WYDANIE ONLINE

Pisaliśmy już o obniżeniu etatu na podstawie tarczy antykryzysowej. Jednak w praktyce ciągle pojawia się wiele pytań dotyczących tego rozwiązania. Zebraliśmy je w jednym tekście. Wiele z nich dotyczy samego porozumienia wprowadzającego niższy etat, np. kogo ono obejmuje, jak je przedłużyć lub skrócić itp. Niemało jest też pytań o stosowanie w praktyce obniżonego etatu w trybie antykryzysowym – np. jak wówczas ewidencjonować czas pracy, jaki przyznać urlop czy inne uprawnienia pracownicze itd. Sprawdź rozwiązania wszystkich tych dylematów i uniknij kosztownych błędów.

czytaj więcej »

Czas pandemii niesamowicie rozpopularyzował pracę zdalną – nawet w działach kadr. I nic nie zapowiada by w najbliższych miesiącach ta popularność całkiem wygasła. Stąd pojawiają się pytania o to, które z czynności „kadrowych” można wykonywać zdalnie. Okazuje się, że prawie wszystkie – choć wiele z nich z warunkami i ograniczeniami. Sprawdź szczegóły i uprość sobie pracę.

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że pracownik zachorował już w pierwszym miesiącu zatrudnienia (zanim upłynął pełny miesiąc od daty zatrudnienia) i nie wypłacono mu wynagrodzenia za pełny miesiąc kalendarzowy. W takim przypadku podstawę wymiaru świadczenia ustala się w zależności od tego, czy wynagrodzenie przysługuje mu w stałej miesięcznej wysokości, czy otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Ale dylematów jest więcej. Na przykład, jak liczyć podstawę przy zmianie etatu, albo gdy pracownik jest niezdolny do pracy po urlopie bezpłatnym lub wychowawczym. Sprawdź rozwiązania – na przykładach.

czytaj więcej »

Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające mają utracić moc 4 września 2020 r. Czy pracodawcy mogą liczyć na wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej? Zwłaszcza, że epidemia wcale nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – na jesieni możemy spodziewać się tzw. drugiej fali.

czytaj więcej »

Jakie obszary obejmowały najczęściej kontrole PIP w 2019 roku? Co inspekcja sprawdzała w zakresie umów cywilnoprawnych? Czy PIP nadal stosuje program bezsankcyjnych „pierwszych kontroli”?

czytaj więcej »

Ze względu na ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 prowadzone obecnie kontrole PIP muszą odbywać się przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Sprawdźmy, jakie są wytyczne przebiegu kontroli PIP w okresie epidemii.

czytaj więcej »

Czy w przypadku gdy pracodawca, który pobiera dopłaty do wynagrodzeń pracowników na podstawie tarczy antykryzysowej, zwolni choćby jednego pracownika objętego umową o dofinansowanie, musi zwrócić całość dopłat pobranych na wszystkich pracowników objętych tą umową. Zapytaliśmy o tę kwestię ministerstwo pracy, którego odpowiedź zdaje się potwierdzać takie przypuszczenia.

czytaj więcej »

Wdrożone w ostatnich miesiącach rozwiązania z tzw. tarcz antykryzysowych wymagają ustalenia stanu zatrudnienia w zakładach pracy. Jest to niezbędne zarówno, by uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, jak i by spełnić kryteria bezzwrotności pomocy publicznej. Jak zatem ustalać liczbę osób zatrudnionych? Prześledźmy to na przykładzie.

czytaj więcej »

Jakiego dokumentu pracodawca ma obowiązek żądać od cudzoziemca przed rozpoczęciem pracy? Jaka jest podstawa prawna żądania od cudzoziemca udostępnienia dodatkowych danych? Czy żądanie takie będzie zgodne z RODO? Czy pracodawca ma obowiązek przechowywania kopii dokumentów legalizujących pobyt cudzoziemca?

czytaj więcej »

Dlaczego pracodawcy postulują utrzymanie dotychczasowej wysokości płacy minimalnej? Jaką wysokość wynagrodzenia minimalnego proponuje rząd? W jakim terminie powinna zostać ustalona wysokość płacy minimalnej?

czytaj więcej »

Jaki wymóg w zakresie okresowego powrotu do domu kierowców wprowadza pakiet mobilności? Co z obowiązkiem zakwaterowania kierowcy zatrudnionego w transporcie międzynarodowym? Jakie obowiązki w zakresie wynagrodzenia kierowcy przewiduje pakiet? Od kiedy wejdą w życie reguły dotyczące delegowania kierowców?

czytaj więcej »

Porozumienie stron zawierane między pracodawcą i pracownikiem to jedna z form rozwiązania stosunku pracy, jaką przewiduje Kodeks pracy. Wydawać by się mogło, że ten sposób zakończenia współpracy pomiędzy firmą a zatrudnionym, oparty na wzajemnym porozumieniu, nie będzie rodził żadnych sporów. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dostarcza jednak przykładów, że i na tym tle często dochodzi do konfliktu.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wolno nam zatrudnić radcę prawnego na umowę na czas określony np. na 6 miesięcy? A jeśli tak, to czy również obejmą go limity 3 umów i 33 miesięcy ich trwania?

czytaj więcej »