WYDANIE ONLINE

Wieloletnie umowy na czas określony – tylko w uzasadnionych przypadkach
W przerwie między umowami na czas określony można zawrzeć np. umowę na zastępstwo nieobecnego pracownika. Jeśli trwa ona ponad 30 dni, limit dwóch umów na czas określony liczy się od nowa. Chyba że sąd dojdzie do wniosku, że jedynym celem podpisania umowy na zastępstwo było obejście tego limitu.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy pracownik okaże się, że pracownik już dawno powinien był otrzymać nagrodę jubileuszową, może domagać się odsetek za zwłokę (jak wynika z jednego z wyroków SN). Jednak w takim przypadku pracodawca może bronić się przed odsetkami powołując się na zasady współżycia społecznego. Zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik umyślnie doniósł np. świadectwo pracy z opóźnieniem.

czytaj więcej »

Ustawodawca rozszerzył katalog prac dozwolonych w niedzielę zapisany w art. 151[10]. Jest możliwa także w przypadku pracy na rzecz zagranicznego podmiotu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. 

czytaj więcej »

O godzinach wykorzystywania przerwy na karmienie decyduje ostatecznie pracodawca, choć powinien w tym zakresie brać pod uwagę preferencje pracownicy. Nie może jednak sprzeciwić się korzystaniu przez nią z przerwy ani nakazać połączenia dwóch przerw w jedną.

czytaj więcej »

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie okresu rozliczeniowego należy obliczyć dwa urlopy proporcjonalne – odpowiednio do okresu pracy w wyższym i niższym wymiarze. Każdy z obu wyników zaokrągla się w górę i dopiero potem sumuje.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w aktach osobowych pracownika można przechowywać ksero dowodu osobistego?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zmienić dotychczasowe stanowisko specjalisty ds. rozliczania projektów na stanowisko koordynatora finansowego. Mamy zamiar nadal zatrudniać tych samych pracowników, ale chcemy też podwyższyć wymagania. Konieczną będzie np. znajomość języka angielskiego oraz możliwość oddelegowania do pracy na misji zagranicznej. Pracownicy zatrudnieni są na czas nieokreślony. Czy przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy i zmianę stanowiska pracy mogą być potrzeby pracodawcy? Czy należy wskazać różnice między dotychczasowym a nowym zakresem obowiązków? Czy wymienić język angielski i delegacje jako bezwzględny warunek zatrudnienia na nowym stanowisku? Czy niespełnienie takich warunków jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Kodeks pracy przewiduje, że pracownikowi należy umożliwić wykonanie badań profilaktycznych w godzinach pracy. Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w systemie równoważnym, a stanowisko i charakter pracy utrudniają zwalnianie go z pełnienia obowiązków lub zastępstwo wiąże się z nadgodzinami dla innych osób? Czy w takiej sytuacji wysłać go na badania poza normalnymi godzinami pracy albo w dni wolne?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony został tymczasowo aresztowany 28 października 2013 r. Dnia 28 stycznia 2014 r. upłynie mu 3-miesieczny okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. Co w sytuacji, gdy do 28 stycznia 2014 r. nie będziemy mieć żadnej informacji na temat losów pracownika? Czy możemy go zwolnić na podstawie art. 66 § 1 Kodeksu pracy? Jaki tryb rozwiązania umowy wpisać w świadectwie pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: W przedsiębiorstwie państwowym w radzie nadzorczej od 1 stycznia 2014 r. zasiada jeden przedstawiciel pracowników. Czy za taką osobę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinny być naliczane od zsumowanego przychodu, jaki tej osobie jest wypłacany? Czy należy złożyć dokumenty zgłoszeniowe, czy też wystarczy, że w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym będzie wykazywana odpowiednio wyższa podstawa wymiaru składek, tak jak to następuje przy zawarciu umowy zlecenia lub o dzieło z własnym pracownikiem?

czytaj więcej »

Pytanie: Poprzednia kadrowa zajęcia komornicze pracowników wpinała do części B akt osobowych, natomiast w części C umieszczała roczną kartę wynagrodzeń pracownika i PIT-11. Czy powinnam wypiąć z akt roczną kartę wynagrodzeń pracownika i PIT-11 i przechowywać te dokumenty w osobnym segregatorze? Czy zajęcia komornicze powinny być przechowywane w części B akt osobowych? Jaki jest okres przechowywania PIT-11, rocznej karty wynagrodzeń i zajęć komorniczych?

czytaj więcej »

Pytanie: W jakiej części akt osobowych (B czy C) należy umieścić świadectwo pracy dotyczące umów o pracę na okres próbny i na czas określony, jeśli została zawarta umowa na czas nieokreślony?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych warunków umowy. Czy pracodawca mógł w okresie tego wypowiedzenia powierzyć wykonywanie innej pracy, na podstawie art. 42 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Po koniec stycznia 2014 roku wypłacamy pracownikom nagrody roczne. Otrzymają je również osoby, z którymi rozwiązaliśmy (lub rozwiążemy przed wypłatą nagrody) umowy o pracę. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinniśmy rozliczyć za nich składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca już przed zmianami z 23 sierpnia miał w regulaminie pracy zapis o ruchomym czasie pracy, zgodnie z którym jego pracownicy mogli przychodzić do pracy między 7.00 a 9.00. Czy to oznacza, że obecnie nie musi już konsultować jego stosowania ze związkami lub przedstawicielami pracowników? Co z nadgodzinami w takim systemie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego samowolnie przyszedł do pracy, twierdząc że nie chce mieć zaległości w pracy, a w domu się nudzi. Nie wycofał jednak urlopu, ponieważ chce ubiegać się o dofinansowanie z funduszu socjalnego. Warunkiem jego uzyskania jest bowiem przebywanie na urlopie przez 10 dni roboczych. Czy pracodawcy coś grozi w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica urodziła dziecko w kwietniu i do połowy września korzystała z urlopu macierzyńskiego. W sierpniu złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i po nim o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze 26 tygodni. Teraz jednak chciałaby skrócić urlop rodzicielski o 8 tygodni. Czy należy uwzględnić jej wniosek?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ojciec prosił o obniżenie etatu zamiast wychowawczego. Mamy nieoficjalne informacje, że matka już korzysta z urlopu wychowawczego na to dziecko. Czy ojciec może skorzystać z obniżenia i przez jaki czas? Tylko przez 4 miesiące czy dłużej? Czy można pobrać od pracownika oświadczenie o tym, co aktualnie dzieje się z drugim rodzicem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca prowadzi dwa odrębne sklepy w dwóch różnych miejscowościach. Czy może w regulaminie pracy wprowadzić dla pracowników tych dwóch oddziałów inną porę nocną i inny termin wypłaty wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika od 25 lutego. Jest to jego pierwsza praca w życiu, więc po miesiącu nabędzie 1/12 wymiaru urlopu. Mam jednak wątpliwość, którego dnia to nastąpi, ponieważ luty ma 28 dni. Czy miesiąc liczymy jako 30 dni i urlop pracownik nabędzie dopiero 27 marca?

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy w tym roku będzie głównie sprawdzać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych. Kontrolą ma być objętych 200 tys. pracodawców.

czytaj więcej »

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją przepis pozwalający na wygaszenie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), który w trakcie kadencji uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeżeli nastąpi to przed dniem wyborów, wówczas nie można wszcząć procedury pozbawienia mandatu.

czytaj więcej »

Senat nie przyjął projektu ustawy, która miała przyznać świadczenia kompensacyjne kolejnej grupie pedagogów. Mieli być nimi objęci nauczyciele zatrudnieni w zakładach kształcenia nauczycieli.

czytaj więcej »

Członkowie służb mundurowych, którzy będą przebywać na zwolnieniu lekarskim, dostaną co do zasady 80% uposażenia. Zaoszczędzone środki finansowe mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla osób wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

czytaj więcej »

Kadra kierownicza zatrudniona w samorządzie terytorialnym nie ma prawa do dodatków do pensji za pracę w godzinach nadliczbowych.

czytaj więcej »

Pracodawca, który jest w trudnej sytuacji finansowej, może zawiesić obowiązywanie regulaminu wynagradzania w zakresie przysługujących pracownikom dodatkowych świadczeń, takich jak premie czy nagrody jubileuszowe. W tym celu musi on zawrzeć porozumienie z działającymi w zakładzie pracy organizacjami związkowymi.

czytaj więcej »

Obustronna zgoda na podpisanie dwóch kontaktów jednocześnie z tym samym pracownikiem nie oznacza, że jest to zgodne z prawem. Takie działanie może być uznane przez sąd za zmierzające do obejścia regulacji dotyczących czasu pracy i wysokości pensji za nadgodziny.

czytaj więcej »