Jak prowadzić akta osobowe pracowników, by nie popełniać błędów, które mogą zakończyć się w sądzie pracy 

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikająca z błędów przy prowadzeniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem - ma obowiązek wyrównania szkody wyrządzonej pracownikowi wskutek nierzetelnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Przykładowo w wyroku z 6 października 1976 r. (I PR 130/76, OSNC 1977/4/82) Sąd Najwyższy stwierdził, że w razie niezwrócenia pracownikowi świadectwa szkolnego lub innych dokumentów łączących się ze stosunkiem pracy pracownik może - jeżeli w związku z tym zaniedbaniem poniósł szkodę - domagać się odszkodowania od zakładu pracy. Podstawą prawną żądania odszkodowania są stosowane odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. 

Wynagrodzenie zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę

Grupa posłów złożyła interpelację w sprawie wprowadzenia rekompensaty finansowej za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę.

Są plany zniesienia dodatkowego terminu weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych

Do 30 kwietnia każdego roku płatnicy składek powinni zweryfikować poprawność danych przekazanych do ZUS w dokumentach ubezpieczeniowych. Obowiązek ten dotyczy imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych za ubiegły rok. Likwidację tego obowiązku - w ramach kolejnego pakietu deregulacyjnego - planuje ministerstwo gospodarki.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają wyższe świadczenia

Wysokość świadczenia przysługującego rodzicowi lub opiekunowi niepełnosprawnego dziecka, który nie podjął pracy zarobkowej lub z niej zrezygnował, aby opiekować się dzieckiem, będzie podlegała waloryzacji. Po raz pierwszy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie w 2017 roku i w kolejnych latach będzie podnoszony co roku o wskaźnik waloryzacji obliczany jako procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia z 1 stycznia poprzedniego roku.

Parlament Europejski chce większej ochrony pracowników delegowanych

Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych, których celem jest m.in. zwiększenie ochrony praw pracowników delegowanych, wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej wykonawców w sektorze budownictwa, a także regulacja środków kontroli firm delegujących pracowników, zostały właśnie przyjęte przez Parlament Europejski.

Okres trwania umowy terminowej będzie limitowany?

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje ograniczenie do 24 miesięcy okresu, na jaki można zawrzeć umowę o pracę na czas określony. Swoje propozycje w tym zakresie mają także pracodawcy i związki zawodowe.

MPiPS: Jest sposób, by nie trzeba było aktualizować informacji o warunkach zatrudnienia

Informacje o wymiarze urlopu i długości okresu wypowiedzenia pracownika muszą znaleźć się w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia. Jeśli zatrudniony wypracuje te uprawnienia w wyższym wymiarze - informację trzeba zaktualizować. Zdaniem MPiPS jest sposób, aby nie trzeba było robić tego za każdym razem.

Ułatwienia dla pracodawców zatrudniających rezerwistów

Wydłużenie z 30 do 90 dni terminu na złożenie przez pracodawcę wniosku o rekompensatę za poszukiwanie zastępstwa za rezerwistę powołanego na ćwiczenia - to jedno z ułatwień dla pracodawców, które wynikają z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Reforma urzędów pracy podpisana – wspiera też pracodawców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą funkcjonowanie urzędów pracy. Nowe przepisy przewidują profilowanie pomocy dla bezrobotnych i uzależniają środki na wynagrodzenia pracowników urzędów od efektów i standardów działania. Nowe instrumenty wsparcia uzyskują też pracodawcy.

Za naruszenie doby pracowniczej będzie dodatek

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy pracuje w podstawowym systemie czasu pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. We wtorek, ze względu na potrzebę wyjazdu służbowego, polecono mu przyjść do pracy wcześniej i świadczył w tym dniu pracę od godziny 6:00 do 14:00. Jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie? Czy należy wypłacić pracownikowi dodatek 50% za naruszenie doby pracowniczej (pomiędzy 6:00 a 7:00)?