WYDANIE ONLINE

Aby sprawdzić, czy dwóm pracownikom należy płacić takie samo wynagrodzenie, trzeba sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze to, czy wykonywana przez nich praca jest pracą jednakową albo przynajmniej pracą o jednakowej wartości. Po drugie, czy są obiektywne kryteria (np. staż pracy), w oparciu o które można legalnie zróżnicować pensje nawet na identycznych stanowiskach. Jak sprawdzać spełnienie tych dwóch warunków, podpowiada orzecznictwo Sądu Najwyższego.

czytaj więcej »

Znowelizowane przepisy wskazują system zadaniowy jako jeden z wyjątków zwalniających pracodawcę z tworzenia rozkładów czasu pracy. Natomiast ewidencję czasu pracy dla osób pracujących w systemie zadaniowym trzeba prowadzić. Nie zaznacza się w niej jednak godzin pracy, a jedynie dni pracy i dni wolne oraz nieobecności (z podaniem ich rodzaju).

czytaj więcej »

Po osiągnięciu wieku emerytalnego ochrona przedemerytalna ustaje. Jednak nawet wówczas nie można wręczyć wypowiedzenia z powodu „osiągnięcia wieku emerytalnego”. Okoliczność ta może być natomiast kryterium doboru do zwolnień w razie konieczności redukcji etatów. Wówczas można w pierwszej kolejności wytypować do zwolnień osoby mające prawo do emerytury, a więc posiadające zapewnione źródło utrzymania.

czytaj więcej »

Jeżeli umowa cywilnoprawna jest zawarta z pracodawcą, który udzielił urlopu, musi  przewidywać zadania innego rodzaju niż wykonywane na podstawie umowy o pracę. W przypadku zatrudnienia się w innej firmie nie ma jednak tego ograniczenia. Tak wynika z nowego stanowiska Ministerstwa Pracy.

czytaj więcej »

Jeśli zmieni się jakikolwiek składnik wynagrodzenia zapisany w umowie o pracę, trzeba zmienić umowę. Natomiast jeśli zmieni się składnik pensji wynikający np. z regulaminu wynagradzania, umowę trzeba zmienić tylko wtedy, gdy jakikolwiek element tej zmiany jest niekorzystny dla pracownika. A zatem na przykład w sytuacji gdy premię regulaminową podwyższono, ale jednocześnie utrudniono jej uzyskanie.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do umowy zlecenia można wystawić promesę (oświadczenie) o przedłużeniu lub ponownym zawarciu takiej umowy? Zleceniobiorca potrzebuje tego typu dokumentu do kredytu bankowego.

czytaj więcej »

Pytanie: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ma zamiar zatrudnić na podstawie umowy o pracę pracownika na stanowisku asystenta rodziny, który wcześniej wykonywał te obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy konieczne jest ogłoszenie konkursu na to stanowisko?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica została zatrudniona na zastępstwo w sekretariacie za osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Obecnie w dziale księgowości jedna z pracownic przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownicę zatrudnioną na zastępstwo w sekretariacie możemy przenieść do działu księgowości na zasadzie czasowego oddelegowania z art. 42 § 4 kp?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku ze zmniejszoną liczbą zamówień jest potrzeba uelastycznienia czasu pracy i dokonywania przesunięć godzinowych, na które jednak pracownik się nie zgadza. Przykładowo, zmiany mogą być następujące: jeden dzień pracujemy od godz. 6.00 do 14.00, a w następnym dniu od godz. 11.00 do 19.00. Ponadto w tym roku pracownik ten bardzo często korzysta ze zwolnień lekarskich, jego absencja z tego tytułu wynosi już 85 dni.

czytaj więcej »

Pracodawca chcąc sprawdzić, czy pracownicy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich, ma prawo upoważnić do takiej kontroli podmiot zewnętrzny. Powinien wówczas zawrzeć z nim umowę, w której określi zakres i cel przetwarzania powierzonych temu podmiotowi danych osobowych pracownika.

czytaj więcej »

Pracownik, który składa wniosek o urlop wychowawczy, jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy od dnia złożenia tego wniosku. Natomiast pracownik składający wniosek o dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski uzyskuje ochronę przed wypowiedzeniem dopiero od pierwszego dnia tych urlopów.

czytaj więcej »

O upowszechnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych takiej wykładni art. 29 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa postuluje Rzecznik Praw Dziecka. Wcześniej o zmianę przepisów w tym kierunku występował już do Ministra Pracy.

czytaj więcej »

22 maja 2014 r. Senat przyjął uchwałę w sprawie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przygotowanej przez senacką Komisję Ustawodawczą. Ustawa trafiła do Sejmu.

czytaj więcej »

Po ponad 16 latach obowiązywania i więcej niż 60 nowelizacjach ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wymaga radykalnych zmian. Swoje założenia do projektu nowelizacji ustawy przedstawiła Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

czytaj więcej »

Mimo wielu zalet telepraca jest w Polsce wciąż mało popularna. Przyczyn takiego stanu przedstawiciele pracodawców i związkowcy upatrują w złych przepisach. W najbliższym czasie obie strony mają przedstawić propozycje rozwiązań, które zwiększą popularność i atrakcyjność telepracy.

czytaj więcej »

Zdaniem trzech reprezentatywnych centrali związkowych płaca minimalna w przyszłym roku powinna wzrosnąć o nie mniej niż 7 proc. w stosunku do tegorocznej (1.680 zł). A to oznaczałoby podwyżkę o 117 zł – wówczas płaca minimalna wyniosłaby 1.797 zł i osiągnęła poziom 45 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

czytaj więcej »

Większość szkoleń pracownicy odbywają bez zawierania umów szkoleniowych i praktyka taka nie rodzi żadnych zagrożeń dla pracodawcy ani dla zatrudnionych. Jeżeli jednak pracodawca ma zamiar finansować pracownikowi naukę lub udzielać mu jakichkolwiek dodatkowych świadczeń, zawarcie umowy szkoleniowej, nawet gdy Kodeks pracy nie nakłada takiego obowiązku, jest pożądane.

czytaj więcej »