Zła kondycja finansowa firmy uzasadnia zawieszenie uprawnień

Pracodawca, który jest w trudnej sytuacji finansowej, może zawiesić obowiązywanie regulaminu wynagradzania w zakresie przysługujących pracownikom dodatkowych świadczeń, takich jak premie czy nagrody jubileuszowe. W tym celu musi on zawrzeć porozumienie z działającymi w zakładzie pracy organizacjami związkowymi.

Znany jest już plan kontroli PiP na 2014 rok

Państwowa Inspekcja Pracy w tym roku będzie głównie sprawdzać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych. Kontrolą ma być objętych 200 tys. pracodawców.

Zasadą jest zatrudnianie pracownika na podstawie jednej umowy o pracę 

Obustronna zgoda na podpisanie dwóch kontaktów jednocześnie z tym samym pracownikiem nie oznacza, że jest to zgodne z prawem. Takie działanie może być uznane przez sąd za zmierzające do obejścia regulacji dotyczących czasu pracy i wysokości pensji za nadgodziny.

TK: Wójt z orzeczeniem o niepełnosprawności straci mandat 

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją przepis pozwalający na wygaszenie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), który w trakcie kadencji uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeżeli nastąpi to przed dniem wyborów, wówczas nie można wszcząć procedury pozbawienia mandatu.

TK: Dodatek za nadgodziny nie przysługuje kierownikom w samorządzie

Kadra kierownicza zatrudniona w samorządzie terytorialnym nie ma prawa do dodatków do pensji za pracę w godzinach nadliczbowych.

Nie wszystkim nauczycielom przysługują świadczenia kompensacyjne

Senat nie przyjął projektu ustawy, która miała przyznać świadczenia kompensacyjne kolejnej grupie pedagogów. Mieli być nimi objęci nauczyciele zatrudnieni w zakładach kształcenia nauczycieli.