Dokumentowanie świadczeń z ZFŚS (wideo)

Oto kolejne nagranie z serii o funduszu socjalnym. Przyjrzymy się tym razem kwestii dokumentowania świadczeń socjalnych.

Przyznawanie świadczeń z ZFśS - jak je zróżnicować (wideo)

Świadczeń z ZFŚS nie przyznaje się na zasadzie "po równo" lecz należy je odpowiednio zróżnicować. Jak to zrobić, aby ZUS nie podważył zasad naszej działalności socjalnej? Oto kolejny odcinek wideo-porad dotyczących tematyki funduszu socjalnego.

Co wolno sfinansować z ZFŚS?

Jakie są granice działalności socjalnej i co dokładnie można finansować z funduszu socjalnego? To pierwsza z cyklu kilku wideoporad dotyczących ZFŚS.

Dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku - problemy płacowo-zusowskie (wideo)

W jaki sposób dwukrotny wzrost płacy minimalnej w 2024 roku wpłynie na kwestie ZUS-owe i generalnie: płacowe? Przygotowaliśmy poradę wideo na ten temat.

Uprawnienia stron w okresie wypowiedzenia (wideo)

Jeśli pracodawca lub pracownik wypowiedzą umowę o pracę, zaczyna biec okres wypowiedzenia. W tym okresie zarówno pracodawca, jak i pracownik mają specjalne uprawnienia. Oto porada wideo, która je wyjaśnia.

Początek lub koniec zatrudnienia w trakcie miesiąca - liczenie pensji za dni przepracowane (wideo)

Jeśli pracownik nie przepracował w pełni miesiąca, jego wynagrodzenie za dni przepracowane w danym miesiącu oblicza się na postawie rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. Oto porada wideo, która wskazuje, jak to prawidłowo obliczać.

Przeniesienie urlopu na następną umowę o pracę (wideo)

W przypadku zakończenia umowy o pracę pracodawca powinien zasadniczo zapłacić pracownikowi ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop - nawet jeśli potem strony chcą zawrzeć kolejną umowę. Jest jednak wyjątek od tej zasady: można zawrzeć z pracownikiem porozumienie przenoszące urlop na kolejną umowę o pracę. Kiedy można dokonać takiego przeniesienia i jak to prawidłowo zrobić? Wyjaśniamy to w ramach porady wideo.

Etat i inne formy zatrudnienia – co jest dozwolone (wideo)

Różne inne niż etat formy zatrudnienia bywają atrakcyjne względem umowy o pracę z dwóch powodów: z racji samej konstrukcji umowy o pracę oraz z powodów podatkowo-zusowskich. Wszystkie z tych alternatywnych podstaw są korzystniejsze. Oto nagranie, które to wyjaśnia.

Urlop opiekuńczy - jak wypełniać wniosek (instrukcja wideo)

Obecnie pracownik może wziąć tzw. urlop opiekuńczy – w wymiarze maksymalnie 5 dni w roku kalendarzowym. Jest on udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia najbliższym krewnym (syn, córka, matka, ojciec, małżonek) lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub wsparcia – z poważnych względów medycznych. W ramach instrukcji wideo pokazujemy jak wypełnić wniosek o urlop opiekuńczy.

Wolne z powodu siły wyższej - jak wypełniać wniosek (instrukcja wideo)

Od 2023 roku pracownik może wziąć zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Jest ono płatne – ale w wysokości połowy wynagrodzenia. Komu przysługuje to zwolnienie? W jaki sposób jest udzielane? Czym różni się od urlopu opiekuńczego? Oto instrukcja wideo, która wyjaśnia to wszystko i pokazuje jak wypełnić wniosek.