy przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Sprawdź odpowiedzi z praktyki na te i kilka innych pytań.

czytaj więcej »

W niedawnym stanowisku resort pracy przypomniał, że w dla części pracowników okres ochrony przedemerytalnej trwa jeszcze przez kilka miesięcy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast jednocześnie przypomniał, że ochrona może być słabsza w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 osób. Oto wyjaśnienia, przykłady oraz tabele dokładnie wskazujące okresy ochronne.

czytaj więcej »

Odprowadzanie wpłat na PPK wiąże się z kilkoma skutkami podatkowymi. Jak takie wpłaty wpływają na przychód uczestnika programu? Jaki jest zakres zwolnienia z podatku? Kiedy powstaje przychód z wpłat na PPK finansowanych przez pracodawcę? Jakie są zasady zaliczania wpłat PPK w koszty? Jak będzie w przypadku podmiotu zagranicznego? Poznaj 9 odpowiedzi z praktyki.

czytaj więcej »

W jaki sposób diety i inne należności służbowe wpływają na rozliczanie PPK? Poniżej prezentujemy przykład wraz z listą płac. Sprawdź na gotowych wyliczeniach.

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że naliczymy już należności za dany miesiąc, a dopiero potem pracownik zachoruje. Co wówczas dzieje się ze składką na PPK? Jakie terminy wchodzą tu w grę? Najlepiej wyjaśnić te kwestie na przykładach. Sprawdź przykładowe listy płac.

czytaj więcej »

Przepisy o PPK zakazują pracodawcy (pod groźbą surowych kar) zniechęcania zatrudnionych do uczestnictwa w PPK. Ale w takim razie: jakie działania pracodawcy mogą być uznane za takie zniechęcanie – i przez to powodować ryzyko ukarania? Najlepiej pokazać to na konkretnych przykładach. Sprawdź

czytaj więcej »