Już obowiązuje specustawa o zatrudnianiu osób z Ukrainy

Specustawa dot. obywateli Ukrainy

Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną mają ułatwioną ścieżkę zatrudnienia w Polsce. Tak wynika z przyjętej w bardzo szybkim trybie specustawy.

Większość przepisów ustawy weszła w życie 12 marca, z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r.

Wystarczy powiadomienie

Ustawa przewiduje, że obywatel Ukrainy może wykonywać pracę na terytorium Polski w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:

  1. jego pobyt na terytorium Polski uważa się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy lub

  2. jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.

Zapamiętaj!

Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukraińca, ma obowiązek w ciągu 7 dni powiadomić o tym fakcie urząd pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (praca.gov.p). Jeśli tak się nie stanie, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Zakres danych w powiadomieniu pracodawcy

W powiadomieniu podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy przekazuje:

1) informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy:

a) nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,

b) adres siedziby albo miejsca zamieszkania,

c) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,

d) numer identyfikacyjny NIP i REGON – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, albo numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,

e) numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, który prowadzi agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej,

f) symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą obywateli Ukrainy;

2) dane osobowe obywatela Ukrainy:

a) imię (imiona) i nazwisko,

b) datę urodzenia,

c) płeć,

d) obywatelstwo,

e) rodzaj, numer i serię dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo, w którym wydano ten dokument;

3) rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy.

Jakie są zasady legalizacji pobytu Ukraińców?

Nowe przepisy wprowadzają szczególną podstawę prawną uznania pobytu obywateli Ukrainy za legalny w okresie 18 miesięcy (licząc od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów), w sytuacji gdy wjechali on legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy, i zadeklarują zamiar pozostania w Polsce.

Określone ustawą, szczególne rozwiązania dotyczącego uznania pobytu za legalny, nie mają zastosowania do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

  • zezwolenie na pobyt stały,

  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

  • zezwolenie na pobyt czasowy,

  • status uchodźcy,

  • ochronę uzupełniającą,

  • zgodę na pobyt tolerowany;

2) którzy:

  • złożyli w Polsce wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej lub w imieniu których takie wnioski zostały złożone,

  • zadeklarowali zamiar złożenia wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce na podstawie art. 28 ust. 1 lub art. 61 ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub których takie deklaracje zamiaru dotyczą.

W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy na terytorium Polski nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, jego pobyt zarejestruje organ gminy. Zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy będzie następował na jego wniosek, złożony nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Polski.

Co z dalszą legalizacją?

Nowe przepisy określają również kwestię dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi tam prowadzonymi.

Zapamiętaj!

Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Opisane wyżej zezwolenie udzielane będzie na jego wniosek jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Obywatel Ukrainy będzie obowiązany do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy nie wcześniej niż przed upływem 9 miesięcy od dnia legalnego wjazdu do Polski, a nie później niż w okresie 18 miesięcy od tej daty. Wniosek złożony przed upływem 9 miesięcy od dnia wjazdu będzie pozostawiony bez rozpoznania.

Zezwolenia na pobyt czasowy udzieli wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy w dniu złożenia wniosku. W przypadku późniejszych zmian miejsca pobytu obywatela Ukrainy, właściwym do rozpatrzenia wniosku będzie wojewoda, do którego wniosek został pierwotnie złożony. W zakresie nieuregulowanym projektem ustawy do zezwolenia na pobyt czasowy zastosowanie będą miały przepisy ustawy o cudzoziemcach.

Decyzja w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy zostanie wydana w sytuacjach, gdy:

  1. wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego;

  2. obowiązuje wpis danych obywatela Ukrainy do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;

  3. obywatel Ukrainy złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia z uchybieniem terminu do złożenia wniosku.

Dodatkowo zezwolenie na pobyt czasowy będzie mogło zostać cofnięte w sytuacji, kiedy wymagać będą tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, lub obowiązywał będzie wpis danych obywatela Ukrainy do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.

Zarówno decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, jak również decyzja o cofnięciu zezwolenia na pobyt czasowy będą ostateczne.

Zapamiętaj!

Ustawa przewiduje dopuszczenie do polskiego rynku pracy obywateli Ukrainy przebywających na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. Obywatel Ukrainy, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy, będzie bowiem uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Nowe uprawnienia

Nowe przepisy umożliwią zarejestrowanie się w powiatowych urzędach pracy obywatelom Ukrainy, którzy zdecydują się przybyć do Polski na podstawie projektowanej ustawy. Dzięki tym rozwiązaniom będą oni mogli skorzystać z usług rynku pracy w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.

Możliwe będzie także przyznanie uchodźcom z Ukrainy świadczeń o charakterze socjalnym. W uzasadnionych przypadkach wojewoda może zapewnić pomoc tym osobom, polegającą m.in. na zakwaterowaniu, zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego, transportu do miejsc zakwaterowania, czy finansowaniu przejazdów środkami transportu publicznego do miejsc określonych przepisami.

Autor: Leszek Skupski