WYDANIE ONLINE

Ministerstwo pracy: za umowy terminowe i bezterminowe – oddzielne świadectwa pracy
W przypadku, gdy strony miały jakieś umowy terminowe (nie przekraczające 2 lat) a następnie zawierają umowę na czas nieokreślony, warto od razu wydać świadectwo za umowy terminowe. Lepiej nie czekać z tym do upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z umów na czas określony, bo można łatwo przegapić ten termin.

czytaj więcej »

ZUS opublikował dane z przeprowadzonych zwolnień lekarskich. W wyniku działań lekarzy orzeczników w budżecie pozostało łącznie aż 212 mln zł.

czytaj więcej »

Pracownik służb medycznych będzie się mógł złożyć apelację do sądu okręgowego od każdej kary orzeczonej w postępowaniu dyscyplinarnym.

czytaj więcej »

Funkcjonariusz przyjęty do policji będzie nabywał uprawnienia urlopowe w wymiarze proporcjonalnym do okresu służby.

czytaj więcej »

Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych określona jest na poziomie z 2011 roku. Jego podstawę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z II półrocza 2010 roku.

czytaj więcej »

Podobnie jak w sferze prywatnej, również i w publicznej mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Jednak w tym przypadku nie wynika to z nierównego traktowania ze względu na płeć.

czytaj więcej »

Przepis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie, w jakim stanowi podstawę utraty prawa do zasiłku chorobowego przez ubezpieczonego, który w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał ją jednak uzyskując wynagrodzenie przekraczające wysokość płacy minimalnej, jest zgodny z konstytucją.

czytaj więcej »

Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Takie zmiany przewiduje ustawa o cudzoziemcach, która wchodzi w życie od 1 maja 2014 r.

czytaj więcej »

Każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wyjątkowo wymiaru czasu pracy nie obniżają tylko święta przypadające w niedzielę.

czytaj więcej »

                Od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, otrzymają niższe dofinansowanie do ich wynagrodzeń.

czytaj więcej »

Policjant będzie miał zagwarantowaną przynajmniej jedną wolną niedzielę w miesiącu

czytaj więcej »

Dnia 4 marca 2014 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy rozszerzająca katalog prac, które mogą być wykonywane w niedzielę i święta.

czytaj więcej »

Pracodawca, który dochodzi w sądzie od pracownika odszkodowania za uszczerbek w mieniu wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, musi udowodnić powstanie szkody, winy pracownika i związku pomiędzy powstaniem albo zwiększeniem szkody a zachowaniem się pracownika. Nieudowodnienie jednego z tych elementów powoduje oddalenie powództwa.

czytaj więcej »

Pytanie: W naszym zakładzie mieliśmy zapis w regulaminie pracy, że sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w takiej sytuacji można zaplanować w rozkładzie na dany okres rozliczeniowy, że sobota będzie pracująca, a poniedziałek zaś wolny (dotyczy to tylko części pracowników)?

czytaj więcej »

Czasowe powierzenie obowiązków może obejmować maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym (a zatem na przełomie lat kalendarzowych – w sumie nawet 6 miesięcy). Miesiące te nie muszą następować jeden po drugim bez przerwy.

czytaj więcej »

Pracodawca ma prawo ustalić zasady i granice korzystania ze sprzętu służbowego do celów prywatnych, a następnie kontrolować przestrzeganie tych zasad. Musi jednak powiadomić pracowników o zamiarze prowadzenia kontroli. Poza tym wspomniany nadzór powinien być stosowany jedynie w uzasadnionych granicach. Nie może to być stała inwigilacja pracowników.

czytaj więcej »

Pracodawca ma prawo ustalić limit, do wysokości którego będzie finansował pracownikowi okulary korygujące wzrok. Jednak limit ten powinien uwzględniać stawki rynkowe.

czytaj więcej »

Godziny ponadwymiarowe pracownika zatrudnionego na część etatu nie są godzinami nadliczbowymi. Nie dotyczą ich więc ograniczenia pracy nadliczbowej, np. zakaz polecania jej kobietom ciąży czy rodzicom bez ich zgody. Ale za to nie wolno ich planować – tak samo jak godzin nadliczbowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jedzie w zagraniczną podróż służbową. Będzie przejeżdżał przez kilka krajów, gdzie obowiązuje inna waluta niż w państwie docelowym. Czy możemy udzielić mu zaliczki w dwóch różnych walutach w związku z kosztami, które będzie ponosił w czasie przejazdu?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy rozwiązać umowę na czas nieokreślony. Pracownik był u nas zatrudniony od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. na okres próbny. Następnie pracował od 1 sierpnia 2011 r. na czas określony. Czy jeśli wypowiemy mu umowę w kwietniu, należy uznać, że ma miesięczny, czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik chorował w 2013 roku: w lutym 14 dni oraz od 19 grudnia 2013 do 15 stycznia 2014 r. Następnie miał przerwę i zaczął znów chorować od 30 stycznia 2014 r. Jakie informacje należy wpisać w świadectwie pracy w pkt 4 dotyczącym wynagrodzenia chorobowego? Czy będzie to 20 dni wynagrodzenia chorobowego wypłaconego za 2014 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Co może zrobić pracodawca, w przypadku gdy pracownik przebywa 182 dni na zwolnieniu lekarskim, a następnie 90 dni na świadczeniu rehabilitacyjnym, które zostaje przedłużone na kolejne 3 miesiące? W jakim momencie i trybie można pracownikowi przesłać listownie wypowiedzenie umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca powinien zamieścić w świadectwie pracy informację dotyczącą wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Nasz zakład zatrudnia spawaczy, którzy wg rozporządzenia z 1983 roku znajdowali się w wykazie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Po 1 stycznia 2009 r. nie jest to już praca szczególna. Jak w takiej sytuacji prawidłowo wypełnić świadectwo pracy w pkt dotyczącym pracy w szczególnych warunkach pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze na stanowisku spawacza od 1 lipca 1997 do 31 maja 2011 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy narusza zasadę równego traktowania zleceniobiorców ustalenie wynagradzania za jednakowe usługi w takiej samej kwocie netto („na rękę”)? Firma, negocjując warunki świadczenia zlecenia, oferuje wszystkim zleceniobiorcom w ramach grupy świadczącej dane usługi (np. pielęgniarkom) jednakowe wynagrodzenie netto. Umowy zawierane są zgodnie z zasadami – na kwotę brutto. Skutkuje to sytuacją, w której osoby o różnych zobowiązaniach ZUS, mimo otrzymywania na konto tej samej kwoty, mają zróżnicowane stawki brutto. Czy taka sytuacja może być traktowana jako naruszenie zasady równego traktowania (prawo do równej płacy za równą pracę)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zasady wypłaty diety w podróży służbowej – jeżeli są inne niż te, które wynikają z rozporządzenia – muszą być zawarte w regulaminie pracy, zakładowym układzie zbiorowym pracy lub umowie o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wykorzystał 22 dni urlopu planowego. Z wyprzedzeniem kilkudniowym prosi o urlop (pozostaje mu bowiem 4 dni „na żądnie”). Czy udzielone np. 3 dni tegoż urlopu należy potraktować jako urlop na żądanie, czy też zwykły urlop? Czy dni urlopu udzielonego poza planem zawsze trzeba uznać za urlop wykorzystany na żądanie?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma ma placówki w trzech różnych punktach miasta. Pracownik codziennie wykonuje zadania w każdej z nich. Jak rozliczyć czas przejazdu pomiędzy oddziałami firmy? Czy za czas niezbędny do przejazdu między nimi należy się pracownikowi zwrot kosztów?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dla pracowników administracyjno-biurowych, osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy (kierowników) oraz osób zatrudnionych do nadzoru produkcji, mających stawkę miesięczną wynagrodzenia można prowadzić uproszczoną ewidencję czasu pracy w postaci list obecności obejmujących urlopy, zwolnienia lekarskie i inne nieobecności? Podstawą do wyliczenia wynagrodzenia (pensji zasadniczej łącznie z dodatkami, które przysługują na mocy układu zbiorowego pracy) są listy obecności oraz rozliczenie „wyjść osobistych” z zeszytu wyjść, przygotowywane przez kadry i zatwierdzane do proporcjonalnego obniżenia z wynagrodzenia przez prezesa.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem pracownikiem kopalni. Zwykle po przepracowaniu około 9 miesięcy w roku kalendarzowym mam już wypracowane 150 dozwolonych nadgodzin, za które otrzymuję wynagrodzenie. Natomiast resztę nadgodzin muszę odbierać. Pracodawca nie chce podwyższyć liczby nadgodzin do 416 dozwolonych w ruchu ciągłym. Czy zależy to tylko od jego dobrej woli? Czy za odmowę pracy w soboty możemy zostać ukarani, jeżeli pracodawca nie ma możliwości obsady tych stanowisk przez inne osoby?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik powiadomił pracodawcę że od maja 2013 roku zamieszkuje na stałe poza granicami Polski. Podał również adres do korespondencji w Polsce. Do którego urzędu skarbowego pracodawca powinien skierować informację o dochodach i zaliczkach PIT-11 za 2013 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica urodziła dziecko 19 października 2012 r. Po porodzie była na urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, a następnie od 13 czerwca do 31 października 2013 r. na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu wróciła do pracy. Ostatnio napisała podanie o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Roczny wymiar urlopu wypoczynkowego pracownicy to 26 dni. Jak należy udzielić jej urlopu wypoczynkowego w 2014 i 2015 roku?

czytaj więcej »