WYDANIE ONLINE

 W święto 3 maja 2014 r. przypada sobota. Oznacza to, że trzeba w zamian zaplanować dodatkowy dzień wolny w okresie rozliczeniowym obejmującym maj.  

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracownik był długo chory i został z tego powodu zwolniony bez wypowiedzenia (z art. 53 kp), może uzyskać prawo do renty już po ustaniu stosunku pracy. W takim wypadku uznaje się, że nadal jest związek przyczynowy między ustaniem zatrudnienia a uzyskaniem renty. A zatem należy wypłacić odprawę rentową.

czytaj więcej »

Tak zwanego urlopu okolicznościowego należy udzielić w bliskim odstępie czasowym od ślubu czy pogrzebu. Są jednak przypadki, kiedy udzielenie ich po dłuższym czasie będzie uzasadnione.

czytaj więcej »

Jeśli literalnie czytać przepisy, nie dają one osobie korzystającej z dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego tak silnej ochrony jak w przypadku urlopu macierzyńskiego. Jednak Ministerstwo Pracy wydało stanowisko, zgodnie z którym silniejsza ochrona powinna obejmować wszystkie te urlopy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy umowa może się rozpoczynać w święto 1 maja, czy powinna być zawarta od najbliższego dnia pracy? I jak to się ma do pierwszego urlopu? Jeśli pracownik rozpocznie pracę 5 maja, kiedy nabędzie prawo do urlopu proporcjonalnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Kierowca rozwiązał umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracodawca chciałby zwolnić go w tym okresie ze świadczenia pracy. Osoba ta ma do wykorzystania tylko 2 dni urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik musi wyrazić zgodę na nieświadczenie pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nastąpiła drobna zmiana w nazwie firmy. Polega na tym, że nazwisko jednego ze wspólników, występującego ze spółki zostało wykreślone. Inne dane nie uległy zmianie. Czy należy poinformować pracowników o tej modyfikacji? Czy sporządza się pismo informujące o zmianie nazwy np. w formie aneksu do umów o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Prezes zarządu został odwołany z funkcji i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Został też zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z umową otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny. Jakie wynagrodzenie należy mu wypłacić za czas zwolnienia ze świadczenia pracy – zasadnicze z dodatkiem funkcyjnym czy wyłącznie zasadnicze?

czytaj więcej »

Pytanie: W wyniku badań kontrolnych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Czy umowę o pracę należy rozwiązać za wypowiedzeniem ze zwolnieniem pracownika bez obowiązku świadczenia pracy? Nie mamy dla niego innego stanowiska.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w jednostce organizacyjnej firmy, która posiada swoją siedzibę w innym mieście. Chce wypowiedzieć umowę o pracę. Do kogo ma złożyć wypowiedzenie? Czy przekazuje je kierownikowi takiej jednostki, czy musi go złożyć w siedzibie głównej firmy (a jeśli tak, to czy można wypowiedzenie wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownikowi na podstawie skanu zwolnienia lekarskiego? Oryginał zwolnienia dostarczył dopiero po 3 tygodniach, już po chorobie.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielka urodzona w 1957 roku będzie mogła przejść na emeryturę z dniem 31 sierpnia 2014 r.? Na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadała okresy składkowe w łącznym wymiarze 15 lat i 11 miesięcy oraz nieskładkowe – łącznie 5 lat i 5 miesięcy. Po tej dacie jest nadal zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela. Od tego czasu w zatrudnieniu nie wystąpiły okresy nieskładkowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy należy usunąć z akt osobowych pracownika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę w momencie otrzymania kolejnej informacji od komornika, że zajęcie anulowano? Czy nadal przechowuje się w aktach te dokumenty?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik nie wykonał produktu, który zamówił klient. W związku z tym pracodawca nie osiągnął planowanego przychodu, a w dodatku utracił wiarygodność u stałego klienta. Czy pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną pracodawcy. W jaki sposób ustalić wartość szkody?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy cząstkowe rozkłady czasu pracy można wprowadzić tylko w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym? Czy pracodawca, który ma 4-miesięczny okres rozliczeniowy, też może wprowadzać oddzielne rozkłady na każdy z tych 4 miesięcy? Jak długo należy przechowywać cząstkowe harmonogramy czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakładowy regulamin pracy zawiera następujący zapis: „pora nocna obejmuje 8 godzin od 22.00 do 6.00”. Odnosi się także do kierowców samochodów ciężarowych. Za pracę w tych godzinach wypłacamy dodatkowe wynagrodzenie. Jednak ustawa o czasie pracy kierowców stanowi obecnie, że „definicja pory nocnej obejmuje okres 4 godzin pomiędzy 00.00 a 7.00”. Czy zatem zapis w regulaminie pracy jest poprawny, jeśli chodzi o kierowców? I czy prawidłowo obliczamy godziny pracy w porze nocnej przy ustalaniu czasu pracy kierowców samochodu ciężarowego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik 17 marca przebywał na urlopie wypoczynkowym. W kolejnym tygodniu (od 24 do 28 marca) wypracował 7 nadgodzin. Czy można dzień urlopu (tj. 17 marca) potraktować jako dzień wolny za przepracowane nadgodziny, tzn. udzielić wolnego za nadgodziny przed ich wystąpieniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z ustawą o urzędnikach państwowych okres rozliczeniowy dla pracowników naszej jednostki może być 8-tygodniowy. Do tej pory stosowany był 1-miesięczny, lecz jednostka przechodzi na okres 8-tygodniowy okres rozliczeniowy. Czy wobec tego karty ewidencji czasu pracy powinny być 8-tygodniowe, czyli nie obejmą pełnych 2 miesięcy? Od kiedy liczyć 8 tygodni?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy członek zarządu (prezes zarządu/wiceprezes zarządu) będący akcjonariuszem spółki akcyjnej, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, powinien wypisywać wniosek o urlop? Kto powinien zatwierdzać tego typu wnioski? Czy można zastąpić podanie o urlop oświadczeniem członka zarządu o wykorzystaniu urlopu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi w marcu wygasło zaświadczenie przyznające mu status osoby niepełnosprawnej (w stopniu umiarkowanym). Co w tym przypadku się dzieje z jego dodatkowym urlopem niepełnosprawnego za ten rok (10 dni)? Czy urlop ten należy proporcjonalnie zmniejszyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica jest zatrudniona na czas określony do 31 grudnia 2014 r. Na 30 września br. ma przewidziany termin porodu. Od kwietnia 2014 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, na którym będzie do dnia porodu. Jak należy rozwiązać kwestię urlopu wypoczynkowego pracownicy za 2014 rok (pracownica nie wykorzystała żadnego dnia urlopu i przysługuje jej 26 dni)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik będąc na urlopie macierzyńskim, może w tym czasie wykonywać umowę zlecenia u innego pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma podpisała umowę o dzieło na wykonanie inwentaryzacji drzewostanu na działce X. W umowie jest zapis ,,wykonawca, z chwilą oddania dokumentacji, przenosi nieodpłatnie na zamawiającego autorskie prawa majątkowe wraz z prawami zależnymi”. Wykonawca wystawił rachunek i zastosował koszty uzyskania przychodu 50%. Czy postąpił prawidłowo?

czytaj więcej »

Pytanie: W marcu okazało się, że dwóm pracownikom zostało przelane na konto zawyżone wynagrodzenie netto. Odkryto to już po wystawieniu PIT-11, deklaracje ZUS zostały wystawione na poprawne kwoty (tzn. niezawyżone). Jak postąpić w takiej sytuacji: żądać od pracowników zwrotu kwoty netto czy korygować dokumenty?

czytaj więcej »

Przy odpowiedzialności za mienie powierzone zarówno pracodawca, jak i pracownik obciążeni są obowiązkiem dowodowym. Pracodawca musi udowodnić fakt powstania szkody, która polega na niezwróceniu bądź niewyliczeniu się przez pracownika z powierzonego mu mienia oraz  to, że mienie zostało powierzone w sposób prawidłowy.

czytaj więcej »

Zatrudnieni na czas określony zyskają dłuższy okres wypowiedzenia. Taki będzie skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

czytaj więcej »

O 5 dni został wydłużony termin na przekazanie przez pracodawców wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika i miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych.

czytaj więcej »

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

czytaj więcej »

 Od 1 marca 2014 r. uległa zwiększeniu kwota wolna od zajęcia przy potrąceniach dokonywanych z zasiłków. Związane jest to ze zmianą kwoty najniżej emerytury, od której wysokość kwoty wolnej jest procentowo ustalana.

czytaj więcej »

Środki, które zostaną zaoszczędzone z obniżenia uposażeń za czas choroby, zwiększą fundusz nagród i zapomóg funkcjonariuszy, którzy zastępują ich na służbie.

czytaj więcej »

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czeka nas nie tylko rewolucja pośredniaków, ale także wiele korzyści dla firm.

czytaj więcej »

Wydłuża się lista projektów dotyczących nowelizacji Kodeksu pracy. Dotyczą one całkowitego zakazu pracy w placówkach handlowych w każdą niedzielę oraz obowiązku potwierdzania warunków zatrudnienia przed podjęciem pracy.

czytaj więcej »

Pracownik niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym będzie pracował 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Aby mógł pracować dłużej, konieczne będzie zaświadczenie lekarskie.

czytaj więcej »

  Pracodawca, który prowadzi działalność gospodarczą, po osiągnięciu wielkości zatrudnienia 50 pracowników, powinien podać niezwłocznie o tym informację do wiadomości pracowników. Musi on także zorganizować wybory rady na pisemny wniosek złożony przez co najmniej 10% z nich.

czytaj więcej »

  Postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów, o których mowa w Kodeksie pracy, będą traktowane tak samo jak przepisy ustaw i aktów wykonawczych. Odszkodowania wypłacane na ich mocy będą zwolnione z podatku.

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt kolejnej ustawy zmieniającej warunki dostępu do wykonywania części zawodów regulowanych (w ramach tzw. trzeciej transzy deregulacji).

czytaj więcej »