Za sanatorium będzie zwykły zasiłek

Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy. Od 19 marca do 1 kwietnia 2014 r. (14 dni) wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%. Następnie, od 2 kwietnia do 18 sierpnia 2014 r. (139 dni), pracownik otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100%. W sumie wypłaciliśmy świadczenia za 153 dni. 18 sierpnia pracownik przedstawił pismo z ZUS o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w okresie od 19 sierpnia do 11 września 2014 r. W jakiej wysokości wypłacić zasiłek za okres rehabilitacji leczniczej?

Urlop zaległy przynajmniej trzeba zacząć 30 września

Pytanie: Pracownik ma 6 dni zaległego urlopu. Czy może mu zostać udzielony urlop zaległy od 30 września do 7 października 2014 r.? Czy w takiej sytuacji nie będzie naruszało to zasady, że zaległego urlopu należy udzielić do końca września?

Tryb zmiany regulaminu organizacyjnego szpitala może być dowolny

Pytanie: W jaki sposób dokonać zmiany w regulaminie organizacyjnym szpitala, aby móc w oddziale szpitalnym powołać lekarza kierującego oddziałem, a nie jak do tej pory – ordynatorów z konkursu?

Ryczałt za nadgodziny nie zwalnia z udzielenia dnia wolnego za sobotę

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zdarza się praca w godzinach nadliczbowych, np. w sobotę. Pracownikowi temu wypłacany jest co miesiąc ryczałt za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku należy udzielić jeszcze dodatkowego dnia wolnego bądź wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe?

Renta socjalna nie daje prawa do odprawy

Pytanie: Czy pracownikowi odchodzącemu na rentę socjalną (ponieważ całkowita niezdolność do pracy powstała w dzieciństwie) należy wypłacić odprawę?

Przyczyną zwolnienia są konkretne fakty, a nie utrata zaufania

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na stanowisku brygadzisty fornirowni oraz magazyniera, z wynagrodzeniem zasadniczym oraz dodatkami: funkcyjnym i za prowadzenie magazynu (3 składniki). Pracodawca ustalił, że pracownik zawyża pobory z magazynu i fałszuje podpis, podpisując się nazwiskiem innej osoby. Ponadto przez złe przygotowanie zlecenia produkcyjnego spowodował udowodnioną stratę dla firmy w związku z reklamacją od odbiorcy usługi (którą pracodawca musiał uznać). Czy pracodawca może na podstawie tych dowodów wypowiedzieć pracownikowi umowę z powodu utraty zaufania i w okresie wypowiedzenia zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia? Czy od dnia wręczenia wypowiedzenia i odsunięcia pracownika od pracy można pozbawić go dodatków za pełnienie tych funkcji? W regulaminie wynagrodzenia mamy, że z dniem odsunięcia od pracy pracownika lub nałożenia kary nagany bądź upomnienia pracownik może być pozbawiony ww. dodatków.

Przy likwidacji stanowiska można wybrać osobę, która ma prawo do emerytury

Pytanie: W ośrodku pomocy społecznej pracuje 6 osób na etacie pracownika socjalnego. Od 1 stycznia 2015 r. nie będzie realizowany projekt systemowy, z którego finansowane są 2 z powyższych etatów. W związku z tym planujemy od przyszłego roku zlikwidować jeden etat. Jeden z pracowników socjalnych 2 lata temu osiągnął wiek emerytalny oraz posiada staż pracy umożliwiający mu przejście na emeryturę. Czy można wypowiedzieć mu umowę o pracę?

Propozycję rozwiązania umowy można przyjąć w czasie choroby

Pytanie: Pracownik złożył pracodawcy pismo z informacją o zamiarze przejścia na emeryturę, podając konkretny termin planowanego zakończenia stosunku pracy (za kilka miesięcy). W chwili obecnej pracownik korzysta z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Czy jego wcześniejsze podanie jest nadal obowiązujące? Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę za porozumieniem stron, w czasie gdy przebywa on na zwolnieniu lekarskim?

Młodociany skończy 18 lat w tym roku, więc ma 20 dni urlopu

Pytanie: Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu, zatrudnionemu 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2015 r. (data urodzenia 28 września 1996 r.)?

Młodocianego zgłasza się w ZUS jako pracownika

Pytanie: Moje pytanie dotyczy ucznia pierwszej klasy, zatrudnionego w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego. Czy powinniśmy zgłosić go do ZUS, czy też powinien on pozostawać w zgłoszeniu rodziców jako członek rodziny?