WYDANIE ONLINE

Pracodawca ma instrumenty, aby zmobilizować pracowników do wykorzystania zaległych  urlopów
Z pewnością w wielu firmach część pracowników ma jeszcze do wykorzystania zaległe urlopy wypoczynkowe z zeszłego roku. I niejednokrotnie powstaje problem ze skłonieniem ich do wykorzystania tych urlopów do końca września. Brak efektywnego sposobu na wyjście z takiej sytuacji grozi zaś odpowiedzialnością pracodawcy w razie kontroli PIP. 

czytaj więcej »

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich, z uwzględnieniem dni kalendarzowych przy stałych składnikach wynagrodzenia, naruszają ustawę zasadniczą – orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 lipca 2013 r. (sygn. akt P 53/11).

czytaj więcej »

W Sejmie dobiegają końca prace nad kolejną nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Tym razem zmiany dotyczyć będą urlopu wychowawczego i mają na celu – oprócz dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego – zachęcenie do korzystania z tego uprawnienia przez obydwoje rodziców.

czytaj więcej »

Gdy w związku ze zmianami struktury organizacyjnej w firmie pracodawca zmienia tylko nazewnictwo stanowiska służbowego pracownika (pozostałe warunki pracy i płacy pozostają takie same), nie jest wymagane wypowiedzenie ani porozumienie zmieniające. Wystarczy jedynie informacja o wprowadzeniu tej modyfikacji.

czytaj więcej »

Pracodawcy niekiedy popełniają błędy, które skutkują oskarżeniami o dyskryminację. W ogłoszeniach o pracę spotyka się np. zwroty „zatrudnię silnego Polaka do pracy w magazynie” albo: „zatrudnię kobietę do pracy za kasą”. Problem może się też pojawić w razie nakładania sankcji na pracowników naruszających swoje obowiązki czy też w przypadku ustalania wysokości wynagrodzenia. Radzimy więc, jakich zachowań wobec pracowników powinien unikać pracodawca, jeśli nie chce być posądzony o dyskryminację i płacić odszkodowania.

czytaj więcej »

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy niesie za sobą rewolucyjne zmiany. Ich celem jest wywarcie wpływu na rynek pracy, umożliwiając pracodawcom elastyczne organizowanie procesu pracy w dostosowaniu do zmieniających się warunków gospodarczych. Pracodawca nie tylko będzie mógł wydłużyć nawet do roku obowiązujący w jego firmie okres rozliczeniowy czy elastycznie ustalać godziny rozpoczynania pracy załogi, ale też wprowadzić przerywany czas pracy w firmie.

czytaj więcej »

Konsekwencją podważenia przez sąd rodzaju umowy, która wiązała pracodawcę ze zwolnionym pracownikiem, może być nie tylko jego przywrócenie do pracy, ale też konieczność wypłacenia mu pensji za cały okres, gdy był tej pracy pozbawiony.

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 25 kwietnia do 24 czerwca 2013 r., a następnie umowę na czas określony od 25 czerwca do 20 grudnia 2013 r. Czy prawidłowo w drugiej umowie zawarłam klauzulę mówiącą, że okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 2 tygodnie (art. 33 Kodeksu pracy)? Czy oba okresy można zsumować?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie jakiego dokumentu należy zaliczyć pracownikowi do wysługi lat i nagrody jubileuszowej okres odbywania zasadniczej służby wojskowej? Czy w aktach pracowniczych można przechowywać kserokopię książeczki wojskowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Świadczy pracę w następujący sposób: poniedziałek i wtorek po 7 godzin, środa – 6 godzin, łącznie 20 godzin tygodniowo. Zgodnie przepisami w umowie o pracę w punkcie 6 powinien zostać umieszczony zapis o „dopuszczalnej liczbie godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 Kodeksu pracy’’. Jaki konkretnie zapis powinien zostać umieszczony w umowie o pracę pracownika świadczącego pracę według rozkładu czasu pracy określonego powyżej?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak postąpić z pracownikiem, który nie przychodzi do pracy, ponieważ oddaje krew w tym dniu, jednak nie uprzedza pracodawcy o planowanej nieobecności, a dopiero następnego dnia przedstawia zaświadczenie z centrum krwiodawstwa. Dodam, że w regulaminie pracy nie mamy innych zapisów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności w pracy niż te, które zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. Moim zdaniem oddanie krwi jest zaplanowanym wyjściem. Uważam, że istnieje możliwość uprzedzenia, poinformowania pracodawcy o planowanej nieobecności w dniu, w którym nie będzie pracownika. Czy można zastosować karę porządkową lub inne środki dyscyplinujące wobec pracownika, który zaskakuje pracodawcę swoją nieobecnością?

czytaj więcej »

Pytanie: W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wezwanie do sądu jako świadek traktujemy jego zwolnienie od pracy jako „nieobecność usprawiedliwioną niepłatną”. Czy tak samo należy postępować w razie, gdy jest wezwany do sądu w charakterze strony?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy od 1 maja 2013 r. do 1/2 etatu oraz o rozwiązanie z dniem 30 września 2013 r. za porozumieniem stron umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracodawca wyraził zgodę, a strony podpisały aneks do umowy. Czy w tej sytuacji pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop (ten nie chce złożyć wniosku), wystawiając mu kartę urlopową? Jakie środki służą pracodawcy w tym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie:  Zatrudniliśmy pracownika od 9 lipca. Z przedstawionego świadectwa pracy wynika, że w tym roku podjął swoją pierwszą pracę. Od 16 kwietnia do końca czerwca pracownik był zatrudniony w spółce informatycznej. Teraz trafił do nas. Chciałby wiedzieć, kiedy najwcześniej będzie mógł skorzystać z cząstkowego urlopu? Czy aby mu go udzielić, musimy czekać, aż upłynie mu miesiąc pracy w naszej firmie? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu.

czytaj więcej »

Pytanie: Z początkiem lipca zatrudniliśmy na czas nieokreślony pracownika posiadającego 12-letni staż pracy. Ze świadectwa pracy wynika, że od marca do końca czerwca nigdzie nie pracował. Był zatrudniony tylko przez dwa pierwsze miesiące roku i zaraz w styczniu wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu my musimy mu zagwarantować? Czy cały przysługujący za okres od lipca do końca roku, czy też możemy mu ten urlop odpowiednio zmniejszyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Zmiana regulaminu wynagradzania w części dotyczącej wypłaty nagrody jubileuszowej weszła w życie 1 maja 2013 r. Na początku maja pracodawca wręczył pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Czy pracownik, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w okresie wypowiedzenia warunków umowy o pracę, tj. pomiędzy 1 czerwca 2013 r. a 31 sierpnia 2013 r., powinien ją jeszcze otrzymać?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik nie wypełnił polecenia pracodawcy i zamiast pociągiem udał się w podróż służbową swoim samochodem. Czy przysługuje mu zwrot kosztów przejazdów według kilometrówki ? Nie mamy uregulowań wewnętrznych i stosujemy rozporządzenie ogólne o podróżach w sferze budżetowej.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak naliczać „trzynastki” za 2012 rok dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych? Czy podstawę dodatkowego wynagrodzenia rocznego będzie stanowiło wynagrodzenie brutto, czy wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego? A co w przypadku pracownicy, która od 15 września 2011 r. do 14 września 2013 r. przebywa na urlopie wychowawczym – czy powinnam jej wypłacić trzynastkę za 2012 rok, a jeśli tak – co powinno stanowić podstawę tego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do lipca 2014 roku. W maju 2013 roku urodziła drugie dziecko, pobiera zasiłek macierzyński. W związku z wejściem w życie nowej ustawy mam pytanie, czy należy jej wydłużyć zasiłek do 20 tygodni. Czy pracownicy przysługuje dodatkowy urlop macierzyński, a następnie urlop rodzicielski? Z wykładni, które czytam, wynika, że nie przysługuje dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, ponieważ zasiłek zakończy się w czasie trwania urlopu wychowawczego. Proszę o odpowiedź.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można udzielić nauczycielowi 2 tygodni urlopu ojcowskiego, począwszy od dnia urodzenia dziecka, gdy równolegle w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim będzie przebywała jego żona (również nasza nauczycielka)? Czy dwa tygodnie urlopu to 10 dni roboczych, czy 14 dni kalendarzowych łącznie z sobotami i niedzielami?

czytaj więcej »

Od 13 lipca 2013 roku środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można przeznaczać na dofinansowanie opieki nad dziećmi, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą. To wynik nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Ponadto, na jej mocy, ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego także w razie choroby niani.

czytaj więcej »

Obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego przez jednostki samorządu terytorialnego jest zgodny z konstytucją. Tak 16 lipca 2013 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 13/10).

czytaj więcej »

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił zastrzeżeń grupy posłów PiS i orzekł, że procedowanie w trybie pilnym projektu ustawy podwyższającej składkę rentową nie naruszało konstytucji. Wyrok w tej sprawie zapadł 15 lipca 2013 r. (sygn. akt K 7/12).

czytaj więcej »

Nowo powstający płatnik powinien ustalić we własnym zakresie wysokość obowiązującej go stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Nie może automatycznie stosować stawki określonej dla poprzednika.

czytaj więcej »

Do 15 lipca 2013 r. strony Komisji Trójstronnej miały czas na uzgodnienie wysokości płacy minimalnej na 2014 rok. Związkowcy zerwali jednak rozmowy i zawiesili swój udział w Komisji. Decyzja co do wysokości minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok pozostaje zatem w gestii rządu.

czytaj więcej »

6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, wypłacanego osobie starającej się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, nie musi przypadać bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych.

czytaj więcej »

Nauczycielowi, który korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia, można wypowiedzieć umowę z powodu zmian organizacyjnych w szkole. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PZP 1/13).

czytaj więcej »

Gdy pracodawca poniósł szkodę spowodowaną popełnieniem przez pracownika przestępstwa, może zażądać od pracownika odszkodowania. I to nawet w przypadku, gdy bezpośrednio poszkodowanym nie był on sam, ale osoby trzecie, np. kontrahenci. Tak wynika z wyroku SN z 3 lipca 2013 r. (I PK 277/12).

czytaj więcej »

Pytanie: Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych. W jakiej wysokości należą im się świadczenia urlopowe, by korzystały ze zwolnienia ze składek na ZUS? Czy w wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powiększonego o 6,5%, czy w podstawowej wysokości?

czytaj więcej »