WYDANIE ONLINE

Jeśli pracownica karmi piersią i ma z tego tytułu przerwy, to dzięki nim przeważnie wcześniej wychodzi z pracy. A przecież jednocześnie ma prawo do 2 dni lub 16 godzin wolnych „na dziecko” (z art. 188 kp). Zwolnienie to może wykorzystywać na godziny. Jak więc udzielić jej tego zwolnienia, jeśli już i tak wychodzi wcześniej z powodu karmienia? To tylko jedna z wątpliwości w tym zakresie. Poznaj rozwiązania i zastosuj precyzyjny wzór wniosku o zwolnienie.

czytaj więcej »

Najczęściej dochód z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Są jednak wyjątkowe przypadki, gdy takiego przychodu w ogóle nie bierze się pod uwagę lub do obliczeń przyjmuje się tylko jego część. Jak nie pomylić się i nie nadpłacić świadczeń? Sprawdź na przykładach.

czytaj więcej »

Jeśli delegujemy pracownika do innego kraju UE, musimy zapewnić warunki wynikające miejscowego prawa i umów zbiorowych m.in. co do wynagradzania ze stawką nadliczbową, minimalnych okresów wypoczynku czy urlopu. Polskie przepisy w zakresie warunków pracy można obecnie stosować tylko do 12 lub 18 miesięcy oddelegowania, chyba że są one korzystniejsze niż przepisy danego kraju UE. Sprawdź szczegóły zmian w przepisach oraz przykład rozliczeń podatkowo-składkowych osoby delegowanej.

czytaj więcej »

Ostatnio pojawiają się interpretacje, że nie wolno wpisywać w umowie na zastępstwo nazwiska zastępowanego pracownika. Co to oznacza w praktyce? Co na ten orzekł niedawno resort pracy i GIODO? I jak w takim razie w inny sposób oznaczyć w umowie pracownika zastępowanego? To tylko jeden z wielu dylematów związanych z umową na zastępstwo. Jak ją prawidłowo sporządzić? Kiedy – i jak – ona się kończy? Jakich formalności musi przy tym dokonać pracodawca. Sprawdź rozstrzygnięcia wszystkich dylematów i zastosuj gotowy wzór umowy.

czytaj więcej »

Potwierdziły się ostatnie przewidywania co do wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Ostatecznie Rada Ministrów ustaliła ją na poziomie 2.800 zł brutto w przypadku pracownika zatrudnionego na pełnym etacie.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała na swojej stronie internetowej, że 4 września 2020 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nowe regulacje prawne nakładają na pracodawców dodatkowe obowiązki, niezależnie od wymagań, które nakładały dotychczasowe przepisy w tym zakresie.

czytaj więcej »

W ostatnim epidemicznym czasie wielu pracodawców przekazuje nieodpłatnie pracownikom środki ochrony zdrowia, które mają zapobiegać zarażeniu COVID-19 (mydła, płyny, kremy do rąk i inne środki dezynfekcyjne). Czy pracownik uzyskuje wówczas przychód do opodatkowania? Sprawdźmy stanowisko organów skarbowych.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracodawca chce sfinansować pracownikom test na koronawirusa (ze środków obrotowych albo z funduszu socjalnego). Czy taki wydatek może być zwolniony ze składek ZUS i z podatku?

czytaj więcej »

Orzeczenia o niepełnosprawności zawierają dane osobowe szczególnej kategorii. Wątpliwości wzbudza to, na jakiej podstawie dane te może przetwarzać pracodawca realizujący uprawnienia pracownika.

czytaj więcej »

Kodeks pracy wyznacza pracodawcy miesięczny termin na podjęcie decyzji o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracownika. Pozornie prosta regulacja czasem sprawia jednak wiele problemów, które niejednokrotnie były rozwiązywane przez Sąd Najwyższy. Sprawdźmy więc, jak SN zapatruje się na ten termin – na co warto tutaj uważać.

czytaj więcej »

Ewidencję czasu pracy musi prowadzić każdy pracodawca zatrudniający pracowników. Jest wiele możliwości ewidencji i kontroli czasu pracy, kiedy pracownicy pracują w biurze. Jakie możliwości kontroli czasu pracy pracowników ma pracodawca przy pracy zdalnej?

czytaj więcej »