WYDANIE ONLINE

System zmianowy wymaga indywidualnych rozkładów czasu pracy
Klasyczny system zmianowy polega na tym, że jedna zmiana kończy pracę w tym momencie, w którym inna ją zaczyna. Kodeksowa definicja pracy zmianowej nie wyklucza jednak zazębiania się poszczególnych zmian.

czytaj więcej »

Szczególnie korzystny sposób przeliczania okresów składkowych z tytułu pracy na kolei nie może być stosowany do innych celów, jak tylko dla ustalania prawa do emerytury kolejowej. W  szczególności zaś nie może służyć do korzystniejszego ustalania kapitału początkowego.

czytaj więcej »

Zamrożenie płac pracowników jednostek sektora publicznego i obniżenie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych to tylko niektóre założenia związane z przyjęciem budżetu na 2014 rok. Większość tych rozwiązań wchodzi w życie 1 stycznia.

czytaj więcej »

Pracodawca musi wydawać oddzielne świadectwa pracy dotyczące umów terminowych i umowy na czas nieokreślony. Pracownik może jednak żądać, aby po wygaśnięciu każdego z czasowych angaży otrzymał odrębny dokument

czytaj więcej »

Termin przedawnienia roszczenia pracodawcy od pracownika z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia spowodowanego nieopłaceniem składek ZUS rozpoczyna bieg od dnia faktycznej zapłaty tych składek przez pracodawcę. Tym dniem nie jest moment, od którego stały się one wymagalne.

czytaj więcej »

Odebranie z mocy prawa świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które od 1 lipca 2013 r. nie spełniały warunków określonych w nowych przepisach, stanowiło naruszenie praw słusznie nabytych. Było też niezgodne z zasadą zaufania obywatela do państwa.

czytaj więcej »

Resort finansów rekomenduje naczelnikom urzędów skarbowych przegląd obowiązujących u nich zasad i kryteriów przyznawania nagród. Zaleca, aby pracownicy skarbówki otrzymywali bonusy za efektywną pracę, m.in. wyniki w zakresie zwiększenia dyscypliny podatkowej.

czytaj więcej »

Prezes ZUS ogłosił kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu emerytur i rent. Ich wysokość obowiązuje od 1 grudnia 2013 r.

czytaj więcej »

Program umożliwia płatnikom składek tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Jest on  bezpłatny.

czytaj więcej »

Podanie przyczyny jest warunkiem zgodności z prawem oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązania. Niewłaściwie sformułowany powód może skutkować przegranym przez pracodawcę procesem o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy zwolnionego pracownika. 

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony jako kierowca autobusu obsługującego regularne przewozy osób. Zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy praca ta w naszej firmie wykonywana jest wyłącznie w systemie równoważnego i przerywanego czasu pracy. Pracownik ma dziecko, które nie ukończyło 4. roku życia. Złożył w związku z tym oświadczenie, że nie zgadza się na pracę w systemie przerywanego czasu pracy i delegowanie poza stałe miejsce pracy. Żona pracownika nie pracuje i na stałe opiekuje się dzieckiem. Pracodawca z powodu braku wolnych miejsc pracy nie może pracownikowi powierzyć żadnej innej pracy. Co zatem ma zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy planując urlop wypoczynkowy na 2014 rok, można zaplanować go w ten sposób, że jedna z części urlopu będzie przypadała na przełomie 2014 i 2015 roku, tj. urlop rozpocznie się 23 grudnia 2014 r. i potrwa do 6 stycznia 2015 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik miał dwie kolejne umowy o pracę – na 3-miesięczny okres próbny, a po niej umowę na 2-letni czas określony. Ta druga umowa została jednak wypowiedziana przez pracodawcę już po roku jej obowiązywania (za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, zgodnie z umową). Obecnie wydajemy zbiorcze świadectwo pracy za obie umowy. Czy podajemy w nim tryb rozwiązania obu umów, czy tylko ostatniej?

czytaj więcej »

Pytanie: Gdzie należy przechowywać zaświadczenie pracownicy o ciąży oraz wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski? Czy pracownicę należy powiadomić na piśmie o przysługujących jej prawach w związku z ciążą?

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracodawca odwołuje pracownika z już rozpoczętego urlopu, przepisy nakazują mu zwrócić podwładnemu udokumentowane koszty, jakie ten poniósł w związku z urlopem. Mimo, że przy przesunięciu terminu nierozpoczętego urlopu, przepisy tego nie przewidują, przyjmuje się, że wówczas także należy zwrócić pracownikowi tego typu wydatki.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w placówce oświatowej jest obowiązek stworzenia stanowiska społecznego inspektora pracy?

czytaj więcej »

Strony nie muszą iść do sądu, aby porozumieć się w sprawie naprawienia szkody przez pracownika. Jednak ugoda pozasądowa sama w sobie nie jest tytułem egzekucyjnym. Dlatego najlepiej zapisać w niej możliwość potrącenia odszkodowania bezpośrednio z pensji pracownika.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik dostał wezwanie na komisję ZUS w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu w związku z jego wypadkiem przy pracy. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za dzień nieobecności z powodu stawiennictwa na komisji ZUS? Kto jest zobowiązany do wypłaty tego wynagrodzenia (pracodawca czy ZUS)? W jaki sposób należy je obliczyć, jeśli pracownik otrzymuje stałą stawkę miesięczną w wysokości płacy minimalnej brutto oraz premię uznaniową?

czytaj więcej »

Pytanie: Siedziba firmy mieści się w mieście A, pracownik w umowie o pracę jako miejsce pracy ma wskazane miasto B, pracodawca oddelegowuje na 2 tygodnie pracownika z powodu swoich potrzeb zgodnie z art. 42 § 4 kp do miasta C. Czy z tytułu takiego czasowego oddelegowania przysługują zwrot kosztów podróży i dieta?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy 20 osób. Jednego z pracowników mamy jednak zamiar zwolnić z przyczyn go niedotyczących. Z chwilą jego zwolnienia zatrudnienie spadnie do 19 osób. Czy w jego przypadku stosuje się ustawę o zwolnieniach grupowych i trzeba wypłacić mu odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy należy potrącić podatek pracownikom, którzy skorzystali ze spotkania integracyjnego pracowników? Koszt tego spotkania został sfinansowany z funduszu socjalnego.

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić związek zawodowy, aby pracodawca mógł potrącać z wynagrodzenia pracownika składki członkowskie i odprowadzać je na konto związku? Chodzi głównie o fakt dołączenia do wniosku organizacji związkowej imiennej listy członków, którym należy potrącać składki związkowe. Organizacja związkowa zamierza skierować ogólny wniosek o potrącanie składek związkowych do zarządu firmy, natomiast imienną listę do działu płac (zobowiązując dział do zachowania tajemnicy przed zarządem).

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w umowie zlecenia można zawrzeć zapis zobowiązujący zleceniobiorcę do nieujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa? Czy inspekcja w ramach obecnych kontroli nie uzna tego za cechę umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można zamieścić w regulaminie pracy zapis, że pracodawca dofinansowuje okulary i soczewki kontaktowe co 2 lata w kwocie 250 zł?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik niepełnoetatowy poprosił o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/5 etatu. Pracodawca się zgodził i strony mają podpisać aneks w tej sprawie. Jak w takim przypadku należy ustalić limit godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, od których pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe? Czy taki zapis powinien znaleźć się w aneksie, czy można wprowadzić taki zapis w innym dokumencie, np. w regulaminie pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy firmą transportową i zatrudniamy kierowców m.in. na umowę zlecenia. W jaki sposób mamy ewidencjonować czas pracy – po zmianie ustawy o czasie pracy kierowców?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy placówką handlową. Nasi pracownicy pracują na dwie zmiany: od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 18.00. Niedziela i święto w naszym zakładzie zostały ustalone (w regulaminie pracy) na godziny od 7.00 w niedzielę do 7.00 w poniedziałek. Czy to oznacza, że we wtorek 7 stycznia 2014 r. pracownicy I zmiany nie mogą przyjść do pracy na 6.00, lecz na 7.00 ze względu na zakaz pracy w święto w handlu?

czytaj więcej »

Jeśli nowo zaproponowane warunki na tyle pogarszają sytuację zawodową pracownika, że są obiektywnie nie do przyjęcia, może on żądać odprawy. Jednak trzeba brać pod uwagę nie tylko interes pracownika, ale i sytuację zakładu. Jeśli np. pracodawca obniża pensje, aby ocalić etaty, może to być okoliczność, która wykluczy odprawę.

czytaj więcej »

Pracownik, który spał u krewnych lub znajomych, także ma prawo do ryczałtu za nocleg. Nie otrzyma go jednak, w przypadku gdy miał zapewniony bezpłatny hotel, a mimo to wolał nocować u rodziny.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika na czas określony, gdy miał on już dwie umowy okresowe od 1 grudnia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.? I podobnie drugiego pracownika, który pracował na czas określony od 3 lutego do 31 grudnia 2010 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. oraz od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r.? Jak traktować ich zatrudnienie w czasie, gdy obowiązywała ustawa antykryzysowa?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób przy ustalaniu wymiaru urlopu uwzględnia się 3-letnie technikum uzupełniające dla dorosłych? Pracownik najpierw ukończył zasadniczą szkołę zawodową. Jak traktować szkoły wieczorowe i zaoczne – czy okres nauki w nich również podlega uwzględnieniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownicę na zastępstwo. W umowie wpisana została data zakończenia zastępstwa na 7 stycznia 2014 r. oraz podano, za kogo odbywane jest to zastępstwo (na czas trwania urlopu wychowawczego osoby zastępowanej). Zastępowana pracownica złożyła wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego. Co dzieje się z umową na zastępstwo – datę mam określoną, ale osoba zastępowana nie wraca jeszcze do pracy? Chciałabym tę osobę zatrudnić w innym dziale również na zastępstwo.

czytaj więcej »

Pytanie: Firma z Częstochowy zatrudniła pracownika do nowego oddziału w Szczecinie. Pracownik pochodzi ze Szczecina, tam mieszka i pracuje. W umowie o pracę jego miejsce pracy błędnie określono jednak jako Częstochowa. Czy pracodawca musi wypłacać mu diety?

czytaj więcej »