WYDANIE ONLINE

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów tzw. równoważnego odpoczynku dobowego udziela się tylko pracownikom zarządzającym albo prowadzącym akcję ratowniczą czy usuwającym awarię. Ale jeśli zwykły pracownik miałby naruszyć odpoczynek, też uznaje się, że należy go zrekompensować.

czytaj więcej »

Bon zatrudnieniowy daje pracodawcy większe korzyści finansowe niż bon stażowy. Jednak w zamian pracodawca zobowiązuje się zatrudniać bezrobotnego aż przez 18 miesięcy. Tak wynika z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, która została podpisana przez prezydenta i 27 maja weszła w życie.

czytaj więcej »

Nie można wziąć tygodnia urlopu ojcowskiego. Pracownik, który chce z niego skorzystać, musi złożyć wniosek o pełne 2 tygodnie tego urlopu. Za to wolno mu przedłużyć sobie czas wolny o urlop wypoczynkowy, którego można zażądać po urlopie ojcowskim. Oba wnioski (o urlop ojcowski i o urlop wypoczynkowy po ojcowskim) pracodawca musi uwzględnić.

czytaj więcej »

Jeśli okres rozliczeniowy trwa miesiąc, wynagrodzenie za nadgodziny średniotygodniowe uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Jednak w dłuższych okresach rozliczeniowych nie uwzględnia się wynagrodzenia za tego typu nadgodziny. Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku obliczania podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop.

czytaj więcej »

Można wręczać wszystkim pracownikom zakresy czynności. Ale czasem wygodniej jest stworzyć opis stanowiska i zapoznawać z nim pracowników. Nawet jeśli pracodawca nie rezygnuje z zakresów obowiązków, opisy stanowisk mogą bardzo mu się przydać.

czytaj więcej »

W naszej firmie pracuje obecnie ponad 90 osób. Mamy pracownika, który od marca 2011 roku jest zatrudniony na czas nieokreślony na stanowisku „główny specjalista ds. bhp i ppoż.” (pracuje na 1/2 etatu w godz. 7.00–11.00). Chcemy, aby pracownik ten objął również stanowisko „specjalista ds. środowiska” i pracował 2 godziny dziennie dłużej (do godz. 13.00). Czy można to zrobić: 1) zmieniając za porozumieniem stron stanowisko na: „główny specjalista ds. bhp i ppoż., specjalista ds. środowiska” (zmiana etatu z 1/2 na 3/4 i zmiana zakresu obowiązków), czy też może 2) podpisując drugą umowę o pracę na 1/4 etatu na stanowisko „specjalista ds. środowiska”. Jeśli miałby to być drugi wariant, to czy konieczne jest, aby pracownik ten wykonał badania wstępne na stanowisko „specjalista ds. środowiska”, jeśli warunki pracy są takie same, jak na zajmowanym dotychczas stanowisku?

czytaj więcej »

Pracownik miał umowę na okres próbny. Następnie od razu podpisujemy z nim umowę na czas nieokreślony. W czasie okresu próbnego nie korzystał z urlopu. Czy to znaczy, że musimy mieć zawarte porozumienie przenoszące urlop na kolejną umowę?

czytaj więcej »

Czy z pracownikiem chronionym z tytułu art. 39 kp (przedemerytalnie) mogę rozwiązać umowę o pracę, jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa 182 dni?

czytaj więcej »

Jest kontrola PIP na budowie należącej do pracodawcy. Inspektor pracy zażądał przedłożenia umów o pracę pracowników. Tymczasem umowy te są przechowywane w centrali firmy, w innym województwie. Inspektor żąda też, by upoważnić kierownika budowy do reprezentowania pracodawcy we wszystkich sprawach związanych z kontrolą. Czy trzeba spełniać żądania inspektora? Firma jest gotowa udostępnić dokumenty w swojej siedzibie, chciałaby też, aby do niej przychodziła korespondencja od inspektora.

czytaj więcej »

Pracownik podlega 3-miesięcznemu okresowi wypowiedzenia. Pracodawca zadecydował o likwidacji jego miejsca pracy, chciałby jednak, aby pracownik świadczył pracę do końca września. Czy w piśmie wypowiadającym umowę, wręczonym do końca maja 2014 roku (np. 28 maja), można zawrzeć zapis, że bieg okresu wypowiedzenia zaczyna się od lipca 2014 roku – tak aby pracownik świadczył pracę do końca września br.?

czytaj więcej »

Jesteśmy firmą transportową. W naszym regulaminie wynagradzania nie uregulowano zasad obciążania za przepały paliwa i wynagrodzenia (ekwiwalentu) za oszczędności. Czy taka regulacja może nastąpić w drodze zarządzenia, czy też musi to zostać ujęte w regulaminie? W firmie funkcjonuje organizacja związkowa.

czytaj więcej »

Zarząd spółki podjął decyzję o wypłaceniu dodatkowej nagrody dla pracowników administracyjnych, którzy przepracowali choćby 1 dzień w pierwszym kwartale 2014 roku w wysokości 415 zł brutto (w tej samej kwocie – bez względu na to, czy pracownik chorował, czy też nie). Regulamin wynagrodzeń nie przewiduje wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Czy taka nagroda powinna zostać uwzględniona w podstawie zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »

Kiedy należy wypłacać tzw. wczasy pod gruszą dla pracowników – po wykorzystaniu urlopu czy można jeszcze przed nim?

czytaj więcej »

Czy rekompensata wykonywanej pracy w niedzielę, święto lub w sobotę (tj. w dzień wolny od pracy wynikający z zasady 5-dniowego tygodnia pracy) w postaci dnia wolnego odbywa się na wniosek pracownika? Czy praca w niedzielę, święto lub w sobotę powinna być zlecona na piśmie przez przełożonego podobnie jak praca w godzinach nadliczbowych? Jak powinna wyglądać poprawna dokumentacja rekompensaty dniem wolnym?

czytaj więcej »

W firmie obowiązuje zarządzenie w sprawie przepustek jednorazowych, w którym zapisano: „przepustka jednorazowa udzielona dla załatwienia spraw prywatnych może być odpracowana jedynie w dniu jej wykorzystania, w tej samej dobie pracowniczej, w której pracownik z niej skorzystał”. Zarządzenie opracowano w maju 2013 roku, natomiast w sierpniu 2013 roku nastąpiła nowelizacja Kodeksu pracy, która zmieniła zasady odpracowywania wyjść prywatnych. Czy w związku z tą nowelizacją powinniśmy zmienić treść zapisu zarządzenia?

czytaj więcej »

Czy wyjazd służbowy i jego czas trwania należy ewidencjonować w miesięcznej ewidencji czasu pracy w polu „czas nieobecności w pracy”? Czy ewidencja powinna być prowadzona w miesięcznej karcie, czy wystarczy prowadzić roczną kartę ewidencji czasu pracy, w której nie ma wyszczególnionego pola „delegacje służbowe”?

czytaj więcej »

Jakie są różnice pomiędzy indywidualnym rozkładem czasu pracy, o którym mowa w art. 142 Kodeksu pracy, a ruchomym czasem pracy, o którym mowa w art. 1401 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Zatrudniliśmy pracownicę, która posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie to jest czasowe, od września 2010 roku do września 2015 roku, a pracownica od 1 czerwca podjęła pracę u nas i jest to jej pierwsza praca w życiu. Od kiedy będzie należał się dodatkowy urlop? W całości czy proporcjonalnie?

czytaj więcej »

Czy nauczyciel, który do 31 sierpnia 2014 r. ma ograniczony wymiar etatu, może z dniem 1 września br. skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (od 1 września wraca na pełny etat)?

czytaj więcej »

Czy opieka nad chorym dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy? Pracownica przebywa na urlopie od 12 maja do 22 lipca 2014 r. (wziętym bezpośrednio po urlopie rodzicielskim), a zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostało jej udzielone na okres od 20 do 25 maja 2014 r.

czytaj więcej »

W umowie cywilnoprawnej (umowa zlecenia) nie jest sprecyzowany termin płatności za wykonane zadanie. Jaki termin zapłaty obowiązuje zleceniodawcę?

czytaj więcej »