Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem nie przerywa urlopu

Czy opieka nad chorym dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy? Pracownica przebywa na urlopie od 12 maja do 22 lipca 2014 r. (wziętym bezpośrednio po urlopie rodzicielskim), a zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostało jej udzielone na okres od 20 do 25 maja 2014 r.

Zasady lub czas odpracowania wyjścia można wskazać w przepisach zakładowych

W firmie obowiązuje zarządzenie w sprawie przepustek jednorazowych, w którym zapisano: „przepustka jednorazowa udzielona dla załatwienia spraw prywatnych może być odpracowana jedynie w dniu jej wykorzystania, w tej samej dobie pracowniczej, w której pracownik z niej skorzystał”. Zarządzenie opracowano w maju 2013 roku, natomiast w sierpniu 2013 roku nastąpiła nowelizacja Kodeksu pracy, która zmieniła zasady odpracowywania wyjść prywatnych. Czy w związku z tą nowelizacją powinniśmy zmienić treść zapisu zarządzenia?

Warunki nabycia urlopu zdrowotnego trzeba spełniać w dniu złożenia wniosku

Czy nauczyciel, który do 31 sierpnia 2014 r. ma ograniczony wymiar etatu, może z dniem 1 września br. skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (od 1 września wraca na pełny etat)?

W razie braku terminu wynagrodzenie płaci się po wykonaniu zlecenia

W umowie cywilnoprawnej (umowa zlecenia) nie jest sprecyzowany termin płatności za wykonane zadanie. Jaki termin zapłaty obowiązuje zleceniodawcę?

Ruchomy czas pracy pozwala naruszyć dobę, a indywidualny – nie

Jakie są różnice pomiędzy indywidualnym rozkładem czasu pracy, o którym mowa w art. 142 Kodeksu pracy, a ruchomym czasem pracy, o którym mowa w art. 1401 Kodeksu pracy?

Obciążenia kierowcy za przepał paliwa określa się w regulaminie

Jesteśmy firmą transportową. W naszym regulaminie wynagradzania nie uregulowano zasad obciążania za przepały paliwa i wynagrodzenia (ekwiwalentu) za oszczędności. Czy taka regulacja może nastąpić w drodze zarządzenia, czy też musi to zostać ujęte w regulaminie? W firmie funkcjonuje organizacja związkowa.

Nagród płaconych bez względu na absencję nie wlicza się do podstawy zasiłkowej

Zarząd spółki podjął decyzję o wypłaceniu dodatkowej nagrody dla pracowników administracyjnych, którzy przepracowali choćby 1 dzień w pierwszym kwartale 2014 roku w wysokości 415 zł brutto (w tej samej kwocie – bez względu na to, czy pracownik chorował, czy też nie). Regulamin wynagrodzeń nie przewiduje wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Czy taka nagroda powinna zostać uwzględniona w podstawie zasiłku chorobowego?

Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS nie musi być płacone przed urlopem

Kiedy należy wypłacać tzw. wczasy pod gruszą dla pracowników – po wykorzystaniu urlopu czy można jeszcze przed nim?

Dnia wolnego za pracę w sobotę udziela się bez wniosku pracownika

Czy rekompensata wykonywanej pracy w niedzielę, święto lub w sobotę (tj. w dzień wolny od pracy wynikający z zasady 5-dniowego tygodnia pracy) w postaci dnia wolnego odbywa się na wniosek pracownika? Czy praca w niedzielę, święto lub w sobotę powinna być zlecona na piśmie przez przełożonego podobnie jak praca w godzinach nadliczbowych? Jak powinna wyglądać poprawna dokumentacja rekompensaty dniem wolnym?

Delegacji nie wyróżnia się w ewidencji

Czy wyjazd służbowy i jego czas trwania należy ewidencjonować w miesięcznej ewidencji czasu pracy w polu „czas nieobecności w pracy”? Czy ewidencja powinna być prowadzona w miesięcznej karcie, czy wystarczy prowadzić roczną kartę ewidencji czasu pracy, w której nie ma wyszczególnionego pola „delegacje służbowe”?