WYDANIE ONLINE

Praca przez część roku proporcjonalnie zmniejsza urlop
Dnia 1 października zmieniły się przepisy. Obecnie w przypadku gdy pracownik po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym korzysta przez kilka miesięcy z urlopu z wychowawczego i wraca z niego jeszcze w tym samym roku kalendarzowym, nie liczy się mu już urlopu proporcjonalnego. Jednak urlop proporcjonalny nadal będzie naliczany w sytuacji, gdy pracownik był na urlopie wychowawczym od początku roku kalendarzowego.

czytaj więcej »

Informacja na temat wykorzystanego już urlopu wychowawczego będzie musiała znaleźć się we wniosku o udzielenie takiego wolnego na nowych zasadach. Wynika tak z z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasze przepisy wewnętrzne stanowią, że dodatek stażowy przysługuje za czas wykonywania pracy, a także za okresy niezdolności do pracy i sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Czy w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, doliczanego do podstawy zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, należy uwzględnić w takim przypadku dodatek stażowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek wypłacania odprawy pośmiertnej w sytuacji, gdy w firmie pracownicy zostali objęci dobrowolnym ubezpieczeniem grupowym? Pracownikowi, który zdecyduje się przystąpić do tego ubezpieczenia potrącane są miesięczne składki z wypłacanego mu wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma zostać oddelegowany na 3 miesiące do pracy w innym oddziale na takim samym stanowisku. Czy oznacza to, że trzeba go skierować do lekarza medycyny pracy?  Czy powinno być przeprowadzone szkolenie bhp stanowiskowe?

czytaj więcej »

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od nowego roku szkolnego pozostaje na niezmienionym poziomie. Jest to zgodne z obowiązującym od 1 września znowelizowanym rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, określającym minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

czytaj więcej »

Spadek poziomu przeciętnego wynagrodzenia oznacza, że emeryci i renciści będą mieć mniejsze możliwości zarobkowe.

czytaj więcej »

Oferty pracy w jednostkach sektora publicznego, które trafią do powiatowych urzędów pracy, będą wyraźnie wskazywać wysokość pensji proponowanej przyszłym urzędnikom. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

czytaj więcej »

Policjantowi, który przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim nie można obniżyć dodatku do uposażenia przysługującego w okresie pełnienia służby. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu wydanym 27 sierpnia 2013 r. (I OSK 1972/12).

czytaj więcej »

Pracodawca, który zatrudnia w firmie pracowników w celu przygotowania zawodowego, może już od 1 września 2013 r. obliczać za nich składki na ZUS od niższej podstawy. Związane jest to z podaną przez GUS wysokością przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale br.

czytaj więcej »

Pytanie: Jaki wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (20 czy 9 tygodni) będzie przysługiwał pracownicy, która adoptowała 3-letnie dziecko? Jakie dokumenty powinna złożyć pracodawcy wraz z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, aby poprawnie udzielić jej tego urlopu?

czytaj więcej »

Od 1 września osoby prowadzące działalność gospodarczą, które mają dzieci w wieku do pięciu lat, mogą zawiesić działalność nawet na trzy lata. W tym czasie budżet zapłaci za nie składki na ubezpieczenia społeczne.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracodawca musi wręczać pracownikom pisemne zakresy obowiązków. A jeśli tak, to czy może polecać im zadania, które są nieuwzględnione w zakresie obowiązków?

czytaj więcej »

Pytanie: Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem 31 sierpnia 2013 r. Wypłata wynagrodzenia za sierpień  nastąpiła w dniu 26 sierpnia. Jednak potem pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na dni 28-31 sierpnia, w wyniku czego powstała nadpłata wynagrodzenia i składek pracownika przekazanych do ZUS. Jak postąpić w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi który rozwiązuję umowę o pracę za porozumieniem stron z zamiarem przejścia na rentę, przysługuje odprawa rentowa? Pracownik nie chce przedłożyć żadnych dokumentów poświadczających przyznanie renty.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wypłaca się świadczenie urlopowe osobom, które pracują część roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał polecenie udania się w delegację do innej miejscowości. Chciałby podróżować prywatnym samochodem, z tym, że stanowi on własność innej osoby. Czy może i jak wówczas wygląda kwestia rozliczeń?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład dziewiarski zatrudnia pracownice na 2 zmiany. Są to szwaczki, krojcze i dziewiarki. Ze względu na potrzeby produkcyjne konieczne jest zatrudnianie dziewiarek w porze nocnej. Pracownica jest wtedy sama w zakładzie, w firmie nie ma dozorców. Czy są przeszkody prawne zabraniające zatrudnienia w zakładzie jednej osoby w porze nocnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Obowiązuje u nas 3-miesięczny okres rozliczeniowy (m.in. lipiec-wrzesień). Godziny nadliczbowe wystąpiły pod koniec lipca 2013 r. i zostały rozliczone do końca września 2013 r. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 6 ust. 4 stanowi, że pracownikiem samorządowym zatrudnionym na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która dodatkowo posiada co najmniej 3-letni staż pracy. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w załączniku nr 3 tabela IV litera F określa minimalne wymagania dla kierowniczych stanowisk urzędniczych na 5 lat (naczelnik, kierownik, dyrektor) oraz 4 lata (kierownik referatu). Jak rozumieć te rozbieżności między ustawą a rozporządzeniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Urząd gminy zatrudnia kierowców autobusów, którym do wykonywania pracy niezbędna jest karta kierowcy. Czy pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty jej wyrobienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. Od maja do sierpnia 2013 r. korzystał z urlopu bezpłatnego, i w trakcie tego urlopu złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31 sierpnia 2013 r. (nie wróci już do pracy). Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje mu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do sumy świadczeń z ZFŚS przypadających na pracownika należy zaliczyć świadczenie z tytułu dofinansowań do wczasów dziecka, zwrot za kolonie dziecka, paczki na dziecko? Czy pracownik w roku może uzyskać sumę świadczeń wyższą niż przypadający na niego odpis? Jeżeli pracownik uzyskał świadczenie przekraczające odpis, to czy różnicę należy oskładkować?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można zmienić (za porozumieniem stron) pracownikowi pełnoetatowemu rodzaj pracy w ten sposób, że będzie pełnić obowiązki kierownika działu na 1/4 etatu i inżyniera kontraktu na 3/4 etatu? Czy można to zapisać w ramach jednej umowy o pracę, czy trzeba zawrzeć dwie umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest od lutego 2013 r.  zatrudniony w urzędzie państwowym. Jednak obecnie przyniósł zaświadczenie (nie świadectwo pracy), że od 2008 r. pracuje też w innym miejscu pracy. Czy w urzędzie (który jest jego podstawowym miejscu pracy) zaliczać mu okres zatrudnienia w dodatkowym miejscu pracy do dodatku stażowego (oczywiście tylko w części niepokrywającej się z obecnym zatrudnieniem)?

czytaj więcej »

Z sierpniowej nowelizacji Kodeksu pracy wynika, że pracodawca musi sporządzać indywidualne harmonogramy czasu pracy. Są jednak 4 wyjątki, w których może uniknąć tego nowego obowiązku. Na przykład w przypadku, gdy ma stały regularny rozkład czasu pracy wynikający z przepisów zakładowych.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy zamierza zmienić zasady opłacania składek z tytułu tzw. umów śmieciowych. Skierowało już do konsultacji społecznych projekt ustawy przewidujący wspomnianą zmianę.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został powołany do zawodowej służby wojskowej. Pełnienie zawodowej służby wojskowej rozpoczyna z dniem stawienia się w jednostce, tj. 1 sierpnia 2013 r. Jednocześnie stosunek pracy wygasa w tym samym dniu. Jak powinnam oznaczyć dzień 1 sierpnia w ewidencji czasu pracy?

czytaj więcej »

Dyrektor publicznej placówki zdrowotnej nie może nabyć prawa do nagrody jubileuszowej – uznał Sąd Najwyższy. Na wypłatę tego świadczenia nie pozwalają przepisy ustawy kominowej.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w świadectwie pracy należy umieścić informację o zajęciu wynagrodzenia jeśli 4 dni przed rozwiązaniem umowy z pracownikiem przyszło pismo o umorzeniu sprawy komorniczej i z ostatnią wypłatą nie było już żadnego potrącenia?

czytaj więcej »

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jak również urlopu rodzicielskiego, powinien być rozliczany z osobnymi kodami świadczenia/przerwy – uważa Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z propozycjami resortu z nowym kodem powinien być rozliczany również urlop ojcowski.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który zachoruje tuż po założeniu firmy, a który poprzednio podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu, nie będzie się musiał obawiać, że podstawa zasiłku zostanie proporcjonalnie zmniejszona do faktycznie przepracowanych dni tego miesiąca.

czytaj więcej »

Od 1 września zmienił się sposób ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Zmiany te wprowadziła obowiązująca od początku miesiąca nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy z żadnego dokumentu, ani z zachowania stron nie wynika jasno, że pracodawca i pracownik zgodzili się na przeniesienie urlopu na kolejną umowę, trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Aby go uniknąć, najlepiej zawrzeć pisemne porozumienie. W jakich przypadkach pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu po zakończonej umowie o pracę Co zapisać w porozumieniu przenoszącym urlop Czy wniosek urlopowy i akceptacja są równoznaczne z porozumieniem przenoszącym urlop Jak sprawdzić, czy obie strony zgodziły się na porozumienie W jakim terminie należy zawrzeć porozumienie Czy należy przenieść także urlop zaległy Jak odnotować fakt przeniesienia w świadectwie pracy Czy można przenieść urlop, który został już raz przeniesiony

czytaj więcej »

Jeśli pracownik naprawił wady lub usterki wykonanych przez siebie produktów, nie można już pomniejszać mu pensji. Ale za to dodatkowy czas, jaki spędził na naprawianie nie wlicza się do czasu pracy i nie przysługuje za niego żadne wynagrodzenie. Czy pracownik ma naprawiać wady, czy zmniejszać mu wynagrodzenie Czy potrzebna jest zgoda sądu lub pracownika na potrącenie Co to znaczy, że zła jakość musi być zawiniona Czy pozbawienie pensji lub naprawa zależy wyłącznie od decyzji przełożonego Czy oprócz likwidacji wad można żądać naprawienia szkody w mieniu Czy można żądać naprawienia wad, gdy szef już zaakceptował produkt Czy można wyciągnąć konsekwencje wobec zespołu, gdy nie wiadomo, kto zawinił W jaki sposób dokonywać potrącenia ze stawki akordowej, premii czy dodatku W jaki sposób dokonywać potrącenia ze stałych składników wynagrodzenia Czy czas usuwania wad jest czasem pracy

czytaj więcej »