WYDANIE ONLINE

Pracownik nie zawsze musi zwrócić nienależnie wypłaconą mu pensje  
Wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę pracownikowi jest ekwiwalentem za pracę, którą wykonał. Jeśli pracodawca wypłaci je pracownikowi góry za pracę, która nie zostanie następnie wykonana, albo w wyniku pomyłki przeleje mu na rachunek bankowy pensje w zawyżonej wysokości odzyskanie takiej nadpłaty może nie być łatwe.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas określony i wykorzystał już swój urlop, a w przedsiębiorstwie pracodawcy następuje tzw. martwy sezon i nie ma dla tego pracownika żadnego zajęcia. Praktyką jest, że udzielamy wtedy dodatkowego urlopu, np. 10 dni, i płacimy za to normalne wynagrodzenie. Czy wykroczeniem jest udzielenie pracownikowi urlopu w wymiarze wyższym niż przysługuje?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na część etatu. Zapomnieliśmy jednak wpisać w umowie limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był zatrudniony na ½ etatu, odnotowywał godziny swojej pracy na liście obecności. W trakcie godzin swojej pracy wychodził do lekarza lub załatwiać inne sprawy, odbywało się to za ustną zgodą pracodawcy. Godziny te pracownik odpracowywał w innym terminie, głównie w soboty, co nie było odnotowane na liście obecności. Po otrzymaniu wypowiedzenia pracownik oskarża pracodawcę o niezapłacone nadgodziny, które rzekomo przepracował. Naszym zdaniem nie były to nadgodziny, lecz odpracowywanie godzin nieobecności co niebyło nigdzie w dokumentacji odnotowywane. Czy ten pracownik ma szansę wygrania procesu o nadgodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Jedna z pracownic zmieniła etat na 35 godzin tygodniowo, po 7 godzin dziennie (7/8 etatu), przysługuje jej 20 dni urlopu. Jeżeli udzielę jej urlopu w proporcji do części zatrudnienia okazuje się, że skorzysta ona z więcej niż 20 dni urlopu. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma sprawę w sądzie – czy zaznaczamy jego nieobecność jako „nieobecność usprawiedliwiona”? Jeśli pracownik po rozprawie wrócił do pracy na kilka godzin, to liczone jest to jako nadgodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: W mojej firmie wprowadzono drugą zmianę w godzinach od 14.15 do 22.30, z 30-minutową przerwą śniadaniową. Pora nocna trwa u nas od godziny 22.00. Czy w takiej sytuacji rodzice dzieci do lat 4 powinni wyrazić swoją zgodę na prace w porze nocnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy będąc na urlopie wypoczynkowym w jednej firmie można pojąć pracę na cały etat u innego pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica 23 czerwca 2013 r. urodziła jedno dziecko, a 30 czerwca 2013 r. zadeklarowała, że będzie korzystała z 52 tygodni urlopu. Wiemy, że może później zrezygnować z korzystania z urlopu. Jakie będą dla nas wtedy konsekwencje?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica urodziła dziecko 21 czerwca 2013 r. i od tego dnia korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni do 7 listopada 2013 r. Składając wniosek o urlop podstawowy, pracownica zadeklarowała jednocześnie, że chce korzystać także z urlopu dodatkowego w pełnym wymiarze (6 tygodni) oraz urlopu rodzicielskiego (26 tygodni). Czy jeśli zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego, będzie jej przysługiwało wyrównanie zasiłku?

czytaj więcej »

Wymóg przedstawienia przez pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zaświadczenia lekarskiego w celu stosowania skróconych norm czasu pracy jest niezgodny z konstytucją – to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 r. Nie oznacza on jednak automatycznego powrotu do poprzednich regulacji.

czytaj więcej »

Pracodawca, który wypłaca odszkodowanie pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy, nie musi potrącać od niego podatku. Cywilnoprawne odszkodowanie dla pracownika korzysta ze zwolnienia z PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 czerwca 2013 r. (sygn. II FSK 2008/11).

czytaj więcej »

Pytanie: Kandydat do pracy podpisuje w firmie list intencyjny, w którym jest lakonicznie napisane, że pracodawca zobowiązuje się zatrudnić kandydata, a kandydat do podjęcia pracy. Czy na takiej podstawie, jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy ze strony potencjalnego pracownika, firma może sobie rościć jakieś prawa? Czy jeżeli umowa o pracę miała być zawarta 1 lipca a i w tym dniu pracownik nie pojawi się w pracy bądź pojawi się z informacją, iż nie zamierza podjąć zatrudnienia, to czy mimo to dojdzie do zawarcia umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica pracowała w sobotę i niedzielę. W związku z tym w następnym tygodniu dostała dzień wolny w środę i czwartek. Niestety, we wtorek zachorował jej 4-letni synek i musiała pójść na zwolnienie lekarskie w celu opieki nad dzieckiem. Czy w związku, że przebywa na zwolnieniu lekarskim dni, które miała mieć wolne, przepadają? A może zakład pracy powinien oddać je w innym terminie?

czytaj więcej »

Nie każda kontrola PIP musi kończyć się mandatem. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy może  bowiem odstąpić od stosowania określonych środków prawnych wobec kontrolowanego pracodawcy jeśli rozpoczyna on  działalność i nie doszło do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących pracę a wykroczenie nie zostało popełnione z winy umyślnej.  

czytaj więcej »

Aby w razie powstania szkody w mieniu powierzonym pracownikom pracodawca mógł skutecznie domagać się  jej naprawienia musi przed jego powierzeniem  prawidłowo  przeprowadzić  inwentaryzacje przekazywanego pracownikom majątku. 

czytaj więcej »

16 lipca wejdą w życie zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców. Będą one regulować wykonywanie obowiązków przez osoby niepozostające w stosunku pracy.

czytaj więcej »

Podróż służbowa oznacza wykonywanie zadań służbowych poza stałym miejscem pracy pracownika. Składa się z przejazdów, realizacji samego zadania zleconego przez pracodawcę, pobytu „bezproduktywnego” w miejscowości docelowej, często noclegów. W kontekście czasu pracy jest o tyle specyficzna, że  może wręcz w zdecydowanej większości nie wiązać się z typową pracą, jej czas może również w dużej  mierze przypadać poza zwykłym czasem pracy danej osoby. Niesie to za sobą pewne utrudnienia w zakresie rozliczania czasu pracy w jej trakcie oraz wpływu podróży na okresy gwarantowanych minimalnych odpoczynków.

czytaj więcej »

30 czerwca 2013 r. zakończył się okres przejściowy, zgodnie z którym funkcje w służbach bhp mogły pełnić osoby, nieposiadające kwalifikacji wymaganych zmienionymi przepisami. Po tej dacie pracownicy służb bhp oraz osoby spoza zakładu pełniące zadania służb bhp muszą spełniać pełne wymagania kwalifikacyjne.

czytaj więcej »

Pracodawcy muszą ponownie przeanalizować trzynastki wypłacone za 2012 rok uwzględniając urlopy związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich i wypłacić zaległe świadczenia. Mają na to 3 miesiące od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pisma dotyczące konsultacji z organizacjami związkowymi w sprawie zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę muszą być przechowywane w aktach osobowych pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Chce zatrudnić od 1 sierpnia pracownika. Wcześniej zamierzam skierować pracownika na badania wstępne i podpisać z nim umowę o pracę. Co w przypadku, gdy osoba nie stawi się do pracy 1 sierpnia? Czy wystarczy zażądać zwrotu umowy o pracę? Czy też mimo to dojdzie do nawiązania stosunku pracy, w związku z czym będzie to nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna upoważniająca mnie do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Czy mogę zażądać aby osoba ta wcześniej przed podpisaniem umowy złożyła mi oświadczenie (zabezpieczenie dla mnie , że chce podjąć u nas pracę? Czy to ma jakąkolwiek moc prawną?

czytaj więcej »

Pytanie: Kierownik nie przekazał informacji do działu HR w kwestii przedłużenia umów na okres próbny dwóch pracowników, które kończyły się 30 czerwca. Pracownicy przyszli do pracy i normalnie zostali dopuszczeni do swoich obowiązków. Ich umowy automatycznie się przedłużyły, ale na jaki czas?

czytaj więcej »

Pracownik powinien  otrzymać odprawę w dniu rozwiązania  stosunku pracy. Również wtedy gdy z woli stron dochodzi do skrócenia okresu  wypowiedzenia. W takiej sytuacji roszczenie  o odprawę powstaje bowiem w dacie, którą jako dzień rozwiązania stosunku pracy na mocy czynności prawnej skracającej okres wypowiedzenia, a nie w chwili , w której  ustawowo miał się kończyć jego bieg. Jeśli pracodawca spóźni się z wypłatą pracownikowi przysługiwać będą odsetki ustawowe.

czytaj więcej »