WYDANIE ONLINE

Okres rozliczeniowy można wydłużyć do 12 miesięcy w każdym systemie
 Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym elastyczniej pracodawca może planować dni i godziny pracy w poszczególnych miesiącach. Obecnie wolno wydłużać okresy rozliczeniowe aż do 12 miesięcy. Warunkiem jest jednak zawarcie w tej sprawie porozumienia ze związkami zawodowymi (lub – w razie ich braku – z przedstawicielami pracowników) oraz powiadomienie o nim inspekcji pracy. Jest też trzeci warunek – przedłużenie musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi albo dotyczącymi organizacji pracy. Ale w praktyce ten ostatni warunek niemal zawsze będzie uznany za spełniony, w przypadku gdy związki lub delegat pracowników zgodzą się na dłuższy okres rozliczeniowy. 

czytaj więcej »

Choroba niani lub dziennego opiekuna uzasadnia absencję pracownika w firmie. Usprawiedliwiającą okolicznością jest także nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

czytaj więcej »

Pracodawca, który określa wysokość pensji, musi pamiętać, że za takie same obowiązki przysługuje pracownikom jednakowa płaca. Ta zasada nie oznacza bezwzględnego zakazu różnicowania zarobków. Jest to możliwe na przykład w przypadku posiadania przez nich innych kwalifikacji zawodowych.

czytaj więcej »

Zasady powoływania, przez związki zawodowe, społecznych inspektorów pracy w żaden sposób nie są dostosowane do obecnej rzeczywistości. Ich przywileje mogą powodować nadużywania prawa.

czytaj więcej »

Rodzice dzieci urodzonych przed terminem na razie nie mają co liczyć na korzystniejsze dla siebie zasady korzystania z urlopów macierzyńskich. Postulował o nie Rzecznik Praw Dziecka.

czytaj więcej »

Po osiągnięciu 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w odniesieniu do mężczyzn) przedsiębiorcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy. W takim przypadku osoba prowadząca pozarolniczą działalność za pierwszy miesiąc, w którym rozpoczęła korzystanie ze zwolnienia, powinna złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe.

czytaj więcej »

Szczególnie korzystny sposób przeliczania okresów składkowych z tytułu pracy na kolei nie może być stosowany do innych celów, jak tylko ustalaniu prawa do emerytury kolejowej. W szczególności zaś nie może służyć do korzystniejszego ustalania kapitału początkowego.

czytaj więcej »

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na równych prawach mogą korzystać zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Rodzaj dokumentów przedkładanych w celu otrzymania zasiłku uzależniony jest więc od tego, czy bezpośrednio przed nim z przerwy tej korzystał ten sam, czy inny rodzic dziecka.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica była zatrudniona na stanowisku operatora linii formowania. Po badaniach kontrolnych okazało się, że jest niezdolna do pracy na tym stanowisku (może natomiast pracować na innym stanowisku). Czy możemy wypowiedzieć jej warunki pracy i zmienić stanowisko i jednocześnie obniżyć radykalnie wynagrodzenie? Czy jeśli pracownica odrzuci nowe warunki, trzeba będzie zapłacić odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jaki okres wypowiedzenia wpisać w informacji o warunkach zatrudnienia, gdy pracownik po umowie na okres próbny ma mieć umowę na 3-miesięczny czas określony?

czytaj więcej »

Jeśli nowo zaproponowane warunki na tyle pogarszają sytuację zawodową pracownika, że są obiektywnie nie do przyjęcia, może on żądać odprawy. Jednak trzeba brać pod uwagę nie tylko interes pracownika, ale i sytuację zakładu. Jeśli np. pracodawca obniża pensje, aby ocalić etaty, może to być okoliczność, która wykluczy odprawę.

czytaj więcej »

Pytanie: Od początku listopada zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która nie pracuje na etacie, zaczyna natomiast wykonywanie zlecenia w innej firmie, również z dniem 1 listopada br. Jakim ubezpieczeniom podlega?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w wieku 57 lat przebywał na zwolnieniu lekarskim od 4 lutego do 2 maja 2013 r. Była to jego pierwsza choroba w tym roku kalendarzowym. W tym okresie, między 4 lutego a 22 marca pracownik przebywał w szpitalu (razem 47 dni). Od 1. do 14. dnia przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Chciałabym się natomiast zapytać o wysokość zasiłku chorobowego w tej sytuacji. Czy zasiłek w wysokości 70% przysługiwał pracownikowi od 15. czy od 33. dnia niezdolności do pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma we wrześniu wypłaciła części pracownikom zadośćuczynienia związane z brakiem płatności w terminie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Takie odszkodowania zostały przyznane m.in. osobom, które były wzywane z dyżurów domowych („na telefon”) i świadczyły wówczas pracę. Czy należy potrącić od wypłaconego odszkodowania składki ZUS?

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracodawca lub pracownik składa wypowiedzenie, a potem strony nie chcą już dalej współpracować. Najwygodniej jest rozstać się wcześniej za porozumieniem. Można też nie skracać wypowiedzenia, lecz po prostu zwolnić pracownika z obowiązku pracy. Ale uwaga: ten ostatni sposób też wymaga zgody podwładnego.

czytaj więcej »

Upoważnienie do przetwarzania danych można wystawić tylko osobie, która musi mieć do nich dostęp, gdyż tak wynika ze specyfiki i zakresu jej obowiązków służbowych. Zakres upoważnienia może być różny. Może być udzielone na z góry określony czas, oznaczony konkretną datą, lub też na czas wykonywania pracy na określonym stanowisku (czy wykonania konkretnych czynności). Wszystko zależy od tego, komu wystawiane jest upoważnienie i jak długo konkretna osoba potrzebuje dostępu do danych.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kierownik budowy może podpisać umowę o dzieło na wykonywanie swojej funkcji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca ma zamiar wręczyć pracownikowi pismo o takiej treści: „Z dniem doręczenia niniejszego pisma rozwiązuję z Panem bez wypowiedzenia (dyscyplinarnie) umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2011 r. Przyczyną rozwiązania umowy jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a mianowicie naruszenie zasad współżycia społecznego i w obecności innych pracowników 3 listopada 2013 r. użycie siły fizycznej wobec swojego przełożonego. Od dłuższego czasu nie wykonywał Pan i lekceważył polecenia ww. zwierzchnika”. Czy przytoczona argumentacja do zwolnienia dyscyplinarnego jest wystarczająca, czy też wszystko, co się wydarzyło, trzeba opisywać ze szczegółami?

czytaj więcej »

Pytanie: Umowa o pracę pracownika obsługi, zatrudnionego w szkole, zostanie rozwiązana 30 grudnia 2013 r. z powodu przejścia na emeryturę. Kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową, która wkrótce potem przysługiwałaby pracownikowi?

czytaj więcej »