WYDANIE ONLINE

Gdy zakład zatrudnia co najmniej 20 osób, a firma zwalnia pracownika z przyczyn go niedotyczących, należy wypłacić odprawę. Liczy się w tym przypadku przyczyna. Nie ma natomiast znaczenia sposób rozwiązania (za wypowiedzeniem czy porozumieniem stron) czy też rodzaj umowy. Chociaż więc w piśmie wypowiadającym umowę na czas określony nie trzeba podawać przyczyny wypowiedzenia, to jednak przyczynę tę trzeba brać pod uwagę przy rozstrzyganiu, czy odprawę należy wypłacić, czy nie.

czytaj więcej »

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, tylko jeśli zostało wydane orzeczenie lekarskie o szkodliwości dotychczasowej pracy dla jego zdrowia lub je żeli pracodawca ciężko naruszył względem pracownika podstawowe obowiązki. Jeśli nie zachodzi żadna z tych przyczyn, a pracownik zwolni się z pracy z dnia na dzień, pracodawcy przysługuje specjalne odszkodowanie. Inaczej jest natomiast, w przypadku gdy pracownik porzuci pracę, tzn. przestanie do niej przychodzić bez wyjaśnień.

czytaj więcej »

Pracodawca zatrudniający bezrobotnego, który ukończył 60 lat może się starać o dotację wyższą niż ta, która przysługuje w przypadku zatrudnienia osoby 50-letniej. Jednak starszego pracownika trzeba zatrudniać przez dłuższy czas. Takie zasady ustanowiła ostatnia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia.

czytaj więcej »

Pracownik może odpracować wyjście prywatne także w innym dniu. Nie spowoduje to powstania nadgodzin, jeśli złożył pisemny wniosek o takie wyjście. Zdaniem ministerstwa pracy, taki wniosek może być zastąpiony także wpisem w księdze wyjść, proponującym termin odpracowania oraz potwierdzonym podpisem pracownika.

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zmienić grupie pracowników nazwy stanowisk. Będzie to jedyna modyfikacja, którą wprowadzimy. Pensje oraz zakresy obowiązków nie ulegają zmianie. Nowa nazwa stanowiska pracy może być traktowana jako prestiżowe pogorszenie warunków, gdyż pracownicy ze „specjalistów” staną się „starszymi konsultantami”. Czy możemy wprowadzić tę zmianę aneksem, a nie wypowiedzeniem zmieniającym? Co w przypadku gdy pracownicy nie będą chcieli podpisać porozumienia zmieniającego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik już drugi rok korzysta bez przerwy ze zwolnień lekarskich, przeplatając je jako zwolnienie na siebie, opiekę na dziecko i leczenie siebie u psychiatry. Sami informowaliśmy ZUS o naszych wątpliwościach, jeżeli chodzi o zasadność zwolnień, ale kontrola ZUS nie wykazała żadnych uchybień. Czy mamy możliwość zwolnienia tego pracownika?

czytaj więcej »

Godziny wyjazdu w delegację lub powrotu z niej – jeśli przypadają poza godzinami pracy – nie są traktowane jako czas pracy. Jednak po powrocie z delegacji trzeba pracownikowi zapewnić co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego i zagwarantować 8-godzinny tzw. odpoczynek nocny.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 marca do 3 czerwca 2014 r. Po powrocie do pracy dostarczył zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, w którym stwierdzono, że jest zdolny do pracy od 4 czerwca 2014 r. Czy mimo przedstawienia takiego zaświadczenia powinniśmy skierować go na kontrolne badanie lekarskie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 30 czerwca 2014 r. Obecnie znajduje się w 7 miesiącu ciąży i zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy jej umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu. Pracownica – z uwagi na sprawy osobiste – nie jest jednak zainteresowana przedłużaniem umowy po 30 czerwca 2014 r. i chciałaby, aby umowa trwała wyłącznie do tego dnia (poza zatrudnieniem prowadzi własną działalność gospodarczą). Jak rozwiązać tę sytuację? Jakie pismo pracownik powinien złożyć pracodawcy, aby umowa legalnie trwała tylko do 30 czerwca 2014 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor polecił rozwiązać umowę o pracę z pracownicą. Wskazane powody to: bardzo duża absencja związana z chorobami i spowodowana opieką nad dziećmi, niedbałe wykonywanie swoich obowiązków, nieterminowe załatwianie spraw, popełniane błędy, brak zaangażowania w pracę, niepodpisywanie listy obecności. Do zwolnienia jednak nie doszło, gdyż pracownica zaszła w ciążę. Teraz pracownica wraca po półtorarocznej nieobecności. Czy można ją zwolnić na podstawie poprzedniego wniosku dyrektora, czy przytoczone tam argumenty uległy przedawnieniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca wysłał pracownikowi pocztą oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika z powody długotrwałej choroby (art. 53 k.p.). W czasie choroby pracownik wyprowadził się do innego miasta i ponownie ożenił. Zwrotne potwierdzenie odbioru otrzymaliśmy podpisane przez nieznaną kobietę (listonosz nie zrobił adnotacji co do pokrewieństwa lub powinowactwa z pracownikiem). Czy możemy uznać, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało doręczone?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownicą został rozwiązany stosunek pracy z uwagi na likwidację komórki wewnętrznej. Pracownica przed upływem okresu wypowiedzenia zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po wyczerpaniu limitu dni zasiłku chorobowego przeszła na świadczenie rehabilitacyjne, a następnie na rentę. Pracodawca wypłacił jej należną odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Czy należy jej dodatkowo wypłacić odprawę rentową?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik korzysta z samochodu prywatnego w celach służbowych. Ma przyznany limit 700 km. Pracuje trzy dni w tygodniu (1/2 etatu). Czy za dni nieobecności z powodu skróconego tygodnia pracy należy zmniejszyć ryczałt o 1/22? Czy pracownik co miesiąc musi składać pisemne oświadczenie o używaniu pojazdu, uwzględniające dni pracy i dni nieobecności?

czytaj więcej »